Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Budowa dachu - co warto wiedzieć przed jej startem?

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających etapów budowy domu jest budowa dachu. A zanim ona nastąpi, równie trudny jest wcześniejszy etap samego wyboru kształtu zwieńczenia domu, który ma przecież wpływ na wiele aspektów dalszej eksploatacji. Podstawową funkcją dachu jest bowiem przykrycie budynku i osłonienie go przed wpływami atmosferycznymi a jego kształt i pokrycie mają to zapewnić w optymalny sposób.

Siechnice: Budowa dachu - co warto wiedzieć przed jej startem?

Jaki kształt i rodzaj dachu?

Jedną z pierwszych decyzji dot. dachu, jakie musi podjąć inwestor, jest wybór rodzaju konstrukcji dachowej. Wybór zależy tu od potrzeb, upodobań i zmysłu estetycznego przyszłych użytkowników. Najważniejszym elementem dachu jest jego konstrukcja. To ona decyduje o stabilności dachu i bezpieczeństwie domowników, zważywszy choćby zmiany klimatyczne jakie zachodzą na całym świecie i różnego rodzaju gwałtowne zjawiska pogodowe. Po dekadach, gdy jedynym zmartwieniem inwestora był nadmiar śniegu na dachu, nadszedł czas, gdy dach musi chronić przed ekstremalnymi opadami deszczu, trąbą powietrzną czy huraganem.

W Polskiej kulturze wyróżnia się kilka konstrukcji dachowych:

 • dach czterospadowy
 • dach dwuspadowy
 • dach hełmowy
 • dach kopulasty
 • dach krążynowy
 • dach mansardowy
 • dach naczółkowy
 • dach namiotowy
 • dach pilasty
 • dach pogrążony
 • dach półszczytowy
 • dach pulpitowy
 • dach stożkowy
 • dach szedowy
 • dach wieżowy

Nie każdy stosowany jest w budownictwie mieszkaniowym, ale każdy obecny jest w polskim krajobrazie. Najczęściej do budowy domów wolnostojących inwestorzy wybierają klasyczną formę dachu o konstrukcji opartej na drewnianej więźbie - podporze dla łat będących podłożem dla późniejszego materiału pokryciowego. Każda konstrukcja dachu wymaga warstwy izolacyjnej, która umożliwi domowi proces "oddychania", samoistnej wymiany energii.
 

Dachy prefabrykowane czy klasyczna więźba?

Kolejną ważną decyzją, jaką musi podjąć inwestor jest wybór materiału do konstrukcji dachu. Czy ma to być klasyczna więźba czy lepszym rozwiązaniem są dachy prefabrykowane. Dachy prefabrykowane przygotowywane są z dala od miejsca budowy, czyli u wybranego producenta elementów prefabrykowanych do budownictwa mieszkalnego. Inwestor ma do wyboru mozolne i czasem niezwykle trudne konstruowanie krok po kroku dachu lub zamówienie go w gotowych elementach do szybkiego montażu. W każdej opcji kształtu konstrukcji dachowej dachy prefabrykowane, przygotowane w siedzibie producenta i dowiezione do miejsca lokalizacji budowy, są tańsze w produkcji i szybsze w budowie.

Inwestor zamawiając gotowy dach może być pewien jego stabilności i wytrzymałości. Konstrukcja dachu wykonana z prefabrykowanych wiązarów tworzona jest przy pomocy specjalistycznych, niezwykle precyzyjnych maszyn. Dzięki temu ryzyko błędu wykonawczego, konstrukcyjnego jest właściwie znikome. A to gwarantuje idealne dopasowanie fragmentów konstrukcji dachu. W ten sposób inwestor otrzymuje szczelny, idealnie skonstruowany dach nad głową.
 

Poszycie dachu, jak dobrać do konstrukcji?

Kolejną decyzją do podjęcia, mającą wpływ na ostateczny wygląd dachu, jest wybór poszycia. W naszym klimacie inwestorzy najczęściej wybierają dachówki lub blachodachówki. Różnica pomiędzy nimi wynika z zastosowanego materiału. Tradycyjne dachówki wykonane są z elementów ceramicznych lub cementowych. Dachówka ceramiczna może mieć różny kształt i dowolny kolor, w zależności od technologii zastosowanej do wypalania oraz dodatków barwnikowych. Tego rodzaju dachówki są efektowne ale cięższe niż blachodachówka, czyli pokrycie blaszane imitujące dachówkę ceramiczną. Dachówka ceramiczna lepiej izoluje wnętrze przed dźwiękami deszczu w trakcie opadów, ale przy wieloletnim użyciu może pojawić się na niej mech. To dlatego dobrzej jest zaimpregnować tego rodzaju poszycie specjalnymi impregnatami. 

Poszycie dachu musi być trwałe i szczelne, w trakcie montażu, ale i eksploatacji każdą rysę czy pęknięcie należy jak najszybciej usunąć. W trakcie montażu poszycia należy wybrać i dopasować rynny oraz rusy spustowe. Ich przekrój musi być dopasowany do kształtu dachu oraz kąta nachylenia, tylko w ten sposób można być pewnym prawidłowego odprowadzania gromadzących się z dachu opadów. 

Wsparcie merytoryczne - producent wiązarów - firma Kasmo.