Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Masz dług? 5 powodów, dla których warto porozmawiać z wierzycielem

Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto pokusić się o kontakt z wierzycielem. Najważniejsze jest to, aby nie zwlekać. Pamiętajmy, że dłużnikowi zależy na spłacie zaległej kwoty, a wierzycielowi na możliwie szybkim jej otrzymaniu. Negocjacje mogą okazać się korzystne dla obu stron.

Siechnice: Masz dług? 5 powodów, dla których warto porozmawiać z wierzycielem

1. To duża szansa na zachowanie dobrych relacji

Przyczyn powstania długu może być wiele. Brak terminowej płatności nie musi wynikać ze złej woli osoby zadłużonej. Może okazać się, że przez np. natłok obowiązków nie opłaciła ona faktury czy rachunku za telefon bądź internet. Także wierzyciel, który oczekuje zapłaty za wykonaną usługę, nie musi mieć złych intencji.

Oznacza to, że istnieje duża szansa na zachowanie dobrych relacji mimo niewywiązania się dłużnika ze swojego umownego obowiązku. W takiej sytuacji wierzyciel może upomnieć się w grzeczny sposób o swoją należność. Osoba posiadająca zadłużenie, która uświadomi sobie, że np. w wyniku jej nieuwagi powstał dług, może niezwłocznie przekazać na rzecz wierzyciela zaległą należność. W ten sposób możemy liczyć na zachowanie dobrych relacji, które mogą się okazać kluczowe w relacjach biznesowych np. wtedy, gdy realizujemy zlecenia jako freelancerzy.

2. Dajemy znać, że zależy nam na spłacie długu

Niezależnie od tego, czy nasi wierzyciele należą do cierpliwych lub też niecierpliwych, nie powinniśmy zwlekać ze spłatą długów. Dlaczego? W sytuacji, gdy osoba zadłużona nie daje znaku życia, a wierzyciel wyczerpał już metody polubowne, może skierować sprawę na drogę sądową. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić pełnej sumy w danym momencie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odezwać się do wierzyciela. Rozmowa może sprawić, że zaniecha on dalszych działań, licząc, że wywiążemy się z poczynionych wspólnie z nim ustaleń.

3. Możemy rozłożyć dług na raty

Niekiedy suma zadłużenia może przerosnąć nasze obecne możliwości finansowe. Nie przekreśla to jednak szans na rozwiązanie problemu zadłużenia. W wyniku negocjacji z wierzycielem możemy liczyć np. na rozłożenie pełnej kwoty długu na raty. Dobrym ruchem okaże się wykazanie inicjatywy i samodzielne zaproponowanie harmonogramu spłat. Powinien on zawierać konkretne sumy oraz precyzyjne daty spłaty poszczególnych części. Osoby zarejestrowane na stronie firmy e-kruk mogą korzystać z generatora wysokości rat, dzięki któremu optymalnie dopasowują poszczególne spłaty do swoich możliwości finansowych.

4. Możemy negocjować wysokość sumy do zapłaty

Nie tylko okres spłaty długu podlega negocjacjom, lecz także sama suma zadłużenia. Może okazać się, że wierzyciel za cenę szybszego odzyskania należności pójdzie nam na rękę i umorzy część długu. Taka opcja stanie się atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy dążą do szybkiej spłaty zadłużenia, jednak obawiają się, że spłata 100% zaległej sumy nadwyręży ich budżet domowy. W takiej sytuacji można też skorzystać z możliwości rozłożenia długu na raty, o czym mowa w punkcie trzecim.

5. Zawsze warto rozmawiać

Gdy otrzymujemy wezwanie do zapłaty, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. To dobry moment, żeby przyjrzeć się swoim finansom oraz skrupulatności w regulowaniu comiesięcznych należności. A skoro już wiemy, skąd dokładnie wziął się dług, możemy go możliwie szybko spłacić. Jeśli jednak coś staje nam na przeszkodzie, pierwszym krokiem powinien być kontakt z wierzycielem lub pośrednikiem danej firmy windykacyjnej. Niezależnie od tego, czy nasza sprawa znajduje się na etapie polubownym czy też sądowym, zawsze możemy skontaktować się z wierzycielem, by wypracować wygodne dla obu stron warunki spłaty zadłużenia.