Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 04-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.03.2023

IPN zaprasza na I Turniej Piłkarski "Misia Wojtka" w Siechnicach

W sobotę, 18 marca w hali sportowej w Siechnice odbędzie się I Turniej Piłkarski "Misia Wojtka" w kategorii żak. Wydarzenie jest współorganizowane przez wrocławski IPN oraz klub sportowy Energetyk Siechnice. W turnieju wezmą udział drużyny z Siechnic, Kotowic, wrocławskiego Brochowa i Oławy.

Siechnice: IPN zaprasza na I Turniej Piłkarski

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 marca w godzinach 14:00 - 18:00 w hali sportowej przy ul. Księżnej Anny z Przemyślidów 6 w Siechnicach. Organizatorzy zapraszają nie tylko fanów piłki nożnej.
 

Wojtek - niedźwiedź, który stał się symbolem

Wojtek był niedźwiedziem brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim podczas II wojny światowej. Spotkali go przypadkiem, gdy maszerowali z uchodźcami cywilnymi z Pahlevi w Iranie do Palestyny. Matka niedźwiadka została najprawdopodobniej zastrzelona przez myśliwych. Niedźwiadek został nazwany Wojtkiem i spędził pierwsze trzy miesiące pod opieką 18-letniej Ireny (Inki) Bokiewicz w obozie dla uchodźców niedaleko Teheranu.

W sierpniu 1942 roku niedźwiadek został oficjalnie podarowany 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Żołnierze karmili go swoimi przysmakami, Wojtek uwielbiał owoce, słodkie syropy, marmoladę, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Niedźwiadek podróżował z jednostką i przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. 

Podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy. Wojtek zmarł w 1963 roku.


Wernisaż wystawy "Portret Edyty Stein"

Również w sobotę, 18 marca odbędzie się wernisaż wystawy "Portret Edyty Stein" - okiem dziecka. Edyta Stein była filozofem i zakonnicą, która zginęła w niemieckim obozie zagłady Auschwitz - Birkenau w 1942 roku z powodu swojego wyznania. Kanonizowana przez Ojca św. Jana Pawła II w 1998 r., w roku następnym ogłoszona została patronką Europy. Aby przybliżyć tę wyjątkową postać dzieciom i młodzieży, Wrocławski Klub Anima zorganizował warsztaty poświęcone jej życiu i twórczości.

Prace, które powstały podczas warsztatów, opublikowane zostały w katalogu, a ich wernisaż odbędzie się 18 marca o godz. 15.00 w DOM EDYTY STEIN we Wrocławiu (ul. Nowowiejska 38). Wystawa "Portret Edyty Stein" - widziany oczami dziecka będzie prezentowana do dnia 29 marca br. Zapraszają na nią Wrocławski Klub Anima, Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

  • Więcej
  • w kategorii sport