Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-07-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
16.03.2020

Jaka maszyna do czyszczenia posadzek najlepsza?

Nie ma uniwersalnych maszyn czyszczących. Nie da się stworzyć urządzenia, które łączyłoby w sobie sprzeczne właściwości i funkcje. Nie można chociażby zaprojektować lekkiej maszyny bateryjnej, gdyż akumulatory - o czym powszechnie wiadomo - ważą stosunkowo dużo. Nie oznacza to jednak, że zakup maszyny spełniającej określone funkcje nie jest możliwy. Poniższy artykuł zostanie poświęcony urządzeniom przeznaczonym do czyszczenia posadzek, które - tak jak każda inna rodzina maszyn - posiadają swoje wyspecjalizowane funkcje i określone możliwości.

Siechnice: Jaka maszyna do czyszczenia posadzek najlepsza?

Maszyny do czyszczenia podłóg i posadzek - podstawowe funkcje

Dobrej jakości maszyna czyszcząca posadzki (np. od Multimatic) powinna posiadać kilka funkcji czyszczących, które - co do techniki - powinny zastępować klasyczne mopowanie.

Są to:

 • Szorowanie, polegające na usuwaniu tak zwanych trudnych zabrudzeń, których nie da się usunąć w tradycyjny sposób.
 • Zamiatanie - usuwanie lekkich zabrudzeń (najczęściej o konsystencji pyłu), bez konieczności stosowania wody i środków czyszczących.
 • Osuszanie, które polega na efektywnym (a nie tylko pobieżnym) usuwaniu wody z powierzchni posadzki.

Reasumując, dobra maszyna czyszcząca z przeznaczeniem do posadzek powinna posiadać każdą z powyższych funkcji, gdyż tylko w ten sposób można usuwać zabrudzenie w sposób efektywny i bezpieczny dla podłogi. To jednak nie wszystko...

Powierzchnia, czyli kto musi kupić maszynę czyszczącą?

Zasadność zakupu maszyny czyszczącej zależy również od powierzchni roboczej danego lokalu. Przyjęło się, że pomieszczenia do 50 metrów kwadratowych nie wymagają - ze względu na duże koszty zakupu - stosowania profesjonalnych maszyn.


Jeśli jednak pomieszczenie jest większe, warto zadbać o takie urządzenie czyszczące, gdyż:

 • pozwala na redukcję liczby osób (i ich czasu pracy) skierowanych do czyszczenia powierzchni firmowej,
 • zwiększa efektywność pracy na danym stanowisku, umożliwiając np. dłuższą obsługę Klientów lub skrócenie przerw technologicznych,
 • zwiększa efektywność czyszczenia posadzki, niezależnie od jej charakterystyki materiałowej lub konkretnych właściwości użytkowych,
 • podnosi prestiż firmy, również w kontekście podniesienia standardów czyszczenia.

Podstawowe parametry maszyn czyszczących

Dobór odpowiedniej maszyny do czyszczenia posadzek powinien być uzależniony przede wszystkim od analizy jej podstawowych parametrów, to jest:

 1. Dedykowanej powierzchni użytkowej, która może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych.
 2. Pojemność zbiorników - duże zbiorniki wydłużają czas pracy maszyny bez konieczności wizyty w pomieszczeniach sanitarnych, ale też zwiększają masę urządzenia, wpływając na jego mobilność.
 3. Akumulatory - ich brak skazuje nas wyłącznie na zasilanie sieciowe. Zamontowane baterie nie ograniczają Użytkownika, ale też znacząco podnoszą ciężar urządzenia.
 4. Zderzaki - zmniejszają ryzyko uszkodzenia urządzenia w trakcie pracy. Sprawdzają się zwłaszcza w małych i trudno dostępnych pomieszczeniach.
 5. Panel sterowniczy - choć jest standardem, to poszczególne rodzaje paneli różnią się między sobą poziomem dostępu do podstawowych funkcji.
 6. Dodatkowe elementy ergonomiczne - podnoszą komfort pracy z maszyną. Do tej grupy należą wszelkiego rodzaju zawiasy, uchwyty i inne elementy pomocnicze.
   

Podsumowanie

Które maszyny do czyszczenia posadzek będą w konkretnym przypadku najlepsze? Przede wszystkim takie, które mają jak najlepszy stosunek kosztu do efektu. Tak dobre parametry pracy można uzyskać jedynie wtedy, gdy taka inwestycja zostanie dokładnie przeanalizowana pod kątem parametrów i możliwości pracy maszyny.

Zobacz:


Wczytuję komentarze...