Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 02-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu samochodowego – także w przypadku zakupu auta używanego. I ty przymierzasz się do skorzystania z takiej opcji? Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze oferty finansowania. Dzięki temu kredyt na auto będzie nie tylko dopasowany do twoich potrzeb, ale przede wszystkim atrakcyjny pod względem kosztów.

Siechnice: Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

Polacy chętnie decydują się na zakup pojazdów używanych – nie tylko z uwagi na niższą cenę, ale również łatwiejszą dostępność samochodów. Większość osób decyduje się przy tym skorzystać z zewnętrznego finansowania – po to, aby nie angażować wszystkich oszczędności lub po prostu nabyć droższy samochód, np. z lepszym wyposażeniem.

Kredyt na auto – na co zwracać uwagę?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu samochodowego powinna być przemyślana – po to, aby uniknąć ewentualnych problemów z jego spłatą. Wybór oferty nie może być przypadkowy, lecz powinien stanowić efekt analizy dostępnych propozycji. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt na auto? Znaczenie mają m.in.:

  • koszty finansowania – chodzi nie tylko o odsetki, ale i pozostałe opłaty doliczane przez bank; z tego powodu warto uwzględnić RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), która informuje o kosztach odsetkowych i pozaodsetkowych;
  • wysokość miesięcznej raty – jest ważna, ponieważ od niej będzie zależeć twoja płynność finansowa; nie może być zbyt wysoka, aby nie obciążać nadmiernie domowego budżetu;
  • okres spłaty – im dłuższy, tym niższa miesięczna rata, ale jednocześnie wyższa całkowita suma do spłaty; dlatego warto określić swoje preferencje względem tego parametru.

Nie bez znaczenia są również wymagane formalności. Chodzi o dokumenty finansowe, jakie należy przedstawić, a także o wysokość wkładu własnego.

Na jaki kredyt się zdecydować?

Czy wiesz, że kredyt samochodowy dostępny jest nie tylko w standardowej formie? Możesz skorzystać także z tzw. kredytu balonowego, którego cechą charakterystyczną jest niska miesięczna rata.

Warto więc określić swoje potrzeby, a następnie wybrać dogodną formę kredytu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku dostępnym pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/.

Porównaj oferty kredytowe, by nie przepłacić

 Wiesz już, jaki kredyt na auto wpisze się w twoje oczekiwania? Czas poszukać odpowiedniej oferty. Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych – wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora kredytowego. Udostępniany m.in. w serwisach porównywarkowych, pozwala na szybkie oszacowanie wysokości raty oraz kosztów całkowitych.

Jak to działa? Całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • wypełnienia formularza – podania kwoty finansowania, okresu spłaty, wysokości innych zobowiązań kredytowych, wysokości osiąganych dochodów,
  • zaakceptowania zgody.

W informacji zwrotnej otrzymujesz oferty kredytowe z kilku banków – z uwzględnieniem wysokości raty, kosztów kredytu, całkowitej kwoty do spłaty, RRSO, wysokości prowizji itp. Takie dane znacznie ułatwiają dokonanie analizy i podjęcie słusznego wyboru.

Pamiętaj! Wybierając tani kredyt na auto używane, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na miesięcznej racie.