Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-09-2020
Termy Jakuba w Oławie
25.05.2019

Historia drukarek 3D

Drukarki 3D od kilkunastu lat są wykorzystywane na szerszą skalę w różnego rodzaju gałęziach przemysłu i gospodarki. Z roku na rok wzrasta liczba użytkowników drukarek 3d, liczba produkowanych modeli oraz grono osób zainteresowanych ich wykorzystaniem w prowadzonej działalności. Osoby te w większości przypadków nie interesują się tym, jak powstał druk przestrzenny i jaka jest jego historia. Ta natomiast nie jest tak krótka, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Pierwsze maszyny i urządzenia, które uznać by można za pierwowzory aktualnie produkowanych drukarek 3d, powstały bowiem już dobrych kilkadziesiąt lat temu. Bynajmniej nie oznacza to jednak, aby już wówczas dawały takie możliwości, jak produkowane obecnie, wiodące na rynku modele urządzeń przeznaczonych do druku przestrzennego.

Siechnice: Historia drukarek 3D

Kiedy tak naprawdę powstała technologia druku 3d?

Początku druku 3d datuje się na wczesne lata siedemdziesiąte dwudziestego wieku. Wtedy to rozpoczęły się prace koncepcyjne nad technologią, która umożliwiałaby produkcję wyrobów o dowolnej geometrii przestrzennej, do czego wykorzystywany byłby specjalny proszek z tworzywa sztucznego. Prowadzone wówczas prace badawcze dały podwaliny do powstawania oraz rozwoju metody druku 3d znanej obecnie jako selektywne spiekanie laserem (SLS). Dopiero jednak w latach osiemdziesiątych (jako dokładną datę podaje się zwykle rok 1984) nastąpiły wydarzenia, które zapoczątkowały rzeczywiste prace nad technologią druku 3D. Wówczas to jeden z późniejszych założycieli marki 3D Systems – Charles Hull opracował innowacyjną technologię stereolitografii (SLA). Zgłoszony przez niego patent został mu przyznany w 1986 rokuDwa lata później świat poznał kolejną technologię addytywną, która szybko zyskała uznanie i obecnie jest najbardziej rozpowszechnioną metodę druku 3D. Scott Crump, późniejszy założyciel firmy Stratasys, opracował technologię FDM (ang. fused deposition modelling), czyli napawanie topionego materiału. Dziś urządzenia Stratasys są używane przez największe firmy przemysłowe i zakłady produkcyjne na całym świecie. Dalsze lata przyniosły natomiast gwałtowny rozwój technologii druku przestrzennego, który doprowadził z jednej strony do ulepszenia i poprawienia stosowanych metod wydruku, z drugiej natomiast – do zmniejszenia kosztów produkcji oraz miniaturyzacji urządzeń (drukarek 3d) przeznaczonych do wykonywania druku.
 

W jakich gałęziach przemysłu zastosowanie znajdują drukarki 3d?

Początkowo liczba sektorów przemysłu, w których wykorzystywano technologie druku przestrzennego, była stosunkowo niewielka. Drukarki 3d wykorzystywane były do tworzenia modeli prototypowych w przemyśle motoryzacyjnym i projektowym. Z czasem zaczęły z nich korzystać także podmioty funkcjonujące w branży stomatologicznej i medycznej, tworząc modele anatomiczne i prototypy urządzeń medycznych. Wraz z rozwojem i popularyzacją drukarek 3d, sięgać po nie zaczęły także podmioty z innych branż. W chwili obecnej tak naprawdę trudno jest wskazać sektor gospodarki, w którym żaden z podmiotów nie wspomagałby prowadzonych prac wykorzystaniem druku przestrzennego. Ich liczne zalety przekładają się na zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia oraz szybki rozwój firm specjalizujących się w tworzeniu modeli drukarek 3d oraz akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych przeznaczonych do druku przestrzennego.
 

Jaka przyszłość czeka drukarki 3d i druk przestrzenny?

Od dobrych kilku lat drukarki 3d cieszą się niesłabnącą popularnością, będąc wykorzystywanymi w coraz to szerszym zakresie w przemyśle produkcyjnym. Przewiduje się, że trendy związane z rozwojem druku 3d będą się utrzymywać, a z każdą kolejną dekadą rozszerzać się będzie spektrum potencjalnego zastosowania drukarek 3d. Eksperci z branży technologicznej przewidują, że obserwowane na rynku trendy oraz zwiększone zainteresowanie drukiem 3d utrzymywać się będą w najbliższych latach. Spodziewać się można zwiększenia oferty produktowej poszczególnych producentów drukarek 3d.Nie jest też wykluczone, że wraz z rozwojem techniki oraz materiałoznawstwa pojawiać się będą nowocześniejsze technologie druku przestrzennego oraz nowe materiały eksploatacyjne, które uczynią drukarki 3d jeszcze bardziej atrakcyjnymi urządzeniami na rynku.


Wczytuję komentarze...