Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-01-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
20.10.2018

Projekty domów na wąską działkę - jakie są minimalne wymiary działki na której można postawić dom?

Polskie prawo nie precyzuje jednoznacznie, jaka powinna być minimalna powierzchnia działki budowlanej. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu żadnych regulacji, bo ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak i inne rozporządzenia określają te wymogi. Dowiedzmy się o tym więcej i zobaczmy, jakie projekty domów pasują do małych, wąskich działek.

Siechnice: Projekty domów na wąską działkę - jakie są minimalne wymiary działki na której można postawić dom?

Co mówią przepisy?

Jak wspomnieliśmy powyżej, przeznaczenie danego terenu i warunków jego zabudowy określa plan zagospodarowania przestrzennego. Może się jednak zdarzyć, że dla jakiegoś obszaru nie został przygotowany. Jeśli tak jest w naszym przypadku, to określenie tych wymogów następuje w drodze decyzji. Jeśli planujemy zakup działki, musimy koniecznie wybrać się do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia danej nieruchomości, by sprawdzić wszelkie najważniejsze zapisy. Inne ważne dokumenty to rozporządzenie ministra dotyczące usytuowania budynku.

Dostajemy pozwolenie na budowę

Jeśli organ administracyjny wydaje decyzję o warunkach zabudowy, to jest ona dla niego wiążąca. Oznacza to po prostu, że proponowany projekt budowlany - zgodny z warunkami zabudowy - nie może już być kwestionowany. Jak decyzja jest dla nas niekorzystna, możemy się od niej odwołać - do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) w terminie 14 dni od jej otrzymania.

Przepisy szczegółowe - jakie są najważniejsze?

Mowa tu o rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Dla posiadaczy wąskich, małych działek szczególnie ważna jest kwestia odległości od granicy działki.

Budynek należy usytuować w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy z sąsiednią działką budowlaną, ale tylko jak ściana z oknami lub drzwiami jest zwrócona w stronę tej granicy. W przeciwnym razie (gdy zwrócona ściana nie ma otworów) odległość powinna wynosić 3 metry. Co ciekawe, istnieją szczególne przypadki, gdy budynek może być usytuowany w odległości 1,5 od granicy, ale tylko wtedy, jak wynika to bezpośrednio z ustaleń planu miejscowego. W tej sytuacji jednak szerokość działki nie może być większa niż 16 metrów.

Jaki dom na wąską działkę?

Takie działki są dziś bardzo popularne, ale nie dlatego, że łatwo postawić na nich dom. Przeważnie są najtańsze, łatwo dostępne. Czasem nie stać nas po prostu na inny, większy, bardziej rozległy teren. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans, aby zamieszkać we własnym domu. Zobacz projekty domów na wąską działkę na domoweklimaty.pl i przekonaj się, jak bardzo dużo jest propozycji takich budynków. Najczęściej to domy z poddaszem użytkowym, które z jednej strony są funkcjonalne, z drugiej - nie zajmują dużo miejsca na działce.

Wąska działka to więc nie problem, co pokazują gotowe projekty domów. Duży wybór sprawia, że na pewno znajdziemy coś dla własnych potrzeb.


Wczytuję komentarze...