Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.09.2019

Jak znaleźć mieszkanie odpowiadające własnym potrzebom? Ich ustalenie nie jest takie oczywiste

Kupno mieszkania, w którym zamierzamy spędzić wiele kolejnych lat życia to niezwykle istotna decyzja. Rynek nie rozpieszcza nas zbyt wieloma ofertami, toteż często na jej podjęcie nie mamy zbyt wiele czasu. Aby wybór mógł okazać się właściwy, trzeba więc zawczasu określić istotne dla nas kryteria i ustalić, jaką wagę przypiszemy kolejnym z nich. Wówczas nawet jeden rzut oka na lokal, jego okolicę i inne aspekty – np. stan prawny – pozwoli nam od razu stwierdzić, czy wart jest naszego zainteresowania, czy też niekoniecznie.

Siechnice: Jak znaleźć mieszkanie odpowiadające własnym potrzebom? Ich ustalenie nie jest takie oczywiste

Uważnie przyjrzyj się nie tylko samemu mieszkaniu

Własne lokum ma być naszym małym azylem, który ma pozwolić nam zapomnieć o codziennych trudach i troskach, jakie zostawiamy za sobą przekraczając jego próg. Jednocześnie jednak to, czy będzie w stanie spełniać taką funkcję jest ściśle uzależnione właśnie od tego, co znajduję się wokół. Pierwszym zagadnieniem jest zatem ustalenie niezbędnych dla nas usług, co istotne jest przede wszystkim dla rodzin lub osób planujących ich założenie. Im mniej czasochłonnej drogi będziemy musieli pokonywać każdego ranka, tym nasze codzienne funkcjonowanie okaże się łatwiejsze.

To jeden z najważniejszych problemów nowo powstającej zabudowy, za którą nie nadąża cała niezbędna społeczeństwu infrastruktura. Są oczywiście atrakcyjne wyjątki, takie jak np. mieszkania w Sosnowcu na sprzedaż budowane przez Osiedle Sielanka, gdzie nowoczesny obiekt udało się dopasować do kompletnej, rozwiniętej tkanki miejskiej, w dodatku pełnej zieleni i otwartych przestrzeni. Często jednak aspekt ten może decydować o wyższości propozycji z rynku wtórnego.

Są ponadto rzeczy, które stanowią istotny atut zawsze, niezależnie od trybu życia i konkretnych potrzeb lokatorów. Należy do nich z pewnością wspomniana zieleń, której otoczenie wpływa na zdrowie i samopoczucie w stopniu znacznie większym, niż możemy sądzić. Podobnie z dostępem do naturalnego światła. Zwłaszcza jeśli zamierzamy zamieszkać na peryferiach miasta pełnych wolnego terenu, zawsze spróbujmy ustalić, co w danym rejonie może zmienić się w przyszłości. Pomocny tu będzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Ile miejsca potrzebujesz? Sam metraż to nie wszystko

Kwestia powierzchni należy niekiedy do najbardziej problematycznych. Każdy kolejny metr to wyższa cena i wyższy koszt utrzymania, ale za to większy komfort i możliwość spokojnego planowania powiększenia rodziny. Czy na pewno?

Jakkolwiek to metraż jest podstawową jednostką sprzedaży, musimy do niego podejść dużo bardziej elastycznie. O funkcjonalności lokalu i rzeczywistej przestrzeni, jaką będziemy mogli się cieszyć, decyduje wszak także jego układ. Nie stawiajmy więc sobie sztywnych ram w tym zakresie, a jedynie określmy potrzeby życiowe i kilka wariantów odpowiadających im rozwiązań, przy czym sposób, w jaki zagospodarować można poszczególne pomieszczenia także ma ogromne znaczenie. Niejednokrotnie to samo, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, ciasne i niewygodne mieszkanie przy odrobinie umiejętności możemy uczynić komfortowym i funkcjonalnym. Pewna doza wyobraźni jest niezbędna zwłaszcza podczas oględzin już zagospodarowanych lokali z ryku wtórnego, szczególnie jeśli ich właściciele nie zaprzątali sobie głowy home stagingiem.


Wczytuję komentarze...