Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak oszczędzić na oświetleniu bez zmiany nawyków? To zaskakująco łatwe!

Rachunki z miesiąca na miesiąc stały się dużo wyższe? Podwyżki na pewno miały z tym dużo wspólnego, jednak częste spędzanie czasu w domowym zaciszu również miało na to wpływ. W czasie pandemii łatwo zauważyć, kto przez ostatnie lata nie martwił się o ekologię. Jednak nic straconego, niektóre zmiany łatwo wprowadzić, a co najważniejsze, nie wymuszają na nas zmiany stylu życia.

Siechnice: Jak oszczędzić na oświetleniu bez zmiany nawyków? To zaskakująco łatwe!

Jak zmniejszyć rachunki za oświetlenie?

Wiele poradników mówi o tym, że oszczędności przychodzą dopiero po gruntownej zmianie nawyków. Dla niektórych z nas jest to tak przerażająca perspektywa, że szybko porzucamy ten pomysł, nawet jeśli musimy płacić dużo wyższe rachunki za prąd.

Na szczęście na oświetleniu możemy oszczędzać na kilka różnych sposobów, a część z nich nie wymaga od nas zmiany zachowania. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które podpowiedzą jak oszczędzać na oświetleniu.

1# Zmień taryfę energetyczną

Dostawcy energii często mają w swojej ofercie różne taryfy energetyczne, które pozwolą nam zaoszczędzić na oświetleniu i korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Jeśli prowadzimy nocny tryb życia, czyli pracujemy o niestandardowych godzinach, wstawiamy pranie na noc, czy choćby korzystamy do późna z komputera z telewizorem włączonym w tle, to znacznie korzystniej wyjdziemy na taryfie nocnej, czyli popularnej G12.

2# Wymień wszystkie żarówki na LEDy i zastosuj regulację natężenia światła

Technologia LED jest energooszczędna i pozwala zmniejszyć rachunki nawet o kilkadziesiąt złotych. Najlepsze jest w tym jednak to, że po wymianie żarówek nie musimy martwić się o zmianę naszych nawyków. Światło może być włączone cały wieczór, a rachunki i tak będą mniejsze niż w porównaniu do klasycznych żarówek, które co chwilę trzeba było wymieniać - to ogromna korzyść.

Warto również zastosować regulację natężenia światła, co pozwoli szybko stworzyć warunki idealne do seansu filmowego, czy wieczornego odpoczynku z książką w ręce.

Więcej o parametrach żarówek przeczytasz w poradniku: Rodzaje żarówek i ich najważniejsze parametry - kompletny przewodnik.

3# Wykorzystaj światło punktowe w miejscach, które tego potrzebują

Brak odpowiedniej lampki skłania nas do wybierania mocniejszych żarówek, co zwiększa rachunki za prąd. Mając to na uwadze, kupujmy lampy i żarówki, którymi możemy wytworzyć odpowiednią ilość światła, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Gdzie przyda się światło punktowe? Na pewno przy biurku, przy ulubionym fotelu do czytania i robótek ręcznych, a także stole kuchennym.

Jeśli nie do końca przekonuje Cię tego typu oświetlenie, to dowiedz się, jak przygotować się do kupna lampy lub żarówki.

4# Maksymalnie wykorzystaj światło dzienne

Mała zmiana aranżacji w pomieszczeniach może pomóc nam maksymalnie wykorzystać światło dzienne, co obniży rachunki za prąd. Pamiętajmy, że ciężkie zasłony, meble zasłaniające okna oraz ciemne farby na ścianach sprawiają, że do pokoju wpada o wiele mniej słońca. Szybki remont lub chociażby zmiana firanek mogą przynieść nam długofalowe oszczędności na oświetleniu.

5# Wykorzystaj czujniki ruchu przy lampach

Czujniki ruchu pomogą nam zautomatyzować włączanie i wyłączanie światła w miejscach, w których częściej zapominamy o tej drugiej czynności. Montaż czujnika w przedpokoju, kotłowni i pralni czy na klatce schodowej mogą skutecznie pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Warto również podkreślić, że ta mała zmiana zdecydowanie ułatwi nam życie.

Jak jeszcze bardziej obniżyć rachunki za prąd?

Nie tylko oświetlenie generuje zużycie prądu. Za nasze rachunki odpowiedzialne są również wszystkie urządzenia elektryczne. Rekordziści to najczęściej lodówka, czajnik, pralka, telewizor i mocny komputer.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu opłat, to postarajmy się korzystać z nich odpowiedzialnie. Telewizor można wyłączyć z sieci, kiedy z niego nie korzystamy, podobnie z komputerem - tutaj pomocny bywa tryb hibernacji, który zostanie automatycznie włączony, jeśli długo nas przy nim nie będzie. W przypadku czajnika wystarczy zagotować jedynie tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy.

Szukasz większej dawki wiedzy? Rzuć okiem na poradniki wnętrzarskie i naucz się, jak prawidłowo oświetlić mieszkanie.