Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Ubezpieczenie OC/AC - na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Każde auto poruszające się po drogach powinno mieć polisę OC, choć nie jest to jedyna opcja, którą możemy wykupić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Siechnice: Ubezpieczenie OC/AC - na co zwrócić uwagę przed kupnem?

1. Ubezpieczenie samochodu - dlaczego jest ważne?
2. Ubezpieczenie OC - czy jest obowiązkowe?
3. Ubezpieczenie OC AC - co powinno w sobie zawierać?
4. Ubezpieczenia AC i OC - gdzie znaleźć najlepsze oferty?
 

Ubezpieczenie samochodu - dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie auta, którym poruszamy się na co dzień, jest bardzo istotne. Chroni nie tylko nas samych oraz naszą własność, ale pozwala również na łatwiejsze poradzenie sobie ze skutkami stłuczki lub wypadku, których sami byliśmy przyczyną. Dobre ubezpieczenie powinno gwarantować, że w razie problemów nie pozostaniemy bez samochodu, a jego wartość powinna być adekwatna do wartości pojazdu jakim się poruszamy. Nie warto na ubezpieczeniu oszczędzać, jednak nie oznacza to, że nie możemy szukać atrakcyjnych ofert. Wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki - czasem jedyne, co musimy zrobić, to użyć odpowiedniego kalkulatora OC. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://specjalistka.net/co-zrobic-gdy-polisa-oc-ac-zostala-oplacona-po-terminie/.
 

Ubezpieczenie OC - czy jest obowiązkowe?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno wskazuje, że polisa OC jest obowiązkowa i każdy kierowca musi o nią zadbać. Jej brak wiąże się z karą, która jest zależna od tego, jak długo nie mamy ubezpieczenia oraz jakim autem się poruszamy. Brak ważnego OC grozi nam następującymi konsekwencjami:

  • dla samochodów osobowych: 3 dni zwłoki odpowiadają karze 1200 zł, 4-14 dni: 3010 zł, a powyżej 14 dni - 6020 zł;
  • dla samochodów ciężarowych: brak polisy przez 3 dni to koszt 1810 zł, 4-14 dni: 4520 zł, powyżej 14 dni - 9030 zł;
  • dla innych pojazdów: kara wynosi kolejno 200, 500 oraz 1000 zł.

Mandat za brak aktualnego ubezpieczenia to nie jedyny problem. Jeżeli w tym czasie spowodujemy wypadek, będziemy musieli sami poradzić sobie z jego konsekwencjami.
 

Ubezpieczenie OC AC - co powinno w sobie zawierać?

Ubezpieczenie AC jest - podobnie jak NNW - opcją dodatkową, którą możemy choć nie musimy wykupować. Jeżeli jednak posiadamy nowsze lub lepsze auto, albo po prostu chcemy być w pełni zabezpieczeni przed ewentualnymi nieprzyjemnymi zdarzeniami na drodze, zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Jego wysokość zależeć będzie od tego, jakie opcje towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje nam w ramach polisy. Możemy obniżyć koszt AC, jeżeli zdecydujemy się na opcję naprawy przy pomocy części z drugiej ręki, udział własny w szkodzie czy też konkretny sposób naprawy auta. Co do zasady AC powinno zawierać dokładny zakres ochrony, w którym ubezpieczyciel jasno określi, jakie przesłanki sprzyjają wypłacie odszkodowania, a za jakie nie otrzymamy pieniędzy. Więcej informacji na ten temat zawiera blog ubezpieczeniowy http://specjalistka.net/.
 

Ubezpieczenia AC i OC - gdzie znaleźć najlepsze oferty?

OC i AC mogą być sporym wydatkiem dla kierowcy, szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z jeżdżeniem i nie mamy jeszcze zbyt wielu zniżek. Dlatego zdecydowanie warto wykorzystywać narzędzia takie, jak wszelkiego rodzaju porównywarki czy też kalkulator ubezpieczeń OC, aby znaleźć możliwie jak najlepszą ofertę, która będzie na miarę naszych możliwości finansowych i jednocześnie zapewni ochronę naszemu pojazdowi. Zakup ubezpieczenia OC jest często możliwy z podzieloną płatnością: możemy uiścić ją w całości lub rozłożyć na dwie czy więcej rat. Jest to również wygodne, jeżeli ceny ubezpieczeń są dla nas dość wysokie.