Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-10-2019
Termy Jakuba w Oławie
15.02.2018

Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia? [petycja]

Trwa zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą rozpoczęcia budowy południowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (Żerniki Wrocławskie – Wysoka – Bielany Wrocławskie). Akcja jest odpowiedzią na brak widocznych postępów w realizacji kolejnych odcinków inwestycji.

Siechnice: Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia? [petycja]
fot. google maps

Treść petycji: My – niżej podpisani mieszkańcy Wrocławia oraz okolic – popieramy plan budowy Wrocławskiej Obwodnicy Wrocławia w wariancie P-1 przez miejscowość Wysoka oraz apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie realizacji tej inwestycji. 

W Gminie Siechnice petycję podpisywać można m.in. w:

  • sklepie spożywczym ABC w Siechnicach (ul. Fabryczna),
  • sklepie spożywczym ODiDO w Siechnicach (ul. Piastów Śląskich),
  • cukierni Cynamon w Siechnicach (ul. Kościelna),
  • sklepie odzieżowym Wioletka w Siechnicach (ul. Jarzębinowa),
  • restauracji Deja Vu w Siechnicach (ul. Ciepłownicza),
  • sklepie spożywczym w Radwanicach (ul. 1 Maja),
  • sklepie spożywczym ABC w Radwanicach (koniec ul. Wrocławskiej)

oraz on-line w serwisie petycjeonline.com.

Petycja ta trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz wrocławskich Radnych.

Jest to odpowiedź Porozumienia Południowych Rad Osiedli Wrocławia (Klecina, Ołtaszyn, Jagodno, Wojszyce, Tarnogaj, Krzyki - Partynice, Księże) na kolejne protesty ze strony części mieszkańców Wysokiej, którzy nie zgadzają się na przebieg drogi pomiędzy ich wsią i skutecznie utrudniają prace projektowe. Podczas ostatnich konsultacji społecznych na temat przebiegu południowej nitki WOW zgłoszono 330 protestów (ok. 95% z nich to protesty mieszkańców przeciwko realizacji wariantu przez wieś Wysoka). Na każdy z wniosków Inwestor musi odpowiedzieć co tylko przeciąga postępowanie i opóźnia budowę.  A wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ we Wrocławiu jest ostatnim potrzebnym dokumentem do rozpoczęcia realizacji inwestycji.

Najnowszy plan Samorządu Województwa Dolnośląskiego zakłada podział prac na dwa etapy:

"Nie możemy dłużej zwlekać z rozpoczęciem budowy ostatniego południowego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. Decyzją zarządu dzielimy brakujący fragment na dwie części. Na przełomie marca i kwietnia rozpisujemy przetarg na budowę tego między rondem w Żernikach i ul. Grota Roweckiego. Robimy krok do przodu. Zaczynamy angażować środki unijne, które nie mogą czekać w nieskończoność. Doprowadzamy do sytuacji, w której nikt nie będzie w kolejnej kadencji kwestionował zasadności dokończenia zaledwie 4 km tej drogi. Apeluję do członków Inicjatywy Wysoka - wyciszmy emocje, zacznijmy realizować odcinek, który nie budzi kontrowersji."

– napisał na swoim profilu facebook’owym członek zarządu województwa Jerzy Michalak.

Aby skorzystać ze środków unijnych, które mają dofinansować inwestycję, budowę obwodnicy należy rozpocząć najpóźniej w 2020 roku.

Przypomnijmy – pierwszy odcinek WOW z Łan do Siechnic oddano do użytku w lutym 2013 roku, kolejny z Siechnic do Żernik Wrocławskich w grudniu 2014 roku. Północny odcinek Łany - Długołęka ma powstać do końca 2020 roku. Całość obwodnicy ma połączyć Bielany Wrocławskie z Długołęką.

Wczytuję komentarze...