Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak urządzić pralnię?

Usługi profesjonalnego czyszczenia odzieży cieszą się w Polsce sporą popularnością. Rosnące zainteresowanie ofertą pralni przemysłowych sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o uruchomieniu własnego punktu usługowego. Rynek profesjonalnego pralnictwa może przynosić stabilne i regularne dochody – kluczem do sukcesu jest dobry biznesplan. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinien przemyśleć przyszły właściciel pralni, jest dobór odpowiedniego sprzętu pralniczego oraz skutecznych środków piorących. Co musi znaleźć się w każdej nowoczesnej pralni i jak ją urządzić? Oto kilka praktycznych pomysłów, jak urządzić pralnię.

Siechnice: Jak urządzić pralnię?

Urządzanie pralni – od czego zacząć?

Sprzęt, który stosuje się w profesjonalnej pralni wodnej lub chemicznej, pod wieloma względami różni się od domowych pralek automatycznych. Profesjonalne pralnie realizują w ciągu miesiąca dziesiątki, a nawet setki zleceń, dlatego od stosowanych w nich maszyn wymaga się znacznie większej wydajności i wytrzymałości. Proces odświeżania odzieży w pralni składa się z kilku etapów, wśród których wyróżnia się pranie, suszenie, wykańczanie i pielęgnację. Ponieważ różne pralnie oferują różne usługi, wybierając maszyny należy dostosować je do wymagań konkretnego lokalu. Odpowiednie zagospodarowanie powierzchni pralni przemysłowej ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia, dlatego urządzając pralnię powinniśmy starannie przeanalizować każdy szczegół. Aby proces prania był jak najbardziej wydajny i ekonomiczny, warto zlecić przygotowanie projektu wyposażenia pralni wyspecjalizowanej firmie. W projekcie powinny się znaleźć m.in. informacje o organizacji cyklu pralniczego oraz miejscu montażu urządzeń. Jeżeli zamierzasz skierować swoją ofertę do szpitali, domów opieki, sanatoriów czy innych klientów instytucjonalnych, musisz zadbać o to, by w twojej pralni był realizowany układ technologiczny wprowadzający podział na strefę brudną (tekstylia mające wcześniejszy kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi) i czystą (ubrania wyprane i odkażone).
 

Maszyny do pralni wodnej

Najważniejszą maszyną w pralni wodnej jest pralnica przemysłowa lub specjalna pralnico-wirówka. Są to w pełni zautomatyzowane, nowoczesne urządzenia przeznaczone do wykonywania całego cyklu operacji: prania wstępnego, prania zasadniczego, płukania z podwirowaniem i odwirowania końcowego. Nowoczesne pralki przemysłowe posiadają od kilku do kilkunastu programów fabrycznych, dzięki czemu możemy precyzyjnie dostosować parametry urządzenia (temperaturę wody, szybkość obrotów, ilość cykli) do konkretnych wyrobów włókienniczych.
 

Maszyny do pralni chemicznej

Pralnia chemiczna, czyli taka realizująca usługi kompleksowego odświeżania odzieży z wykorzystaniem w miejsce wody i detergentu specjalnych rozpuszczalników chemicznych, siłą rzeczy musi mieć nieco odmienne wyposażenie niż tradycyjna pralnia wodna. Sercem pralni chemicznej jest nowoczesna maszyna zwana agregatem chemicznym. Czyszczenie odbywa się tu w obiegu zamkniętym: w trakcie procesu prania agregat jest hermetycznie zamknięty, by nie dostały się do niego żadne substancje z otoczenia. Jak wspomniano, jako środek piorący służy tu tzw. rozpuszczalnik – substancja o bardzo wysokiej sile czyszczącej, która jest całkowicie bezpieczna dla tkanin. Innowacyjne rozpuszczalniki chemiczne usuwają wszystkie, nawet najbardziej oporne zabrudzenia, a przy okazji wzmacniają strukturę tkanin i przedłużają ich trwałość. Są nietoksyczne i w pełni bezpieczne dla środowiska.
 

Pozostałe maszyny do pralni wodnej i chemicznej

Oprócz zaawansowanego technicznie sprzętu do prania, w profesjonalnej pralni muszą znaleźć się również inne nowoczesne maszyny. Placówka oferująca usługi kompleksowego odświeżania odzieży powinna zostać wyposażona m.in. w suszarkę przemysłową, magiel, stoły do prasowania, manekiny formujące oraz składarki i pakowarki odzieży. Przydadzą się również specjalne systemy do automatycznego znakowania ubrań oraz inteligentne szafy z super nowoczesnymi systemami automatycznego sortowania i transportowania odzieży.
 

Jak wyposażyć profesjonalną pralnię?

Wyposażenie pralni we wszystkie potrzebne urządzenia nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy zajmujące się kompleksowym wsparciem dla przedsiębiorców pragnących związać swoją działalność z tym sektorem. Osoby zamierzające otworzyć pralnię wodną lub chemiczną mogą skorzystać na przykład z pomocy firmy Sovrana, zajmującej się zarówno prowadzeniem własnej sieci punktów usługowych, jak i profesjonalnym doradztwem i obsługą klientów chętnych na uruchomienie pralni. Sovrana zapewnia swoim klientom cykle fachowych szkoleń z zakresu prowadzenia działalności i doboru odpowiednich rozwiązań technicznych dla lokali przeznaczonych na pralnię. Jeśli jesteś osobą stawiającą pierwsze kroki w tym biznesie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta. Pracownicy Sovrany pomogą ci przejść przez cały proces uruchamiania własnego punktu usługowego oraz podpowiedzą, jak należy go wyposażyć. A później? Pozostaje już tylko czekać na klientów!