Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Czy firma musi mieć siedzibę?

Własny biznes to poważne przedsięwzięcie, którego coraz częściej podejmują się polscy obywatele. Pierwsze kroki na rynku związane są z licznymi kwestiami formalnymi, analizami, koncepcjami, które w ostateczności mają nam zaowocować w silne, stabilne i konkurencyjne przedsiębiorstwo. Niezwykle istotnym aspektem jest nasze docelowe biuro - zwłaszcza, że do niedawna rejestrując działalność gospodarczą, w treści formularza rejestrowego konieczne było wskazywanie stałego adresu prowadzenia działalności. Przepisy te jednak się zmieniły, przyczyniając się do licznych pytań w tymże aspekcie.

Siechnice: Czy firma musi mieć siedzibę?
fot. źródło: pixabay.com

Zmiany od 2018 roku

Nowe przepisy nadmieniają, że wypełniając formularz CEIDG-1, który tworzą osoby fizyczne prowadzące docelowo działalność gospodarczą, mogą wybrać opcję "brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej". Co to znaczy?

W dużym uproszczeniu - oznacza to, że publicznie dostępny będzie jedynie adres korespondencyjny, a w przypadku spraw urzędowych obowiązywać będzie adres zamieszkania nowego przedsiębiorcy. Zmiana ta nie obowiązuje działalności, które mają narzucony (przez inne przepisy) obowiązek posiadania lokalu.

Zmiana ta uprościła też nieco samą procedurę zapisów w rejestrze podatników VAT. Dotychczasowe przepisy twierdziły, że wskazując miejsce wykonywania działalności konieczne było wykazanie tzw. tytułu prawnego. Z punktu widzenia pracowników urzędów skarbowych - aspekt ten był decydujący i stanowił za poważny argument, wymierzony w początkującego przedsiębiorcę. W rezultacie bowiem, jeśli urzędnik twierdził, że pod danym adresem nie jest prowadzona działalność - nasz wpis mógł zostać odrzucony. Obecnie, po odświeżeniu przepisów, Urząd Skarbowy jedynie weryfikuje czy odbierana jest korespondencja spod wskazanego adresu.

Era wirtualnych biur

Statystycznie ponad 40% Polaków pragnie założyć własną działalność. Nierzadko głównym hamulcem do "pójścia na swoje" jest konieczność zapewnienia obsługi biurowej i dogodnej, komfortowej lokalizacji. Sytuacja ta dodatkowo komplikuje się, jeśli oprócz standardowego pomieszczenia potrzebujemy także sali konferencyjnej lub szkoleniowej.

Na szczęście tu z pomocą przychodzi pomysł stworzony w 1994 roku, kiedy to swoją premierę miały tzw. wirtualne biura. Ralph Gregory - pomysłodawca tego konceptu - stwierdził, że wielu przedsiębiorców wcale nie potrzebuje własnego biura, a koszty które w ten sposób zaoszczędzą są doskonałym paliwem do rozwoju przedsiębiorstwa. Już w 1995 roku możliwościami wirtualnego biura zainteresowali się pierwsi klienci, co stało się siłą napędową dla wielu działalności.

Wirtualne biuro jest usługą pełnego outsourcingu obsługi biurowej - i to bez konieczności posiadania fizycznego przedsiębiorstwa we wskazanej lokalizacji. Tak uniwersalna funkcja pozwala zredukować ponoszone koszty, które związane są z wynajmem lokalu i zatrudnieniem pracowników, którzy przejmują obowiązki biurowe. W efekcie mamy więc zarejestrowane przedsiębiorstwo pod swoim adresem, zachowując pełną mobilność i możliwość korzystania z adresów wskazanych w centrum biznesowym.

W rzeczywistości wirtualne biura umożliwiają między innymi:

  • posiadanie indywidualnych numerów telefonicznych - a tym samym odbiór telefonów i faksów,
  • odbieranie i wysyłanie korespondencji,
  • przechowywanie dokumentów,
  • rejestrację podmiotów gospodarczych w KRS, US, ZUS, GUS,
  • posiadanie skrytki pocztowej,
  • założenie rachunku firmowego,
  • wsparcie na poziomie księgowym, prawnym i informatycznym,
  • wynajem pomieszczenia, czyli wygodna sala konferencyjna we Wrocławiu.

Biuro wirtualne Wrocław, czyli Dolnośląskie Centrum Biznesu, to pomoc w prowadzeniu działalności w obsłudze biurowej firmy. Dzięki temu możesz zdobywać klientów na całym świecie i świadczyć usługi gdziekolwiek jesteś. Komfortowe biura znajdują się przy ulicy Stanisławowskiej 47 we Wrocławiu - Biuro Wirtualne Wrocław Fabryczna.