Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-05-2020
Termy Jakuba w Oławie
3.07.2018

Rzeczy, które musisz wiedzieć jeżdżąc samochodem

Jeśli jesteś kierowcą, masz określone obowiązki, o których powinieneś pamiętać z jednej strony ze względu na przepisy prawa, a z drugiej z uwagi na własne interesy. Co musisz wiedzieć jako kierowca?

Siechnice: Rzeczy, które musisz wiedzieć jeżdżąc samochodem

Termin przeglądu

Każde auto zarejestrowane w Polsce musi być przejść przegląd techniczny co najmniej raz w roku. Niedostosowanie się do tego obowiązku może skończyć się mandatem karnym i w razie kontroli drogowej odebraniem dowodu rejestracyjnego, który zostanie oddany po wykonaniu badań technicznych.

Kupno OC

Podobnie jak przegląd techniczny trzeba robić co roku, tak i obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy przedłużać co 12 miesięcy. Jeśli planujesz je wykupić, w znalezieniu najkorzystniejszej cenowo oferty pomoże Ci porównywarka ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl. W ramach jednego serwisu internetowego zbiera ona polisy wielu towarzystw, pozwalając na ich łatwe zestawienie ze sobą. Na tej podstawie wytypowanie najkorzystniejszej oferty staje się o wiele łatwiejsze. Miej jednak na uwadze, że choć OC jest obowiązkowe, to zapewnia bardzo wąską ochronę, dlatego warto dokupić autocasco, szczególnie jeśli posiada się wartościowy samochód. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie AC.

Wymiana koła

Przebicie opony w trakcie jazdy prędzej czy później spotyka każdego kierowcę. Nie jest to miłym doświadczeniem, ale jakoś trzeba sobie poradzić, czego nie da się zrobić bez umiejętności zmiany koła.

Identyfikacja kontrolek na desce rozdzielczej

Kontrolki znajdujące się na desce rozdzielczej przekazują kierowcy ważne dane na temat samochodu, informując np. o niskim poziomie oleju, awarii świec żarowych, niskim poziomie paliwa czy nieprawidłowościach w funkcjonowaniu systemu wtrysku paliwa. Każda z tych informacji wymaga podjęcia określonych działań, dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, co symbolizują poszczególne kontrolki.

Zużycie opon

Odpowiedni stan opon jest wymagany przepisami, które mówią, że głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,6 mm – jeśli jest mniejsza, w razie kontroli drogowej funkcjonariusze mają prawo zabrać dowód rejestracyjny kierowcy do czasu wyeliminowania usterki. Poza tym zbyt niski bieżnik zwiększa ryzyko jazdy, wydłużając drogę hamowania i sprzyjając niekontrolowanym poślizgom.

Poziom płynów i olejów

Olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej w skrzyni biegów, płyn wspomagania kierownicy czy wreszcie płyn do spryskiwaczy – każdy z nich odgrywa ważną rolę w działaniu auta, więc należy dokładnie kontrolować ich poziom, a w razie potrzeby lub przy ich braku wymienić bądź dolać.


Wczytuję komentarze...