Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 03-06-2020
Termy Jakuba w Oławie
14.11.2018

Inwestuj w fundusze inwestycyjne!

Inwestycje to temat rzeka. Wielu ludzi o nich myśli, licząc na ogromne zyski bez specjalnego wysiłku. Prawda jest niestety inna. Ogromne zyski rzeczywiście są możliwe, ale przecież "bez pracy nie ma kołaczy" jak mówi polskie przysłowie. A przysłowia, jak wiadomo, są mądrością narodu.

Siechnice: Inwestuj w fundusze inwestycyjne!

Na świecie nie ma nic za darmo. Jeśli chcesz coś osiągnąć, zawsze będzie to jakoś kosztować. Nieważne czy mówimy o zaangażowaniu, czasie czy pieniądzach. Tak to już wygląda i nic tego nie zmieni. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwość osiągnięcia celu jest. Potrzeba jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw.

Przede wszystkim: czy rzeczywiście fundusze inwestycyjne to dla nas najlepszy wybór? Na rynku jest przecież wiele innych opcji, które również pomogą w zdobywaniu dodatkowych środków. Banki oferują lokaty, w których ryzyko jest bardzo niewielkie – niestety, podobnie jak zyski. Są jeszcze obligacje skarbowe, najpewniejsza inwestycja ze wszystkich, ale również dość nisko oprocentowana. Problematyczność powyższych inwestycji jest związana z inflacją – jeśli ta będzie zbyt duża, może się okazać, że choć fizycznie rzeczywiście mamy więcej środków, to ich siła nabywcza jest niestety mniejsza niż w momencie, w którym decydowaliśmy się na inwestycję.

Najwyższe zyski oferują bezsprzecznie fundusze inwestycyjne jednak trzeba pamiętać, że zyski z tych inwestycji są obarczone ryzykiem. Jak wysokim? To już zależy od naszej decyzji. Generalna zasada polega na tym, że im wyższy zarobek, tym wyższe ryzyko. Jednak eksperci z towarzystwa funduszy inwestycyjnych, z którym współpracujemy, z pewnością podpowiedzą nam, że ryzyko, nawet jeśli jest wysokie, możemy spokojnie obniżyć poprzez dywersyfikację. Polega ona na takim zbudowaniu swojego portfela inwestycyjnego, aby w wypadku straty na jednych aktywach, na przykład na akcjach azjatyckich, zyskać na innych, na przykład na inwestowaniu w amerykańskie spółki technologiczne. Ponadto jest kilka zasad, których musi przestrzegać każdy inwestor – tak samo nowy, jak ten, który inwestuje już od lat i w związku z tym dysponuje już nielichym doświadczeniem.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, by całą sprawę dobrze przemyśleć. Nie możemy sobie pozwolić na decyzje podejmowane w emocjach – to prosta droga do straty, być może odłożonej w czasie. Ponadto powinniśmy mieć jasno określony cel i czas, w którym chcemy go zrealizować. Przeciąganie inwestycji to błąd, który może prowadzić do niezadowolenia oraz straty.


Wczytuję komentarze...