Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Borówki amerykańskie - zalety spożywania i samodzielnej uprawy

Borówki amerykańskie ze względu na cenne właściwości i łatwą uprawę stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Pod względem walorów odżywczych i smakowych nie ustępują jagodom leśnym. Mają tę przewagę nad nimi, że jako rośliny rosnące wysoko nie zajmują wiele powierzchni i można je uprawiać w ogródkach. Są bardzo plenne, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. Dlaczego warto mieć je w ogrodzie i jak je uprawiać, aby obficie owocowały? Sprawdźcie.

Siechnice: Borówki amerykańskie - zalety spożywania i samodzielnej uprawy

Borówka amerykańska cennym uzupełnieniem diety

Borówka amerykańska nie tylko wybornie smakuje, ale także dostarcza cennych składników odżywczych. Szklanka owoców może pokryć 1/3 zapotrzebowania organizmu na witaminę C. Zawiera antyoksydanty, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym oraz całe bogactwo witamin i minerałów. Obecne w niej antocyjany i witamina A zwalczają wolne rodniki i poprawiają wzrok. Podobnie jak leśne jagody, borówki amerykańskie regulują pracę jelit, a zawarte w nich fitosterole obniżają poziom złego cholesterolu LDL, a zwiększają poziom dobrego HDL. Są niskokaloryczne i mogą stanowić smaczną przekąskę także dla osób na dietach odchudzających. Najlepiej spożywać je na surowo, gdyż podczas obróbki termicznej tracą połowę swoich cennych związków.

Borówka amerykańska — skąd pochodzi i jak wygląda

Jak sama nazwa wskazuje borówka amerykańska, zwana także wysoką przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się ją w wielu krajach świata. Konsumenci znają jedynie jej okrągłe, większe od leśnej borówki owoce. Warto jednak wiedzieć, że rosną one na wysokich krzewach i w naturalnym środowisku mogą osiągać nawet wysokość do 2,5 metra. W uprawie ogrodowej jednak przycina się je regularnie, aby ułatwić późniejsze zbiory owoców.Borówka mimo dużego rozrostu ma płytki system korzeniowy, dlatego jest bardzo wrażliwa na niedobory wody. W zależności od odmiany kwitnie od maja do czerwca i wydaje owoce od lipca do końca września. Oprócz wydawania smacznych o dużych walorach zdrowotnych owoców pięknie zdobi ogród przez całe lato, a jesienią jej krzewy zmieniają barwę i przyjmują odcienie czerwono-pomarańczowe.

Borówka amerykańska — co trzeba wiedzieć o uprawie?

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, jeśli stworzy się roślinie odpowiednie warunki. Borówki potrzebują do rozwoju nasłonecznionego stanowiska i żyznej wilgotnej próchniczej i przepuszczalnej gleby o pH w granicach od 3,8 do 4,8. Jeżeli ktoś nie ma takiego podłoża w ogrodzie i gleba jest zbyt gliniasta i zasadowa, a chce posadzić borówki amerykańskie, uprawa ich będzie wymagała odpowiedniego przygotowania i zakwaszenia podłoża. Dobrym pomysłem może być dodanie do niego torfu kwaśnego, zmielonej kory z drzew iglastych, czy trocin. Teren, na którym sadzi się borówki, musi być pozbawiony chwastów i regularnie odchwaszczany w czasie uprawy, aby inne rośliny nie zabierały borówkom cennej wody i środków odżywczych.

Sadzenie borówki amerykańskiej i pielęgnacja

Sadzonki borówki amerykańskiej można posadzić na wiosnę lub jesienią. W tym drugim przypadku trzeba dobrze zabezpieczyć przed przemarznięciem bryły korzeniowe. Do uprawy w przydomowych ogródkach najlepiej wybierać 2 lub 3-letnie sadzonki borówki uprawiane wcześniej w pojemnikach o wysokości 30 do 50 cm, które owocują już w kolejnym roku po sadzeniu. Trzeba pamiętać, aby przy sadzeniu zachować między nimi sporą odległość około 1,5 do 2 metrów ze względu na to, że ich korzenie rozrastają się na boki. Zakupiona borówka, sadzonki powinna mieć umieszczone w ziemi po przesadzeniu nieco głębiej, niż miała w kupowanym pojemniku. Ze względu na to, że roślina ta potrzebuje wilgotnego środowiska, odpowiednio przygotowany do posadzenia dół należy obficie zalać wodą, a same sadzonki borówki wraz z doniczką czy pojemnikiem przed przesadzeniem zanurzyć w innym pojemniku wypełnionym wodą na około pół godziny. Kiedy już się roślinę posadzi, nie powinno się ugniatać ziemi wokół niej, aby nie uszkodzić korzeni, ale dobrze jest krzew borówki amerykańskiej obficie podlać. Podczas pielęgnacji rosnących roślin trzeba dbać o to, aby podłoże było wilgotne. Lepiej podlewać częściej mniejszą ilością wody, niż rzadko, a dużo. Borówki amerykańskie nie wymagają dużego nawożenia, ale wiosną można zastosować dla lepszego wzrostu nawozy azotowe. Rozrastające pędy trzeba regularnie przycinać, najpierw przez pierwsze lata tylko te przemarznięte, a potem usuwa się stare i silnie zagęszczone pędy.

Borówki amerykańskie warto uprawiać we własnym ogrodzie, gdyż dają dużo cennych owoców i jeśli zapewni im się dużo słońca, odpowiednie podłoże i wilgotność można cieszyć się obfitymi zbiorami. Sadzonki borówki amerykańskiej można zamówić przez internet i zostaną dostarczone pod same drzwi. Internetowy Sklep Ogrodniczy Podkarpackiesady.pl oferuje różne odmiany borówki amerykańskiej w atrakcyjnych cenach. Zamów już dziś i ciesz się dużymi plonami w przyszłości. Zyskasz na tym Ty i Twoja rodzina, a także Twój ogród, którego sąsiedzi będą Ci zazdrościć. A jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy i doradzimy.