Jak nagrodzić dziecko za dobre oceny na świadectwie?

Zobacz też:
Zabawki
Nagroda za dobre oceny na świadectwie powinna być dobrana do wieku dziecka. W przypadku najmłodszych uczniów najlepiej sprawdzą się zabawki, np. lalki dla dziewczynek, samochody dla chłopców.
Książki
Starszym dzieciom można podarować książki. Dobrze sprawdzi się książka ulubionego pisarza dziecka lub kolejny tom ulubionej serii.
Puzzle i klocki
Jeżeli dziecko lubi układać puzzle, klocki lego czy wieloelementowe układanki, rodzice mają gotowy pomysł na prezent na zakończenie roku szkolnego. W ciągu roku często brakuje czasu na układanie skomplikowanych zestawów, a wakacje to dobry czas, by zrealizować nawet najbardziej wymagające zadanie. Układanie puzzli czy klocków może być świetną zabawą dla całej rodziny.
Gry
Masę pozytywnych emocji wśród dzieci w wieku szkolnym wzbudzają gry. Zapewnią dziecku fantastyczną zabawę, relaks i rozrywkę. Obecnie dużą popularnością cieszą się gry planszowe, w które dziecko może grać z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Starszemu dziecku można podarować grę komputerową, o której marzy, ale trzeba zaznaczyć, że spędzanie długich godzin przed komputerem szkodzi zdrowiu.
Sprzęt sportowy
Po całorocznym siedzeniu nad książkami nadszedł czas na zwiększoną aktywność fizyczną. W ramach prezentu za dobre wyniki w nauce można podarować dziecku sprzęt sportowy – hulajnogę, rolki, wrotki czy deskorolkę.
Nagroda nie musi być materialna
Nagroda za dobre świadectwo nie musi być materialna. Warto zacząć od pochwały słownej, podkreślić, jak bardzo cieszy nas wytrwałość i systematyczność dziecka. Można wybrać się z całą rodziną na lody, na pizzę, do kina. Na koniec można wręczyć dziecku drobny upominek i podkreślić, że jest to pamiątka, a nie nagroda za dobre oceny.
Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy w ogóle nagradzać dziecko za dobre oceny na świadectwie. W końcu nauka to obowiązek dziecka. Warto pokazać dziecku, że prezent nie jest najważniejszy, a nagroda nie jest jedynym powodem, dla którego należy się uczyć. Dziecko nie uczy się dla rodziców. Uczy się przede wszystkim dla siebie.