Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak dobrać poszewki na poduszki dekoracyjne?

Poszewki na poduszki dekoracyjne to jeden z prostszych i szybszych sposobów na zmianę wyglądu salonu lub sypialni. Zobacz, jak w krótkim czasie odmienić wygląd poduszek i wnętrza.

Siechnice: Jak dobrać poszewki na poduszki dekoracyjne?

Poszewki na poduszki dekoracyjne – jak dobrać kolor

Poduszki dekoracyjne układamy najczęściej na sofie lub kanapie w salonie oraz na łóżku w sypialni. Pojawiają się też w pokojach dziecięcych, ale tam eklektyzm kolorystyczny jest jak najbardziej na miejscu i każda poduszka spełniająca wymogi estetyczne dziecka może trafić do jego królestwa.

W sypialni i salonie trzeba kierować się stylem i kolorystyką wnętrza, kanapa lub narzuta na łóżko stanowią tło dla poduszek. Aby dekoracyjne poduszki naprawdę zdobiły, muszą się wyróżniać. Najczęściej stosuje się zasadę kontrastu lub wybiera poduszki o kilka tonów różniące się od tła, ale utrzymane w tej samej kolorystyce. Kolor poduszek powinien powtórzyć się w pokoju, np. na ramkach na zdjęciach, oprawach grafik na ścianie lub na ceramice.
 

Poszewki na poduszki dekoracyjne – jak dobrać wzór

Wzór na poszewkach na poduszki dekoracyjne może być powtórzeniem tego, który widzimy np. na zasłonach, ale nie zawsze jest to regułą. Jeśli np. urządzamy minimalistyczne wnętrze i wieszamy zasłony w koła, to na poduszkach też powinny pojawić się koła, a nie trójkąty. Natomiast jeśli na zasłonach mamy motywy florystyczne lub faunistyczne, warto się zastanowić, czy nie lepiej, by poduszki były jednokolorowe. Szczególnie w małych wnętrzach nadmiar wzorów może być przytłaczający.

Osobną kwestią są motywy sezonowe. Te dobiera się do okazji, nie do innych dodatków. 
 

Poszewki na poduszki dekoracyjne – kiedy zmienić poszewki

W zasadzie możemy to robić tak często, jak chcemy i lubimy. Są jednak takie okazje, przy których naprawdę warto sięgnąć po nowe poszewki na poduszki. Dwa razy do roku mamy bardzo wyraziste i kolorowe święta – jeśli je obchodzimy, to dobra okazja, by zaaranżować wnętrze tematycznie, między innymi zmieniając poszewki.

Sezonowe poszewki na poduszki obejmują też pory roku. Najczęściej honorujemy wiosnę, układając poduszki w kwiaty w żywych, wiosennych barwach. Inną okazją do zmiany poszewek na poduszki są urodziny i rocznice, szczególnie te okrągłe.
 

Poszewki na poduszki dekoracyjne – z jakiej tkaniny uszyć lub kupić

Wybierając poszewki na poduszki, zwracamy uwagę na ich kolor, wzór i rozmiar, rzadziej na tkaninę, z jakiej zostały uszyte. Niesłusznie wychodzimy z założenia, że ten aspekt można pominąć. Tymczasem poszewki na poduszki trzeba stosunkowo często prać i choćby z tego względu warto zainteresować się, z czego zostały uszyte.

Za tkaninę najłatwiejszą w utrzymaniu czystości uważane jest mikrowłókno. Tuż za nim plasuje się bawełna. To lekka, naturalna i uniwersalna tkanina, którą można prać w zwykłych detergentach. Minusem bawełny, szczególnie tej słabszego gatunku, jest blaknięcie tkanin po wielokrotnym praniu i suszeniu na słońcu.

Jeśli zdecydujemy się na poszewki dekoracyjne z lnu lub jedwabiu, to raczej połóżmy je w sypialni, gdzie pełnią stricte dekoracyjną funkcję, a nie w salonie, gdzie – nie oszukujmy się – często zdarza nam się podjadać na sofach. Len i jedwab wymagają szczególnego traktowania, dlatego o takie poszewki należy wyjątkowo bardzo dbać.