Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

Zobacz też:
Polacy chętnie decydują się na zakup pojazdów używanych – nie tylko z uwagi na niższą cenę, ale również łatwiejszą dostępność samochodów. Większość osób decyduje się przy tym skorzystać z zewnętrznego finansowania – po to, aby nie angażować wszystkich oszczędności lub po prostu nabyć droższy samochód, np. z lepszym wyposażeniem.
Kredyt na auto – na co zwracać uwagę?
Decyzja o zaciągnięciu kredytu samochodowego powinna być przemyślana – po to, aby uniknąć ewentualnych problemów z jego spłatą. Wybór oferty nie może być przypadkowy, lecz powinien stanowić efekt analizy dostępnych propozycji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt na auto? Znaczenie mają m.in.:
- koszty finansowania – chodzi nie tylko o odsetki, ale i pozostałe opłaty doliczane przez bank; z tego powodu warto uwzględnić RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), która informuje o kosztach odsetkowych i pozaodsetkowych;
- wysokość miesięcznej raty – jest ważna, ponieważ od niej będzie zależeć twoja płynność finansowa; nie może być zbyt wysoka, aby nie obciążać nadmiernie domowego budżetu;
- okres spłaty – im dłuższy, tym niższa miesięczna rata, ale jednocześnie wyższa całkowita suma do spłaty; dlatego warto określić swoje preferencje względem tego parametru.
Nie bez znaczenia są również wymagane formalności. Chodzi o dokumenty finansowe, jakie należy przedstawić, a także o wysokość wkładu własnego.
Na jaki kredyt się zdecydować?
Czy wiesz, że kredyt samochodowy dostępny jest nie tylko w standardowej formie? Możesz skorzystać także z tzw. kredytu balonowego, którego cechą charakterystyczną jest niska miesięczna rata.
Warto więc określić swoje potrzeby, a następnie wybrać dogodną formę kredytu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku dostępnym pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/.
Porównaj oferty kredytowe, by nie przepłacić
Wiesz już, jaki kredyt na auto wpisze się w twoje oczekiwania? Czas poszukać odpowiedniej oferty. Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych – wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora kredytowego. Udostępniany m.in. w serwisach porównywarkowych, pozwala na szybkie oszacowanie wysokości raty oraz kosztów całkowitych.
Jak to działa? Całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków:
- wypełnienia formularza – podania kwoty finansowania, okresu spłaty, wysokości innych zobowiązań kredytowych, wysokości osiąganych dochodów,
- zaakceptowania zgody.
W informacji zwrotnej otrzymujesz oferty kredytowe z kilku banków – z uwzględnieniem wysokości raty, kosztów kredytu, całkowitej kwoty do spłaty, RRSO, wysokości prowizji itp. Takie dane znacznie ułatwiają dokonanie analizy i podjęcie słusznego wyboru.
Pamiętaj! Wybierając tani kredyt na auto używane, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na miesięcznej racie.