Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Gdzie zakupić skuteczne pomoce dydaktyczne dla dzieci?

Jesteś rodzicem lub pedagogiem i szukasz ciekawych pomocy dydaktycznych do prowadzenia edukacyjnych zabaw z dziećmi? Pomożemy Ci znaleźć te wartościowe w gąszczu ofert dostępnych na rynku.

Siechnice: Gdzie zakupić skuteczne pomoce dydaktyczne dla dzieci?

Zabawa to podstawowa forma aktywności dziecka w wieku przedszkolnym. Poprzez zabawę dziecko poznaje świat i uczy się zasad, które będę mu potrzebne w relacjach z rówieśnikami. Właśnie tę formę aktywności można wykorzystać do wsparcia i stymulacji rozwoju dziecka oraz jego różnych umiejętności i funkcji poznawczych. W tym celu można skorzystać z różnych pomocy dydaktycznych dostosowanych do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

Pomoce dydaktyczne rozwijające motorykę małą

Czym jest motoryka mała? To określenie odnosi się do sprawności ruchowej palców i dłoni. Rozwijanie takich umiejętności jest bardzo ważne. Dziecko musi przecież stopniowo nauczyć się zapinać guziki, sznurować buty, rysować, pisać – sprawność manualna ma nawet wpływ na rozwój motoryki dużej. Ćwiczenie motoryki małej poprzez zabawę to jedna z najlepszych form nauki. Jakie pomoce dydaktyczne będą przydatne? Motorykę małą świetnie stymulują pomoce dydaktyczne takie jak: plastelina, piasek kinetyczny i inne tego typu artykuły, a także wszelkie zabawki, których celem jest nawlekanie, przeciąganie, nakładanie, układanie itd., czyli wszelkie pomoce, które angażują rączki dziecka i zmuszają go do wykonywania precyzyjnych ruchów. Przykładem takich pomocy są koraliki do nawlekania:

Pomoce dydaktyczne uczące emocji i relacji społecznych

W naszych czasach wielu dorosłych ma problem z prawidłowym zrozumieniem swoich emocji, w wyrażaniu ich, kontrolowaniu, a także w rozumieniu emocji i uczuć drugiego człowieka. Tego typu umiejętności powinny być kształtowane od małego. Dlatego zabawę z dzieckiem, czy to w domu czy w przedszkolu, można wykorzystać do nauki emocji i relacji społecznych. Przyznamy wszyscy, że rozumienie i kontrolowanie emocji ma ogromne przełożenie na relacje z najbliższymi, rówieśnikami, współpracownikami itd. Jakie pomoce dydaktyczne można wykorzystać do nauki emocji? Zobaczmy przekłady:

Karty pracy pomagające dziecku radzić sobie ze złością bez uciekania w agresję. Karty mogą być wykorzystane w pracy grupowej w przedszkolu lub też przez rodziców do pracy indywidualnej z dzieckiem.

Pomoc dydaktyczna skierowana do najmłodszych. Dziecko słuchając historii poznaje uczucia, a co za tym idzie uczy się lepiej rozumieć samego siebie.
 

Pomoce dydaktyczne rozwijające lewą półkule mózgu

Stymulacja lewej półkuli mózgu jest bardzo ważna. To właśnie ta część mózgu odpowiedzialna jest za tworzenie i rozumienie mowy, za umiejętności matematyczne, pozytywne uczucia, myślenie logiczne, analizowanie, przetwarzanie czasu, dostrzeganie szczegółów itd. Ponieważ tak wszechobecne w życiu dziecka multimedia utrudniają rozwój lewej półkuli mózgu, warto podejmować świadome działania, aby stymulować funkcje poznawcze tej części mózgu. Jakie pomoce dydaktyczne można wykorzystać do tego celu? Na przykład pomoce, które uczą analizy i syntezy wzrokowej, uporządkowania sekwencyjnego, szeregowania, wyszukiwania różnic, odwracania wzorów itd.

Podsumowując, dobierając odpowiednie zabawki i pomoce dydaktyczne dla dziecka możesz mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. Ważne jest, aby te pomoce były optymalnie dobrane do poziomu rozwoju dziecka – aby wykonywane przez dziecko zadania nie były zbyt łatwe ani za trudne, co mogłoby je zniechęcić. Pozytywne emocje podczas nauki-zabawy bardzo dobrze wpływają na przyswajanie nowych umiejętności.