Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak wybrać idealne narzędzie do obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem lub inaczej obróbka ubytkowa to coraz popularniejsza metoda na przetworzenie materiałów do produkcji silników, narzędzi oraz maszyn. W tym procesie bierze się tworzywa sztuczne, drewno lub metale i w procesie technologicznym usuwa nadmiar materiału. W rezultacie zostaje pożądany kształt, który można wykorzystać w dalszej produkcji. W przeszłości wykorzystywano do tego celu ostre narzędzia, takie jak ostre dłuto i młotek. Obecnie dzięki nowoczesnej technologii proces obróbki stał się bardziej precyzyjny i powtarzalny.

Siechnice: Jak wybrać idealne narzędzie do obróbki skrawaniem?

Wybór odpowiedniego narzędzia skrawajacego

Na rynku można spotkać wiele urządzeń służących do wpływania na kształt przedmiotów. Każde narzędzie skrawające różni się od siebie technologią i sposobem używania. Wśród najpopularniejszych przyrządów można wyróżnić:

  • wiertła,
  • frezy,
  • noże tokarskie.

Główną różnicą pomiędzy nimi jest sposób traktowania skrawanej powierzchni. Narzędzia mogą szlifować, toczyć, strugać bądź pogłębiać obrabiany materiał. Dobór narzędzi jest podyktowany cechami fizycznymi surowca, jego podatnością na przekształcenia czy wielkość formowanych kształtów. Liczy się również stopień obróbki przedmiotu oraz ilość elementów, które powinny być poddane procesowi skrawania.

Zastosowanie narzędzi skrawających

Dobór odpowiedniego sprzętu zależy przede wszystkim od celu obróbki. Tworzenie otworów, wycinanie fantazyjnych kształtów czy robienie symetrycznych wgłębień - wszystkie te procesy mogą zakończyć się sukcesem, jeśli zostanie użyte odpowiednie urządzenie. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka najczęściej stosowanych narzędzi w obróbce skrawaniem:

Wiertła

Głównym celem urządzeń wiertniczych jest tworzenie otworów. W procesie skrawania wytwarzają się duże siły tarcia, więc wiertła powinny być odporne na ścieranie. Zazwyczaj do ich produkcji stosuje się szybkotnącą stal o oznaczeniu HSS. Do drewna stosuje się wiertła spiralne, koronowe lub cylindryczne. W przypadku robienia otworów w metalu najodpowiedniejsze będą modele tytanowe, kobaltowe lub uniwersalne. Możliwe jest przewiercenie szkła i płytek, ale w tym przypadku sprawdzi się urządzenie bezudarowe z końcówką diamentową.

Frezy

Frezarka to uniwersalne narzędzie skrawające służące do obróbki za pomocą ruchów obrotowo-posuwowych. Po umieszczeniu przedmiotu w odpowiednim miejscu obracające się frezy delikatnie żłobią rowki w posuwającym się materiale. Możliwa jest zmiana kąta ustawień i skrawanie kątowe. Frezy doskonale nadają się do wycinania nietypowych kształtów - liter, cyfr i symboli.

Noże tokarskie

Noże tokatskie wykorzystują pojedyncze ostrze, które montowane jest na tokarce. Mogą obrabiać zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie. Zazwyczaj noże tokarskie działają w sposób punktowy, precyzyjnie zmieniając kształt przedmiotu w wybranym miejscu. Same noże powinny odznaczać się dużą wytrzymałością i trwałością. Wykonuje się je ze spiekanych węglików lub stali szybkotnącej. Noże tokarskie doskonale nadają się do wgłębiania w obrabiany materiał, są dobre do toczenia i wytaczania przedmiotów.

Więcej porad z automatyki przemysłowej, CNC, narzędzi znajdą Państwo w serwisie EBMiA Wiedza