Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

NNW szkolne – 6 pytań, na które musisz znać odpowiedź!

Każdy z nas wie, jak wygląda korytarz podczas przerwy w szkole. Hałas, rozbrykane, biegające dzieci, pouczający nauczyciele. A co z lekcją wuefu? Łatwo o kontuzję, gdy w grę grają pełne energii dzieci. Dlatego dzieciom wykupuje się ubezpieczenie NNW. Jaką ochronę ono zapewnia? Czy w tych trudnych czasach rodzice mogą liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w razie zachorowania dziecka na COVID-19? Dowiedz się więcej o NNW szkolnym!

Siechnice: NNW szkolne – 6 pytań, na które musisz znać odpowiedź!

Ubezpieczenie NNW szkolne na mubi.pl kosztuje od 31 do 299 zł za rok. Jego cena zależy między innymi od warunków, w tym zakresu ochrony i sum ubezpieczenia. W najtańszych opcjach suma kosztów leczenia wynosi od 1 500 do 3 500 zł, a w najdroższych 10 000 czy 15 000 zł. Dlatego przed wyborem konkretnego ubezpieczenia zawsze warto zapoznać się z jego warunkami!

Jak działa NNW szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkole chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co to oznacza w praktyce? Gdy dziecku przydarzy się wypadek, poważnie zachoruje czy dozna uszczerbku na zdrowiu, to jego rodzice otrzymają wsparcie finansowe na opłacenie kosztów powrotu pociechy do zdrowia. Które z nich pokryje ubezpieczyciel w ramach NNW szkolnego?

  • Hospitalizacji,
  • rehabilitacji,
  • nabycia protez i przedmiotów ortopedycznych,
  • operacji plastycznej,
  • pomocy psychologicznej,
  • odbudowy stomatologicznej,
  • pomocy lekarza i pielęgniarki w domu,
  • korepetycji, gdy dziecko nie będzie mogło uczęszczać do szkoły.

Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego zależy od ubezpieczyciela oraz od wybranego wariantu. Niektóre ubezpieczenia zapewniają także wsparcie finansowe, gdy dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę czy będzie potrzebować transportu medycznego.

Czy NNW szkolne zapewnia ochronę tylko w szkole?

Ubezpieczenie NNW szkolne działa w szkole – to oczywiste. A czy dziecko chronione jest także podczas drogi ze szkoły i do szkoły? Tak, NNW zapewnia ochronę nie tylko w placówce oświatowej, ale także poza nią. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy także żłobków i przedszkoli. A czy NNW szkolne chroni dziecko także na wakacjach?

Ubezpieczenie NNW szkolne wykupywane jest na rok, więc działa nie tylko w szkole i podczas roku szkolnego. Zapewnia ono ochronę również podczas wakacji z rodzicami czy kolonii w Polsce. Na wyjazd zagraniczny zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które jest dedykowane takim podróżom – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Co ciekawe, ubezpieczenie NNW szkolne można wykupić także na studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Należy jednak pamiętać, by sprawdzić, czy ochrona dotyczy tylko studentów studiów dziennych, czy także tych studiujących zaocznie. 

Które ubezpieczenie NNW szkolne wybrać – grupowe czy indywidualne?

Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły mogą kupić grupowe ubezpieczenie NNW. Czy jest to dobre rozwiązanie? Takie rozwiązanie ma jeden plus – cenę. Grupowe ubezpieczenie będzie tańsze niż to indywidualne. Wydaje się więc, że to właśnie je warto wybrać. Niekoniecznie!

Ubezpieczenia grupowe często mają gorsze warunki, czyli mniejsze sumy ubezpieczenia oraz węższy zakres ochrony. Dodatkowo rodzice nie mogą dostosować warunków NNW do potrzeb dziecka. Pociecha może brać udział w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, które w konkretnej wersji ubezpieczenia są wyłączone z ochrony. Dlatego wybór indywidualnego NNW wydaje się lepszy – zwłaszcza że nie kosztuje ono wiele!

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenie NNW szkolne jest obowiązkowe. To nieprawda! To rodzice czy opiekunowie dziecka decydują, czy chcą je wykupić. Nawet jeśli w szkole pojawiają się oferty ubezpieczenia, to można z nich zrezygnować i na przykład wybrać to indywidualne. Nauczyciel czy dyrekcja szkoły nie może zmusić rodzica do nabycia grupowego ubezpieczenia NNW szkolnego.

Od czego zależy wysokość odszkodowania z NNW szkolnego?

Wysokość ubezpieczenia NNW szkolnego zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze od sumy ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym kwota odszkodowania za zdarzenie będzie większa. Jeśli w jakimś ubezpieczeniu suma ubezpieczenia rehabilitacji wynosi 10 000 zł, a w innym 3 500 zł, to za taki sam wypadek w pierwszym przypadku wypłacone zostanie wyższe odszkodowanie.

Oprócz sumy ubezpieczenie znaczenie ma także ocena stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wyliczenia te przedstawione są w tabeli. Im poważniejszy uraz, tym większy procent sumy ubezpieczenia zostanie wypłacony.

Czy NNW szkolne w przypadku zachorowania dziecka na COVID-19?

Ubezpieczyciele, reagując na zagrożenie COVID-19, oferują wsparcie w przypadku zachorowania dziecka na tę chorobę. Należy jednak pamiętać, że otrzymanie odszkodowania wymaga potwierdzenia testem, że dziecko zachorowało. Świadczenie może być jednorazowe lub pokrywać koszty pobytu dziecka w szpitalu. Więcej na temat NNW szkolnego w kontekście COVID-19 przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-a-nnw-szkolne/

W artykule tym znajdziesz także przykłady ofert NNW szkolnego, które zapewnia ochronę w przypadku zachorowania dziecka na COVID-19.