Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jaką maszynę czyszczącą wybrać do sali restauracyjnej?

Codzienne mycie podłóg w sali restauracyjnej wymaga dużego zaangażowania. Wbrew pozorom, mycie takiej sali nie należy do łatwych. Przede wszystkim sale balowe, biesiadne mają spory metraż. Wymycie nawet kilkuset metrów kwadratowych podłogi jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Po drugie w restauracjach gromadzą się głównie zabrudzenia tłuste oraz barwnikowe, które sprawiają spore kłopoty podczas ich usuwania.

maszyna czyszcząca do mycia podłóg do restauracji
fot. maszyna czyszcząca do mycia podłóg do restauracji

W praktyce dokładne oraz szybkie wymycie posadzki jest po prostu niemożliwe. Najczęstszym efektem niedomytej podłogi są matowe ślady oraz nieestetyczne smugi. Zatem, aby osiągnąć lśniącą podłogę, myjąc ją ręcznie, należy liczyć się z kilkoma godzinami pracy. Personel restauracji nie może sobie pozwolić na taki długi czas sprzątania, dlatego chętnie wybierają maszynę czyszczącą do mycia podłóg.

Jaka maszyna czyszcząca będzie odpowiednia? Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę.
 

Zwrotność i gabaryty maszyny czyszczącej

Na powierzchni do tysiąca metrów kwadratowych najlepiej sprawdzają się małe maszyny, którymi można łatwo manewrować pomiędzy stolikami, jak i w ciasnych korytarzach. Ich szerokość nie może przekraczać pięćdziesięciu centymetrów. Wszystko po to, aby operator mógł swobodnie zawracać w narożnikach sali oraz w dosyć wąskich zaułkach.
 

Pojemność zbiorników

Tak naprawdę jest to jeden z głównych parametrów, świadczących o wydajności maszyny do mycia podłóg. Do zbiornika na czystą wodę wlewa się roztwór roboczy płynu. Im więcej dodamy płynu, tym dłużej będziemy mogli kontynuować pracę bez konieczności jej przerywania na uzupełnienie zbiornika. Samo uzupełnianie zbiornika może potrwać nawet pół godziny. Wydajność pracy jest tym większa, im większy jest zbiornik.
 

Odpowiednia szerokość szczotki szorującej

Kolejny ważny parametr przy wyborze maszyny czyszczącej to średnica szczotki lub pada szorującego. Jest to tak naprawdę szerokość czyszczenia. Im średnica w szczotce lub padzie jest większa, tym większa robocza powierzchnia którą umyjemy w godzinę. Reasumując są one bardziej efektywne podczas pracy.
 

Rodzaje zasilania

Maszyny czyszczące mogą być zasilane na dwa sposoby. Pierwszy to długi przewód sieciowy, który jest zasilany wtyczką z gniazdka 230V lub też bateriami. Oba te rozwiązania mają pewne wady i zalety. W przypadku maszyny czyszczących zasilanych bateryjnie, ograniczającym kryterium jest pojemność, która przekłada się na długość pracy. Przy wyborze bateryjnej maszyny do mycia podłóg warto również pomyśleć o zapasowej baterii. Dodatkowo wymiana baterii powinna być łatwa oraz szybka. Nie będzie wymagała od operatora wiedzy a także specjalistycznych narzędzi. Gdy mamy do czynienia z przewodową maszyną czyszczącą nie jesteśmy ograniczeni czasem pracy a długością przewodu zasilającego oraz manewrowością maszyny.
 

Obsługa oraz serwis maszyn czyszczących

Szczególna uwagę warto zwrócić na sprawność działania serwisu technicznego. Na rynku polskim wielu sprzedawców nie zapewnia odpowiedniego szkolenia posprzedażowego z obsługi zakupionej maszyny do mycia podłóg. Co więcej istotna jest również szybkość reakcji serwisu na zgłoszenie lub oferowanie maszyny zastępczej na czas trwania naprawy. Stąd też warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z ofertą serwisową sprzedawcy.
 

Podsumowując, okazuje się, że zakup maszyny do mycia podłóg powinien zostać poprzedzony szczegółową analizą rynku oraz potrzeb klienta. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie maszyny czyszczącej na bezpłatnym pokazie, aby upewnić się, że wybrany model będzie odpowiednim rozwiązaniem dopasowanym do specyfiki obiektu.

Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson.pl, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania, doradca klienta w branży profesjonalnych maszyn czyszczących.