Jak prawidłowo dbać o ciągnik rolniczy?

Zobacz też:
Czyszczenie – podstawa sprawności
Mycie traktora wydaje się dosyć banalnym zaleceniem, a nawet stratą czasu, jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom prac, jakie trzeba wykonywać w gospodarstwie. A jednak to jeden z kluczowych elementów decydujących o zachowaniu sprawności traktowa.
Zgrubne mycie, czyli usuwanie najpoważniejszych, widocznych zanieczyszczeń (np. grud gleby, zaskorupiałego błota, resztek organicznych), trzeba przeprowadzać codziennie. Inaczej grozi nam powstawanie ubytków w lakierze oraz plam korozji. Co kilka dni warto również pobieżnie spłukać traktor wodą – wystarczy do tego szlauch albo myjka ciśnieniowa ustawiona na niewielką moc.
Kilka razy w roku traktorowi należy się porządne mycie. Trzeba sięgnąć również w trudniej dostępne miejsca i zakamarki, aby usunąć gromadzące się tam osady brudu. Aby zyskać wyższy komfort użytkowania, sprzątaniem warto objąć nie tylko karoserię, ale też wnętrze kabiny.
Diagnozowanie usterek i wymiana części
Intensywność pracy sprawia, że co jakiś czas w ciągniku będą zdarzać się usterki. Niekoniecznie musi to świadczyć o kiepskiej jakości maszyny: zużywanie się elementów jest naturalnym procesem, zwłaszcza w kontekście części, które podlegają największym obciążeniom, tarciu czy działaniu wysokiej temperatury.
Bardzo ważne jest, aby diagnostykę przeprowadzić natychmiast, gdy tylko dostrzeżemy jakieś nieprawidłowości. Niestety powszechną praktyką jest ignorowanie symptomów i kontynuowanie pracy wymuszone pośpiechem. W efekcie uszkodzona część psuje się jeszcze bardziej, co może także wpływać na funkcjonowanie całego układu i doprowadzić do znacznie poważniejszych usterek. I tak drobiazg, który można było szybko i tanio wymienić, przyczynia się do powstawania rozległej awarii wymagającej generalnego remontu.
Zwracaj uwagę na niepokojące odstępstwa od normy: podejrzane dźwięki, nieprzyjemne zapachy, gęstszy niż zazwyczaj dym, a także nieciągłość pracy, niestandardowe odpowiedzi poszczególnych układów, zbyt duże lub zbyt małe opory w różnych elementach.
Aby zawsze mieć dostęp do potrzebnych części zapasowych, wybierz do współpracy jeden lub maksymalnie kilka sprawdzonych, dobrze zaopatrzonych i godnych zaufania sklepów z częściami rolniczymi, takich jak lebko.pl. Powinny one odznaczać się niekwestionowaną jakością, przystępną ceną, a także wysokimi stanami magazynowymi i szybką wysyłką.
Smarowanie i uzupełnianie płynów
Zwracaj uwagę na regularne smarowanie tych punktów ciągnika, które tego wymagają. Wytworzenie tarcia w pewnych miejscach jest niezbędne z powodów technicznych (np. dla przeniesienia momentu obrotowego). Smarowanie wydłuża żywotność części podlegających tarciu.
Warto przy tym mieć na uwadze, że niektóre zębatki muszą pracować całkowicie zanurzone w smarze. Wystarczy nieregularne jego uzupełnianie, aby narobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Przewertuj instrukcję ciągnika i sprawdź jego punkty smarowania. Jeśli pracujesz na sprzęcie z drugiej ręki albo instrukcja zaginęła, poszukaj jej w internecie lub w dziale technicznym biblioteki.
Malowanie – nie tylko dla estetyki
Jeśli mycie traktora wydaje Ci się czynnością świadczącą o pedanterii, to jego malowanie uznajesz zapewne za zbytnią ekstrawagancję. Nie mówimy tu jednak o kutym w różyczki płotku od frontu domu, ale o maszynie użytkowanej przy rozmaitych pracach – malowanie ma w tym przypadku aspekt nie tylko (a nawet nie głównie) estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny.
Dzięki regularnemu malowaniu zabezpieczamy ciągnik przed pojawianiem się rdzy. Zwiększamy jego odporność na skrajnie niesprzyjające czynniki, takie jak nawozy, smary, kwaśna gleba czy promieniowanie UV. Regularnie malowany traktor nie tylko lepiej wygląda, ale też ma dłuższą żywotność. Na szczęście nie jest to zajęcie, które musimy powtarzać co sezon – porządne malowanie zabezpieczy traktor na kilka dobrych lat.
W tym artykule skupiliśmy się na traktorach, jednak należy pamiętać, że wszystkie wykorzystywane przez nas maszyny wymagają czyszczenia i przeglądu, a w razie potrzeby wymiany niszczących się części, jeżeli chcemy z nich korzystać długo i bez nerwów ani przestojów w pracy. Z tego względu warto mieć zaufany sklep z częściami do maszyn rolniczych. Na lebko.pl znajdziesz podzespoły do wielu bardziej i mniej popularnych urządzeń, np. do kosiarki Sipma: https://lebko.pl/czesci-maszyn/kosiarki/sipma/.