Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Planujesz zakup mieszkania? Dowiedz się, co warto sprawdzić przed zawarciem umowy

Powiedzmy, że naszym zamiarem jest zakup mieszkania w Siechnicach. Jesteśmy o krok od wykonania tego ruchu. Pamiętajmy jednak, że zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i wszystkich spraw formalnych należy dopilnować należycie. Zanim podpiszą Państwo umowę o kupno mieszkania - prosimy sprawdzić, co trzeba wiedzieć.

Siechnice: Planujesz zakup mieszkania? Dowiedz się, co warto sprawdzić przed zawarciem umowy

Mieszkanie w Siechnicach - umowa

Oczywiście gdy kupujemy mieszkanie w Siechnicach lub w dowolnym innym miejscu, nie robimy tego ot tak, lecz realizujemy ściśle wcześniej przewidziany plan, ponieważ zakup mieszkania ma dalekosiężne skutki, a w grę wchodzą niemałe pieniądze. Pierwszą zasadą pozostaje: Nigdy nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj umowę o zakup mieszkania z prawnikiem. Przejdźmy do szczegółów.

Najciekawsze mieszkania na sprzedaż w Siechnicach znajdziesz w ogólnopolskim, renomowanym serwisie z nieruchomościami Gratka.pl.

Jeśli nie kupujemy mieszkania na rynku wtórnym, lecz bezpośrednio od dewelopera, to koniecznie sprawdźmy jego firmę, jej zamiary, aby za dwa lata nie obudzić się z widokiem zamiast na park, na inne okno. Deweloperzy często ukrywają swoje plany urbanistyczne, a warto o nich wiedzieć, ponieważ dotyczy do przyszłości zamieszkania w naszej bezpośredniej okolicy.

Przed podpisaniem umowy sprawdźmy również cenę, bo może się okazać, że przepłacamy, a na rynku znajdziemy wiele tańszych mieszkań. Trzeba też przypilnować spraw związanych z własnością lokalu - akt notarialny i wpis w księdze wieczystej. Te formalności zgłaszamy do odpowiednich urzędów.

Tak samo będzie ważne, aby uzyskać komplet dokumentów od poprzednich właścicieli. Jeśli korzystamy z usług agencji nieruchomości, wtedy agencja zabezpieczy nasze dokumenty prawnie. To sprawy istotne, ponieważ na rynku nieruchomości nadal zdarzają się oszustwa i wtedy nasze nowe mieszkanie będzie posiadać bardzo wątpliwy status prawny. Zadbajmy więc o dokumentację. Kto jest właścicielem? Kto jest zameldowany w mieszkaniu? Trzeba to sobie wyjaśnić przed zakupem mieszkania.
 

Co jeszcze trzeba wiedzieć, zanim podpiszemy umowę o zakup mieszkania?

Na marginesie tych porad: wspaniałe mieszkania w Siechnicach znajdziemy także u profesjonalistów rynku nieruchomości z Morizon.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? Koniecznie musimy wiedzieć, czy mieszkanie nie jest zadłużone, czy na kontach nie ma niedopłat, czy wszystkie sprawy dotyczące ekonomicznego utrzymania mieszkania są właściwie załatwione. Jeśli kupujesz mieszkanie płacąc gotówką, to będzie trochę łatwiejsze, niż gdybyś miał zaciągać kredyt. Ale w tym drugim przypadku należy zainteresować się kwestią warunków kredytowania mieszkania przez bank. Znajdź najlepszą ofertę na rynku finansowym dla zakupu swojego miejsca zamieszkania.

Zawsze warto także konsultować się z wykwalifikowanymi doradcami rynku nieruchomości, którzy mogą nam zwrócić uwagę na wiele przeoczonych aspektów operacji zakupu mieszkania. Tak samo jak sprawdzamy wiarygodność osoby sprzedającej nam mieszkanie na rynku wtórnym, tak samo sprawdzamy wiarygodność dewelopera na rynku pierwotnym. Nikt nie chce zostać z przysłowiową “nogą w nocniku”. Zaleca się zakup mieszkania po zasięgnięciu rady u profesjonalistów w zakresie rynku nieruchomości, ponieważ chroni nas to przed niechcianymi niespodziankami.