Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak zrobić przelew przez Internet? Poradnik

Korzystanie z bankowości elektronicznej powoli dominuje, zastępując miejsce bankowości tradycyjnej. Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mobilnej banku i wykonuje przelewy online, które są nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim szybsze niż przelew tradycyjny. Co należy wiedzieć o przelewach online, by bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej? Czy internetowy przelew krajowy da się anulować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Siechnice: Jak zrobić przelew przez Internet? Poradnik

Czym jest przelew internetowy?

Przelew internetowy to elektroniczna metoda przekazywania środków pieniężnych z jednego konta bankowego na inne za pośrednictwem Internetu. Jest to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności, który umożliwia bezpieczne przeniesienie pieniędzy z jednego banku do drugiego lub między różnymi kontami w tym samym banku.

Aby dokonać przelewu internetowego, zazwyczaj konieczne jest posiadanie konta bankowego i dostępu do usługi bankowości elektronicznej. Przelewy internetowe mogą być wykonywane za pomocą aplikacji mobilnych banków, stron internetowych banków lub innych usług płatniczych. Aby zrealizować przelew internetowy, zazwyczaj konieczne jest podanie takich informacji jak numer rachunku bankowego odbiorcy, nazwa banku odbiorcy, kwota przelewu oraz ewentualne dodatkowe informacje, takie jak tytuł przelewu. Po zatwierdzeniu transakcji przez nadawcę, środki są zdeponowane na koncie odbiorcy w ciągu zazwyczaj kilku godzin lub dni roboczych, w zależności od procedur bankowych i rodzaju przelewu (krajowy czy międzynarodowy).

Jak działa przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy (czasami nazywany również przelewem expressowym lub szybkim) to specjalna forma przelewu internetowego, która umożliwia błyskawiczne przekazanie środków z jednego konta bankowego na inne. Różni się od standardowego przelewu tym, że pieniądze są dostępne na koncie odbiorcy praktycznie natychmiastowo, zwykle w ciągu kilku sekund lub minut.

Działanie przelewu natychmiastowego opiera się na wykorzystaniu mechanizmów przekazywania pieniędzy w czasie rzeczywistym między bankami. Banki, które uczestniczą w systemie przelewów natychmiastowych, nawiązują bezpośrednie połączenia i komunikują się między sobą w celu realizacji płatności w czasie rzeczywistym.

Czy przelewy internetowe można cofnąć?

Wiele osób zastanawia się - czy można cofnąć przelew internetowy? Niestety, nie zawsze istnieje możliwość anulowania przelewu internetowego. Wycofanie zlecenia płatniczego jest możliwe tylko w przypadku przelewów zwykłych, nie ma natomiast możliwości cofnięcia przelewu natychmiastowego. Mówiąc najprościej, przelew da się cofnąć, jeżeli data jego realizacji jest zaplanowana na następny dzień roboczy. Dodatkowo, niektóre banki naliczają opłaty za cofnięcie zleconej transakcji. Wysokość naliczanego dodatku jest zależna od oferty danego banku.

Przelew bankowy online - co jeszcze należy wiedzieć?

Podczas wykonywania przelewu internetowego, bardzo ważne jest dokładne i bezbłędne wpisanie ciągu 26 cyfr, czyli numeru rachunku bankowego odbiorcy. Dwie pierwsze cyfry tego numeru to cyfry kontrolne, natomiast kolejne cyfry określają dany bank.Warto sprawdzić wpisany numer nawet kilkukrotnie, by upewnić się, że jest prawidłowy. W wielu przypadkach możliwe jest także po prostu przekopiowanie numeru, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zmniejszającym ryzyko pomyłki. Poza ryzykiem błędu, bankowość elektroniczna jest bardzo bezpieczną formą dokonywania płatności w Internecie.

Więcej znajdziesz na http://finansemobilne.pl/poradniki-mobilne/.