Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 14-04-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza pod koniec zimy?

Oczyszczacze powietrza są obecne w coraz większej części polskich domów. Koniec zimy to okres, gdy zainteresowanie tymi urządzeniami spada. Tymczasem istnieje kilka powodów przemawiających za tym, aby zakupem oczyszczacza powietrza zainteresować się właśnie teraz, a nie dopiero jesienią.

Siechnice: Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza pod koniec zimy?

1. Brak pośpiechu przy wyborze oczyszczacza

Wiele osób podejmujących decyzję o zakupie oczyszczacza powietrza jesienią albo wczesną zimą chce zacząć korzystać z urządzenia jak najszybciej. Może to skłaniać do podjęcia zbyt pochopnej decyzji, a w rezultacie do wyboru oczyszczacza powietrza, który nie będzie wystarczająco skuteczny albo nie spełni oczekiwań pod względem komfortu obsługi.

Istotne parametry oczyszczacza powietrza to:

  • rodzaj filtrów – najważniejsze są filtr HEPA oraz filtr węglowy, które razem usuwają niemal 100% groźnych zanieczyszczeń, 
  • maksymalna powierzchnia pracy – informuje o tym, jak duże pomieszczenie jest w stanie obsłużyć wybrany oczyszczacz (zawsze jest to jedno pomieszczenie, a nie na całe mieszkanie), 
  • obecność trybu automatycznego – prędkość filtracji dostosowywana jest do aktualnego stanu powietrza, co nie tylko zapewnia wygodę, ale i służy ochronie zdrowia, gdyż skraca czas ekspozycji na wysokie stężenia smogu, 
  • koszty użytkowania – uzależnione są od żywotności i cen filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu, 
  • głośność pracy – powinna być na tyle niska, żeby oczyszczacz mógł pracować całą dobę, bez zakłócania komfortu (w sypialni najlepiej, aby minimalna głośność nie przekraczała 30 dB), 
  • obecność pożądanych funkcji dodatkowych – mogą nimi być np. jonizacja, nawilżanie powietrza, sterowanie aplikacją, 
  • opłacalność zakupu – czyli relacja pomiędzy możliwościami urządzenia a jego ceną.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także zapoznać się z niezależnymi opiniami i rankingami takimi jak https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/ranking-oczyszczaczy-powietrza.
 

2. Możliwość zakupu w niższej cenie

Jak wiadomo istotną korzyścią z kupowania różnych rzeczy poza sezonem ich użytkowania jest oszczędność. Ceny często są wówczas niższe, dlatego można pozwolić sobie na zakup urządzenia, którego wartość normalnie wykraczałaby poza posiadany budżet. W przypadku oczyszczaczy powietrza sytuacja wygląda tak samo. Niektóre z nich w okresie wiosenno-letnim kosztują mniej niż podczas sezonu smogowego.
 

3. Ochrona przed alergenami wziewnymi

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA świetnie chroni przed alergenami wziewnymi. Są one obecne w powietrzu przez cały rok (pleśń, roztocza, sierść) albo głównie w sezonie wiosenno-letnim (pyłki roślin). W przypadku alergii oczyszczacz powietrza jest zatem przydatny nie tylko jesienią i zimą.

Poza filtrem HEPA w oczyszczaczu dla alergika przydatne są również filtr wstępny i jonizacja. Pierwszy zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść, a jonizacja wspomaga proces usuwania zanieczyszczeń, w tym alergenów. W te trzy elementy wyposażone są m.in. wszystkie oczyszczacze Sharp. Można znaleźć wśród nich dużo modeli 2w1, czyli oczyszczaczy z funkcją nawilżania. To ważna informacja, ponieważ przy alergii warto zadbać także o odpowiednią wilgotność powietrza.

4. Ochrona przed szkodliwymi gazami

Mogłoby się wydawać, że wiosną i latem powietrze w naszych domach jest wolne od szkodliwych zanieczyszczeń. Niestety nie zawsze jest to prawda. Poza smogiem w powietrzu mogą być obecne inne zanieczyszczenia, na przykład lotne związki organiczne (LZO). Ich źródłem są:

  • produkty z zakresu chemii gospodarczej, takie jak proszki do prania, odświeżacze powietrza, preparaty do czyszczenia mebli, 
  • kosmetyki, np. lakiery do paznokci, produkty przeznaczone do stylizacji włosów, dezodoranty,
  • produkty do wykańczania wnętrz i mebli, w tym farby, lakiery do drewna, linoleum.

LZO można usunąć z powietrza przy pomocy oczyszczacza z filtrem węglowym. Świetnie sprawdzą się tutaj urządzenia dostępne na https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza. Ochrona przed wysokimi stężeniami lotnych związków organicznych jest ważna, ponieważ wiele z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Poza tym wpływają negatywnie na wydolność płuc, co potwierdziły badania przeprowadzone na osobach zajmujących się zawodowo sprzątaniem.

Wiosną i latem warto zatem skorzystać z oczyszczacza w trakcie i po sprzątaniu lub w czasie remontu. Wysoka zawartość LZO w produktach wykorzystywanych podczas tych czynności nie pozostaje bowiem bez wpływu na nasze zdrowie.