Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
28.01.2020

Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo - wszystko, co musisz wiedzieć

Popularność inwestowania w źródła odnawialne, takie jak panele fotowoltaiczne z roku na rok rośnie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, w głównej mierze wiąże się z przyszłymi korzyściami finansowymi, jak i z dbaniem o nasze środowisko. Wiele organizacji rządowych oraz unijnych dofinansowuje tego typu instalacje, co jest jeszcze większą zachętą do montażu jej we własnym domu. Jednocześnie coraz więcej słyszy się o pożarach spowodowanych panelami słonecznymi, co może skutecznie odstraszać potencjalnych zainteresowanych takim przedsięwzięciem. W niniejszym artykule dowiecie się, w jaki sposób zapewnić sobie i całej instalacji bezpieczeństwo i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas jej montażu.

Siechnice: Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo - wszystko, co musisz wiedzieć

Panele fotowoltaiczne opłacalność

Wielu z nas decyduje się na montaż paneli słonecznych ze względu na to, że cała inwestycja zwraca się po około 7 latach. Dodatkowo dzięki wielu programom jesteśmy w stanie ubiegać się o różnego rodzaju dotacje. Jeżeli ciężko nam sobie wyobrazić, że nie będziemy musieli w przyszłości płacić za prąd, to możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które nam to zwizualizują w postaci konkretnych liczb, dostępnych między innymi na tej stronie internetowej: https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator. Dzięki pytaniom, które są zawarte w formularzu i dotyczą wysokości rachunków za prąd oraz nachylenia konkretnie naszego dachu, kalkulator jest w stanie wyliczyć z dużą dokładnością realną kwotę naszych przyszłych oszczędności, które będziemy mogli zyskać dzięki takiej inwestycji.
 

Panele słoneczne - wysokojakościowe materiały 

Oczywiście podczas wyboru materiałów potrzebnych do instalacji fotowoltaicznej, takich jak same panele, falowniki, czy elementy izolacyjne kierujemy się jak najniższą ceną, ponieważ cala inwestycja jest dość kosztowna. Jednakże przestrzegamy przed kupowaniem tanich zamienników, czy przewodów i złączy, które pochodzą od różnych producentów, ponieważ w około 70% przypadków pożarów związanych z panelami słonecznymi w Holandii, nieoryginalne złącza były przyczyną pożarów. Dlatego zachęcamy do przeznaczenia większej kwoty na wysokojakościowe moduły i inne niezbędne materiały, ponieważ mają one istotny wpływ na zminimalizwanie ryzyka wystąpienia pożaru.
 

Doświadczeni i wykwalifikowani instalatorzy

Inną kwestią, która jest istotnie powiązana z warunkami bezpieczeństwa, to wybór doświadczonych fachowców, którzy zajmą się naszą instalacją. To właśnie w dużej mierze od nich zależy, czy montaż będzie przeprowadzony profesjonalnie. Częstą przyczyną pożarów paneli słonecznych jest właśnie nieodpowiednie zamontowanie całego systemu fotowoltaicznego, na przykład na niezabezpieczonych dachówkach, które izolują system od pozostałych elementów dachu.
 

Montaż paneli słonecznych – zabezpieczenia

Według teorii każdy system fotowoltaiczny powinien być wyposażony w specjalny wyłącznik bezpieczeństwa, który odcina inwerter od paneli i sieci energetycznej, jednak w praktyce nie zawsze tak się dzieje. Niektóre z nowoczesnych rozwiązań instalacji posiadają systemy, które w razie zagrożenia pożarem automatycznie wyłączają dostęp do energii.
 

Fotowoltaika - zalecenia dotyczące projektu montażu

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na projekt całej instalacji, którą zaoferuje nam zleceniobiorca. System fotowoltaiczny nie powinien być instalowany w pobliżu łatwopalnych powierzchni. Moduły powinno się instalować około 15 cm ponad powierzchnią dachówkach sposobem krzyżowym, aby zapewnić całej instalacji intensywniejsze chłodzenie. Dodatkowo warto pamiętać, że kable powinniśmy montować w jak najwyższym punkcie w stosunku do modułu wszystkich paneli.  Kolejnym udogodnieniem i innowacją są moduły typu double glass, które zapobiegają wystąpieniu ewentualnego pożaru całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne to świetna inwestycja na przyszłość, szczególnie biorąc pod uwagę fakt drożejącego prądu. Producenci paneli słonecznych dają nam gwarancję 25 lat niezawodności, jednak w ciągu ostatnich lat słyszymy o pożarach wywołanych właśnie przez nieprawidłowy montaż takich instalacji. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnej katastrofy, powinniśmy stosować się do wyżej wypisanych zaleceń i zadbać o wysokiej jakości materiały, jak i sprawdzonych fachowców.


Wczytuję komentarze...