Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak mieć doskonały wzrok w każdej sytuacji?

Sokoli wzrok bez pomocy optycznych? To w dzisiejszych czasach zdecydowanie rzadko spotykane. Większość z nas zmaga się z jakąś wadą wzroku, a dodatkowo wraz z wiekiem osłabieniu ulega zdolność akomodacji oka. Jak sobie radzić, gdy pogarsza się kondycja oczu? Okulary to dość powszechne rozwiązanie, jednak nie dla każdego są one komfortowe. Alternatywą są soczewki kontaktowe.

Siechnice: Jak mieć doskonały wzrok w każdej sytuacji?

Dla kogo soczewki kontaktowe są dobre?

Soczewki kontaktowe (takie jak dostępne tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe) mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Można ich używać przy każdej wadzie wzroku, nawet takiej o bardzo wysokich mocach. Dlatego tak wiele osób z krótko- i dalekowzrocznością wybiera szkła kontaktowe na co dzień – do pracy, do szkoły i do wszelkich innych zajęć. Masz astygmatyzm i nie wiesz czy soczewki są dla Ciebie? Jak najbardziej! Przy tej wadzie należy szukać soczewek torycznych.

Istotne różnice w komforcie, jaki zapewniają soczewki, odczują osoby aktywne w każdym aspekcie. Bo żadne warunki atmosferyczne nie mają negatywnego wpływu na widoczność, tak jak się to dzieje w przypadku tradycyjnych okularów. Deszcz czy zachodzenie szkieł mgłą – o tych problemach użytkownicy soczewek kontaktowych mogą zapomnieć! Wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych znajdziesz w sklepie optycznymBezokularow.pl.

Sprawność wzroku po czterdziestce

Wiele osób, które ukończyły 40. rok życia, zaczyna doświadczać charakterystycznego zjawiska, które polega na odruchowym odsuwaniu od oczu czytanego tekstu. Takie „łapanie ostrości” przy spoglądaniu na telefon czy gazetę, to nic innego jak prezbiopia, znana również jako starczowzroczność. Więcej dowiesz się z artykułu: https://www.bezokularow.pl/poradnik/presbiopia-starczowzrocznosc-charakterystyka-dobor-soczewek.

Wada ta polega na stopniowej utracie zdolności oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko, czyli na niedostatecznej zdolności do akomodacji. Mówimy o procesie, w którym soczewka oka zmienia swój kształt, aby skupić obrazy na siatkówce. Wraz z wiekiem elastyczność soczewki zmniejsza się, co prowadzi do trudności w dobrym widzeniu przedmiotów położonych blisko.

Objawy prezbiopii obejmują:

  • trudności w czytaniu tekstów znajdujących się blisko, szczególnie w słabym oświetleniu;
  • konieczność trzymania książki lub gazety dalej od oczu niż wcześniej;
  • bóle głowy lub zmęczenie oczu po długotrwałej pracy z tekstem znajdującym się blisko.

Soczewki progresywne – idealne rozwiązanie!

Osoby zmagające się ze starczowzrocznością mogą korygować wadę wzroku poprzez noszenie okularów ze szkłami progresywnymi. Alternatywą są również progresywne soczewki kontaktowe, które zapewniają doskonałe widzenie dla różnych odległości. Co trzeba zrobić, by zacząć korzystać z tej metody? Pierwsze, co powinieneś zrobić, to umówić się na wizytę u optometrysty, który sprawdzi wszystkie niezbędne parametry Twoich oczu. Chodzi przede wszystkim o krzywiznę i średnicę soczewki, a także o addycję (do właściwego widzenia bliży) oraz cylinder, jeśli Twoim problemem astygmatyzm.

Nosisz soczewki? Dbaj o pielęgnację!

Korzystając z soczewek kontaktowych nie wolno zapominać o ważnych zasadach higienicznych. Bezpośredni kontakt z powierzchnią oka sprawia, że obowiązują Cię restrykcje, takie jak dokładne umycie rąk przed każdym zakładaniem i ściąganiem soczewek. Jeśli wybierasz szkła kontaktowe o dłuższym czasie użytkowania – dwutygodniowe lub miesięczne – to będzie Ci potrzeby płyn do pielęgnacji soczewek oraz specjalny pojemnik do ich przechowywania.

Po każdorazowym ściągnięciu soczewek z oka, należy je dokładnie oczyścić. Nawet jeśli decydujesz się na soczewki całodobowe, to dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa powinieneś je co jakiś czas zdezynfekować, by usunąć wszelkie osady lipidowo-białkowe. Dzięki temu unikniesz podrażnień czy infekcji narządu wzroku.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe nie powinny być narażane na wysuszenie. Dlatego jeśli ściągasz je na noc – dbaj o ich prawidłowe przechowywanie. Umieść soczewki w specjalnym pojemniku tak, by były całkowicie zanurzone w płynie pielęgnacyjnym. W ten sposób zapewnisz trwałość ich uwodnienia i elastyczność.