Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-01-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
22.07.2020

Fotowoltaika - czy warto?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie systemy fotowoltaiczne stają się coraz to popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż fotowoltaika ma naprawdę wiele zalet. W dalszym ciągu jednak spora część osób się na nią nie decyduje za sprawą niemałych kosztów instalacji. Jakie plusy oferuje nam fotowoltaika?

Siechnice: Fotowoltaika - czy warto?

Ograniczenie rachunków za prąd

Produkcja własnego prądu z energii słonecznej sprawi, że nasze rachunki za prąd zostaną znacznie zmniejszone. Dzieje się tak dlatego, że nasze urządzenia domowe na początku będą wykorzystywały prąd, jaki wyprodukuje nasza mikroelektrownia. Jeśli zdecydujemy się na odpowiednio dużą instalację, to w przyszłości będziemy mogli nawet liczyć na zupełnie darmową energię. Mimo tego, że fotowoltaika to niemała inwestycja, to prawda jest taka, że na przestrzeni lat będzie się nam ona zwracała. Opłacalność takiego rozwiązania stale rośnie, gdyż koszta instalacji fotowoltaicznej spadają, a ceny prądy rosną. Co więcej, fotowoltaika Wrocław, Warszawa czy Kraków to świetne opcja, gdyż w dużych miastach ceny prądu są jeszcze większe.
 

Bezobsługowość oraz długa żywotność instalacji

Niezwykle dużą zaletą fotowoltaiki jest oczywiście jej bezobsługowość. Zaraz po tym, jak nasze panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane, nie będziemy musieli w żaden sposób ingerować w naszą instalację. Zarówno sama produkcja energii, jak i jej przesył jest zupełnie darmowy. Nie możemy również nie wspomnieć o samej eksploatacji, która jest praktycznie bezkosztowa. Jedyne, z czym musimy się liczyć, to mycie paneli fotowoltaicznych, co w przypadku naszego klimatu będziemy zobowiązanie robić jedynie raz w roku. Warto jednak zaznaczyć, że co jakiś czas należy wizualnie sprawdzić stan naszych modułów. W przypadku, gdy będą one bardzo zanieczyszczony, warto po prostu je wyczyścić. Nie możemy także zapomnieć o żywotności samej instalacji, która sięga nawet 25 lat. W związku z tym fotowoltaika to korzystna inwestycja na naprawdę wiele lat.
 

Ekologia

Dla sporej części ludzi to wyżej wymienione kwestie oszczędnościowe są najważniejsze. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że korzystając z instalacji fotowoltaicznej, dbamy także o środowisko naturalne. Fotowoltaika to system, który w trakcie swojego działania nie emituje absolutnie żadnych szkodliwych dla człowieka substancji. W związku z tym przez 25 lat działania instalacji jej funkcjonowanie będzie zupełnie bezemisyjne. Warto również zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna do swojej pracy nie wymaga wody oraz nie generuje żadnego hałasu. Co więcej, twórcy takich systemów jasno mówią, że moduły fotowoltaiczne nie są w żaden sposób szkodliwe dla fauny, czy też flory. Wszystko to sprawia, że fotowoltaiką możemy uznać za najczystsze źródło energii na całym świecie.
 

Możliwość wykorzystania dofinansowania

Osoby, które decydują się na inwestycję w fotowoltaikę, mogą wybierać pośród wielu dofinansowań. W Polsce istnieje naprawdę wiele firm, które zapewniają nam wsparcia formalne, jak i merytoryczne, jeśli chodzi o szukanie odpowiedniego dofinansowania. Warto również zaznaczyć, że każdy obywatel Polski może skorzystać z tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której będzie miał możliwość odliczyć koszta zakupy fotowoltaika od podatku. Wszystko to sprawia, że cena całej instalacji zostaje nieco złagodzona i może sobie na nią pozwolić znacznie więcej osób.
 

Słońce, czyli ogólnodostępne i niewyczerpalne źródło energii

Na sprawność naszej instalacji fotowoltaicznej oddziałuje naprawdę wiele czynników, takich jak typ modułów, ich kąt nachylenia czy orientacja na dachu, a także procent zacienienia. Spora część osób obawia się, że w naszym kraju nie ma wystarczająco dużo światła, aby w pełni wykorzystać instalację fotowoltaiczną. Prawda jest jednak taka, że jest go znacznie więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Przykładem mogą być nasi zachodni sąsiedzi, gdzie to fotowoltaikę możemy spotkać na każdym kroku. Najważniejsze jest jednak to, że światło słoneczne jest dostępne dla każdego z nas i nigdy się nie skończy, dlatego instalacja fotowoltaiczna to naprawdę świetne rozwiązanie.

Bez względu na to, czy chcemy postawić na Fotowoltaikę we Wrocławiu, Warszawie, czy Krakowie, będzie ona świetnym pomysłem. Rozwiązanie to ma wiele zalet oraz praktycznie nie ma wad, dlatego naprawdę warto się nad nim zastanowić.


Wczytuję komentarze...