Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Alergiku – dbaj o śluzówki. Czy warto kupić oczyszczacz i nawilżacz powietrza?

Sucha śluzówka gardła i nosa to źródło obniżonej odporności i większej podatności na infekcje dróg oddechowych. Wiedzą o tym zwłaszcza alergicy, których delikatne śluzówki są szczególnie narażone na działanie negatywnych czynników środowiskowych. Czy oczyszczanie i nawilżanie powietrza pomoże uporać się z uporczywymi dolegliwościami?

Siechnice: Alergiku – dbaj o śluzówki. Czy warto kupić oczyszczacz i nawilżacz powietrza?

Dlaczego warto oczyszczać powietrze?

Substancje smogowe, spaliny, drobnoustroje, bakterie, wirusy, w końcu alergeny. Wszystkie te substancje otaczają nas na co dzień, wnikając do naszego układu oddechowego. U niektórych osób będą powodowały bezpośrednie objawy, u innych nieść będą ze sobą bardziej długofalowe skutki, a u jeszcze innych wcale nie odbiją się w negatywny sposób.

Błony śluzowe, poddawane ciągłemu kontaktowi z alergenem, są bardziej podrażnione, podatne na działanie innych bakterii i wirusów. Dlatego też warto ze swojego otoczenia wyeliminować wszelkie szkodliwe substancje wywołujące reakcje alergiczne. W przypadku alergii wziewnych do najpopularniejszych zaliczamy: brzozę, olchę, lipę, cladosporium, alternaria, jak również alergeny charakterystyczne dla wnętrz budynków: grzyby, pleśnie, roztoczy, ślina zawarta w białku kotów.

Wszystkie te czynniki występują w formie mikroskopijnych cząstek, łatwych do zatrzymania przez filtr HEPA znajdujący się w oczyszczaczach powietrza.

Rozmiary popularnych alergenów prezentujemy w tabeli poniżej:

Wiele substancji uczulających może mieć również formę gazową. Na szczęście filtry węglowe złożone z granulek węgla aktywnego skutecznie neutralizują szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy, adsorbując np. formaldehyd, aceton, benzen czy dym papierosowy.

W sklepie Klarta.pl znajdziesz oczyszczacze powietrza stworzone z myślą o alergikach, które oprócz skutecznego zestawu filtrów mają również bardzo dobry tryb automatyczny, który pozwala cieszyć się zdrowym powietrzem bez zaprzątania głowy użytkownikom.
 

Dlaczego warto nawilżać powietrze?

Samo oczyszczanie powietrze, choć bardzo potrzebne, może nie wystarczyć. Suche śluzówki górnych dróg oddechowych (gardła, nosa) pozbawione są naturalnej warstwy glikanów wyściełających nabłonek. Stanowią one naturalną barierę ochronną, zatrzymującą wiele szkodliwych substancji, które wdychamy. Pozbawiona nawilżenia, śluzówka nie może w pełni reagować na pojawiające się alergeny.

Dobrym rozwiązaniem może być np. rozwieszanie prania w sypialni czy wieszanie mokrego ręcznika na kaloryferze. Metody te przynoszą jednak krótkie i niekontrolowane nawilżenie pomieszczenia. Dużo lepszym sposobem, o regularnym i kontrolowanym charakterze, jest używanie nawilżacza powietrza. Urządzenie to pozwala ustawić docelowy poziom wilgotności w pomieszczeniu, do którego osiągnięcia i utrzymania nawilżacz będzie dążył. Dodatkowo, wykorzystując technologię ewaporacji (parowania na chłodno), jest to w pełni bezpieczne dla alergików, jak i ich rodzin. 

Więcej o istocie nawilżania powietrza przeczytasz w artykule https://klarta.pl/blog/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/.
 

Podsumowanie – jak dbać o śluzówki alergików?

Delikatne śluzówki alergików powinny być przede wszystkim nawilżone. Dlatego też warto spożywać dużo płynów. Niestety w przypadku alergii, najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z nią jest unikanie alergenów. Dlatego też konieczne może być np. wyeliminowanie niektórych przedmiotów ze swojego otoczenia i zmiana przyzwyczajeń oraz nawyków. Bez wątpienia warto również sięgnąć po oczyszczacze powietrza w sklepie Klarta, które pomogą zredukować liczbę alergenów w najbliższym otoczeniu.