Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak działają recepty online?

Już od dłuższego czasu lekarze, zamiast papierowych recept, wystawiają swoim pacjentom recepty online. Czy obecna procedura znacząco różni się od poprzedniej, dobrze znanej papierowej formy? Jak można uzyskać e-receptę? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

Siechnice: Jak działają recepty online?

Czym jest e-recepta?

Elektroniczna recepta to wygodniejszy odpowiednik tradycyjnej recepty, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Chociaż nie jest ona w papierowej formie, wciąż zawiera przepisane leki, które należy następnie wykupić w aptece. Procedura obecnie wygląda jednak nieco inaczej - jeżeli podczas wizyty lekarz zdecyduje się na wypisanie recepty online, pacjent otrzyma SMS-em jedynie czterocyfrowy kod. Będzie on przesłany nie tylko na numer telefonu, ale też widoczny na internetowym koncie pacjenta. Dzięki temu pacjent posiada pełen dostęp do zaleconych farmaceutyków oraz sposobu ich stosowania.

Jak uzyskać receptę online?

Recepty online, podobnie jak ich papierowe formy, wystawić może wyłącznie lekarz. Bez problemu można otrzymać jednak zarówno e-recepty NFZ, jak i lekarzy przyjmujących w prywatnych przychodniach. Warto również pamiętać, że obecnie pacjenci mogą skorzystać z dużo wygodniejszej i bezpieczniejszej formy wizyty, decydując się na przykład na konsultację lekarską przez Internet.

Teleporada bądź konsultacja online to funkcjonujące stosunkowo od niedawna formy porozumienia z dowolnym specjalistą. Dzięki tej możliwości, pacjent nie musi udawać się do placówki osobiście, aby wystawiona została recepta elektroniczna. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele zalet - przede wszystkim, e recepta online może zostać wystawiona pacjentowi bez zbędnego oczekiwania, w dowolnym momencie. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjentom kończą się leki, zaś dana kuracja pilnie wymaga kontynuacji.

Drugą kwestię stanowi fakt, że chorzy nie muszą narażać swojego zdrowia stojąc w długiej kolejce w przychodni. Obecnie można wygodnie porozumieć się z lekarzem będąc w domu. Oprócz konsultacji, specjalista będzie mógł wypisać takie dokumenty jak recepta przez Internet lub zwolnienie online, jeżeli zajdzie taka potrzeba. E recepty lekarz wystawia bezpłatnie - należy jedynie pokryć koszt konsultacji, jeżeli odbywa się ona w ramach wizyty prywatnej. W przypadku e recepty NFZ, jest to całkowicie bezpłatne.

E-recepta realizacja

Jak zrealizować e-receptę? Wystarczy udać się do apteki, a następnie przedyktować farmaceucie kod oraz swój numer PESEL. Następnie pacjentowi wydawane są leki, które zawierała wystawiona recepta. Istotną zaletą jest to, że recepty online można zrealizować w dowolnej aptece znajdującej się w naszym kraju. Jeżeli pacjent, który otrzymał e-receptę od lekarza nie może osobiście udać się po przepisane leki, może poprosić o ich wykupienie zaufaną osobę, która poda farmaceucie dane niezbędne do jej realizacji. 

E-recepta online zalety

System wystawiania e recepty eliminuje ryzyko zgubienia papierowej kartki, na której wypisane zostały potrzebne lekarstwa. E recepta to kod, który zaraz po konsultacji z lekarzem przesyłany jest pacjentowi za pośrednictwem wiadomości SMS. Dodatkowo, wszelkie informacje dotyczące recepty trafiają na internetowe konto pacjenta. Związane z e-receptą logowanie odbywa się poprzez wpisanie swoich danych do internetowego konta pacjenta, co daje wgląd w przepisane leki, sposób ich dawkowania oraz dane przepisującego je lekarza. Jeżeli wypisana przez lekarza e-recepta obejmuje leki refundowane, informacja ta przesyłana jest automatycznie również do Narodowego Funduszu Zdrowia.