Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak gotować wiosną?

Maj to okres pojawiania się pierwszych nowalijek. Smak młodych warzyw jest naprawdę wyjątkowy. Kojarzy się nam z dzieciństwem i przywodzi na myśl wiele pozytywnych wspomnień. Aromatyczne pomidory, szczypior, ogórki, czy chrupiąca sałata — dzięki nim można przyrządzić wspaniałe kompozycje smakowe.

Siechnice: Jak gotować wiosną?

Gotowanie wiosną i latem jest prawdziwą przyjemnością. Chociaż obecne tempo życia jest wyjątkowo wymagające, to poza regularną wizytą w supermarkecie warto również znaleźć czas, aby wybrać się na pobliski targ. To tam możemy znaleźć lokalne uprawy. Obejrzeć warzywa i owoce w naturalnym świetle. Poczuć ich aromat i wybrać ulubiony rodzaj jabłek, czy ziemniaków. Bez trudu możemy również skorzystać z wiedzy sprzedawców i wybrać najlepszą odmianę warzyw i owoców odpowiednią do posiłku, jaki chcemy przyrządzić. Jednak zdrowa dieta nie opiera się jedynie na nich. Są oczywiście niezastąpiony źródłem witamin, jednak należy skomponować je z odpowiednim źródłem białka, zdrowymi tłuszczami i wartościowymi węglowodanami. Jak właściwie wybrać te produkty?

Co warto wiedzieć o producencie żywności?

Produkcja żywności niesie za sobą ogromną odpowiedzialność, ale również duże ryzyko. Dlatego polskie prawo żywnościowe wymusza na branży spożywczej podejmowanie szeregu działań zwiększających bezpieczeństwo produkowanych artykułów. Polscy ustawodawcy opierają się przede wszystkim na wymogach europejskich, które to dokładnie określają zasady, jakimi powinna kierować się branża spożywcza. Producenci współpracujący z zagranicznymi kontrahentami muszą również dostosować swoje procesy produkcyjne do norm danego kraju. Zakłady eksportujące swoje produkty do Wielkiej Brytanii muszą spełniać wymogi zgodne z BRC standard. Ten zbiór zaleceń i wytycznych dla firm sektora spożywczego ma zapewnić żywności bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość.

Na etykietach artykułów spożywczych możemy znaleźć obecnie wiele różnych oznaczeń informujących o walorach odżywczych danego produktu. System klasyfikacji Nutri-Score jest jednym z nich. Przeczytaj więcej na stronie https://salmonhygiene.pl/baza-wiedzy/systemy-klasyfikacji-zywnosci-nova-i-nutri-score/. Bazuje on na wykorzystaniu pięciokolorowej etykiety na przodzie opakowania, wskazującej na walory odżywcze danego produktu. Ten system jest niezwykle przejrzysty, ponieważ opiera się na wykorzystaniu pięciu kolorów oznaczonych dodatkowo literami. Na etykiecie kategoria A oraz B oznaczone są kolorem zielonym, pozostałe – C, D oraz E przedstawione są na tle barwy żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Najwartościowsze dla naszego organizmu produkty będą posiadały etykietę z zaznaczoną literą A lub B. Żywność oznaczona pozostałymi kategoriami nie jest już tak korzystna i dla własnego dobra powinniśmy ją raczej ograniczać w naszej diecie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu żywności?

Producenci żywności są odpowiedzialni za nasze zdrowie. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy i traktujemy żywność, jedynie w kategorii szybkiego zaspokojenia głodu. Po zjedzeniu czekoladowego batona, drożdżówki lub wypiciu gazowanego napoju czujemy się syci. Powinniśmy zadać sobie jednak pytanie, czy nasz organizm naprawdę otrzymał to, czego potrzebował? Niestety spożywanie pustych kalorii wiąże się jedynie z tymczasowym uczuciem zaspokojenia głodu, a w dłuższej perspektywie prowadzi do zmęczenia i wywołuje uczucie senności. Trawienie przetworzonej żywności nie jest łatwe dla naszego organizmu.

Eksperci nadzorujący branżę spożywczą starają się wprowadzać rozwiązania mające wspierać konsumentów w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych. Na opakowaniach artykułów spożywczych znajduje się wiele cennych informacji. Wybierając żywność dla naszej rodziny, nie powinniśmy się skupiać jedynie na kolorowych rysunkach. To nie je należy brać pod uwagę, wybierając jogurt, ser, czy wędlinę. To, co wymaga naszej kontroli to skład produktu, posiadane przez producenta certyfikaty, wartości odżywcze oraz data przydatności do spożycia.