Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak uzyskać wizę do Chin? Praktyczny poradnik

Kiedy przygotowujemy się na wyjazd do Chin, musimy pamiętać o wizie. Istnieje kilka miejsc, w których możemy ją uzyskać samodzielnie. Jest to Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie lub w konsulat Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Jednak konsulat jest dostępny jedynie dla  mieszkańców województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Istnieje też pewne ułatwienie, które daje możliwość wyrobienia wizy przy pomocy biur pośredniczących. W tym artykule omówimy więc najważniejsze informacje dotyczące uzyskania wizy do Chin.

Siechnice: Jak uzyskać wizę do Chin? Praktyczny poradnik

Wiza do Chin — czas oczekiwania

Na wydanie wizy do Chin w trybie zwyczajnym najczęściej poczekamy ok. 3-4 dni roboczych, natomiast w trybie ekspresowym 2-3 dni. Jeśli chcemy uzyskać wizę w konsulacie, należy uwzględnić także czas pracy konsulatu — pamiętajmy, że zwykle jest on zamknięty w trakcie trwania polskich świąt, a także części chińskich, takich jak:

  • Chiński Nowy Rok — konsulat może nieczynny nawet przez 2 tygodnie
  • Święto Pracy — konsulat jest nieczynny ok. tydzień
  • Święto Środka Jesieni i Święto Narodowe (rocznica powstania ChRL) - w przypadku obu tych świąt konsulat będzie nieczynny przez około 7 dni

Zwróćmy szczególną uwagę na czas obchodów Chińskiego Nowego Roku i Święta Środka Jesieni. Festiwale te to święta ruchome, które przypadają najczęściej na przełomie stycznia i lutego, a także września i października. Podczas wyrabiania wizy pamiętajmy też, że konsulat Chińskiej Republiki Ludowej lub Centrum Wizowe zawsze mogą odmówić wydania wizy oraz zmiany krotności. Nie mają jednocześnie obowiązku podawania powodu odmowy.

Wiza do Chin — jakie są rodzaje?

Występują różne rodzaje wiz do Chin — każda z nich jest dokładnie opisana i sklasyfikowana na stronie internetowej ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. Dzieli się je pod względem celu podróży, oraz liczby możliwych wjazdów i wyjazdów do tego kraju. Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić:

  • Wiza turystyczna (L) - umożliwia ona 1 lub 2 wjazdy po 30 dni każdy. Poleca się ją dla turystów lub uczestników chińskich targów. Wiza turystyczna może być ważna od 3 do 6 miesięcy od momentu jej wydania.
  • Wiza biznesowa (M) - pozwala na 1 lub 2 wjazdy po 30 dni każdy. Dedykowana jest dla tych, którzy podróżują do Chin na targi zarówno w roli wystawców, jak i uczestników. Korzystają z niej także osoby biorące udział w rozmowach handlowych, biznesowych lub spotykające się z kontrahentami. Wiza biznesowa jest ważna od 3 do 6 miesięcy od momentu jej wydania. Istnieje też wiza biznesowa, która pozwala na wiele wjazdów — nie mogą one zazwyczaj przekraczać  180 lub 365 dni. Ważne są przez okres od 6 miesięcy do roku.
  • Wiza naukowa (F) - pozwala na 1 wjazd, który trwa 30 dni. Dedykowana jest dla tych, którzy wjeżdżają na teren kraju w celu naukowym naukowych lub będą brały udział w konferencji. Wiza naukowa jest ważna przez 3 miesiące od momentu wydania.
  • Wiza pracownicza (Z) - przeznaczona jest dla tych, którzy chcą podjąć pracę, staż lub praktyki na terenie Chin. Ważna jest przez 3 miesiące od momentu jej wydania.

Wiza do Chin — wymagane dokumenty

Niezbędne dokumenty do uzyskania wizy będą różniły się w zależności od jej rodzaju. W przypadku wizy biznesowej, która obowiązuje na jeden lub dwa wjazdy, wymagany jest ważny paszport i posiadanie w nim sześciu pustych stron. Poza tym potrzebne jest zrobienie kopii paszportu, dostarczenie jednego zdjęcia paszportowego, dowodu rezerwacji lotniczej oraz hotelowej. Składamy też wniosek wizowy i zaproszenie od firmy w Chinach lub odpowiedni dowód, że bierzemy udział w targach. 

Jeśli chcemy uzyskać wizę biznesową wielokrotną, wymagane są takie same dokumenty i zaświadczenia. Jednak dodatkowo załączamy prośbę o wydanie wizy wielokrotnej oraz musimy posiadać co najmniej dwie wizy biznesowe w paszporcie. Warunki uzyskania wizy zostaną też spełnione także wtedy, gdy posiadamy zaproszenie od władz chińskiej prowincji (kiedy nie mamy zaproszenia od chińskiej firmy).

Każda wiza do Chin może wymagać nieco innych dokumentów. Warto odwiedzić Serwis Konsularny, by sprawdzić szczegółowe informacje na temat wizy. Czym jest Serwis Konsularny? To firma akredytowana do wszystkich możliwych konsulatów w kraju. Skutecznie pośredniczy przy wyrabianiu wiz do krajów, gdzie jest ona wymagana. Zajmuje się też legalizacją dokumentów, tłumaczeniami, wyrabianiem zaświadczeń o niekaralności i wiele innych. Dzięki szerokiemu doświadczeniu pomogą skutecznie uzyskać wizę do Chin.