Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-01-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
4.07.2019

Telefony stacjonarne - relikt przeszłości?

Jadąc komunikacją miejską widzimy dziesiątki osób zapatrzonych w ekrany smartfonów. Jeszcze kilkanaście lat temu taka sytuacja była nie do pomyślenia. To nagły rozwój technologii a przede wszystkim jej dostępność sprawiły, że niemal każdy z nas ma w kieszeni mobilny aparat telefoniczny. Zadziwić może jednak liczba abonentów, którzy ciągle korzystają z klasycznych telefonów stacjonarnych. Wbrew pozorom fanami takiego rozwiązania są nadal miliony Polaków. Wśród nich przeważają oczywiście osoby starsze, które jednak coraz chętniej sięgają po nowe technologie.

Siechnice: Telefony stacjonarne - relikt przeszłości?

Dlaczego jest coraz mniej abonentów stacjonarnych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wielu czynników, które mają na to wpływ można się jednak domyślać. Olbrzymi przyrost popularności zanotowali przede wszystkim operatorzy sieci komórkowych, którzy co roku chwalą się wzrastającą liczbą abonentów. Komórki są tanie, wygodne i mobilne. Zabrać je możemy ze sobą w podróż i do nowego mieszkania - znacznie zwiększa to ich funkcjonalność i atrakcyjność z punktu widzenia użytkownika. Niebagatelną rolę odegrał też w tym zjawisku internet. Dzięki nowoczesnym smartfonom możemy swobodnie przeglądać sieć i dzwonić niemal z każdego miejsca, za pomocą tego samego urządzenia. Dlaczego w takim razie komórkom nie udało się zupełnie wyprzeć z rynku klasycznej telefonii stacjonarnej? Wielu użytkowników chwali sobie możliwość posiadania telefonu domowego, który jest uzupełnieniem ich mobilnego odpowiednika. Szczególnie starsze osoby traktują telefon stacjonarny jako podstawę kontaktu ze znajomymi, bliskimi i rodziną. Na przeciw ich oczekiwaniom wychodzi nawet internet, który w wygodny sposób pozwala na sprawdzenie numerów w internetowej książce telefonicznej i numeru kierunkowego danego regionu. 
 

Numer kierunkowy znajdziesz w internecie

Czym właściwie jest numer kierunkowy? Jest to element numeracji telefonicznej, który przydzielony został do określonego obszaru. Powinien być wybierany zawsze przed właściwym numerem użytkownika, do którego pragniemy się dodzwonić. Wskaźnik strefy numeracyjnej powstał w wyniku półautomatyzacji i automatyzacji wybierania numerów abonenckich, która swój początek miała w latach sześćdziesiątych XX wieku. Numer kierunkowy wskazywać może także na taryfikator opłat, który uzależniony jest od obszaru adresata naszego połączenia. Na początku swojego istnienia numer kierunkowy był trzycyfrowy, w 2010 roku ostatecznie zniesiono jednak konieczność wybierania liczby 0 przed numerem kierunkowym i numerem właściwym abonenta. Obecnie jest także możliwość przeniesienia numeracji geograficznej - w związku z tym wskaźniki stref numerowania przestały być w 100% wiarygodnym źródłem o położeniu numeru. Z pewnością jednak warto sprawdzić kierunkowy przed wybraniem numeru. Jest to rada szczególnie dla aktywnych użytkowników telefonów stacjonarnych, którzy nierzadko mogą mieć problem ze skomplikowaną numeracją. 


Wczytuję komentarze...