Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Internet światłowodowy – na co zwrócić uwagę, wybierając operatora?

Najszybsze i najstabilniejsze połączenie z siecią zapewnia obecnie internet światłowodowy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze operatora.

Siechnice: Internet światłowodowy – na co zwrócić uwagę, wybierając operatora?

Czym jest internet światłowodowy i kiedy najlepiej się sprawdza?

Internet światłowodowy to stałe łącze, którego działanie opiera się na wykorzystaniu fal świetlnych do transmisji danych. Światłowody zazwyczaj powstają z cienkiego włókna szklanego o dużej wytrzymałości, odporności na iskrzenie i nagrzewanie się. Łącze światłowodowe jest szybkie, stabilne bez względu na pogodę oraz zapewnia nielimitowany dostęp do sieci.

Światłowodowy internet sprawdza się świetnie do czynności, które wymagają łącza o wysokich parametrach, w tym:

  • streamowania,
  • pobierania dużych plików z sieci,
  • nauki i pracy zdalnej,
  • gamingu,
  • oglądania filmów i seriali na platformach VOD.

Najważniejsze parametry łącza

Wybierając operatora internetu światłowodowego, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na prędkość pobierania, wysyłania oraz opóźnienia w transmisji.

Download

Maksymalna prędkość pobierania danych z sieci – jest podawana w megabitach na sekundę (Mb/s) lub gigabitach na sekundę (Gb/s). Download określa ilość danych, które można pobrać z serwera w czasie jednej sekundy.

Jeśli internet ma służyć jedynie do podstawowych czynności, np. surfowania po sieci, korzystania z mediów społecznościowych i oglądania filmów w średniej jakości, warto wybrać łącze o prędkości co najmniej 300 Mb/s. Do grania w gry sieciowe, streamowania czy oglądania filmów w jakości 4K lepiej sprawdzi się internet światłowodowy 600 Mb/s lub nawet 1 Gb/s.

Upload

Upload do prędkość pobierania danych z sieci mierzona w tej samej jednostce co download (Mb/s lub Gb/s). Określa ilość danych, które można wysłać z komputera na serwer w ciągu sekundy. Komfortowe korzystanie z sieci umożliwi prędkość wysyłania minimum 50 Mb/s.

Upload jest istotnym parametrem zwłaszcza dla osób zajmujących się streamowaniem treści multimedialnych, udostępnianiem plików i gamingiem. Do takich czynności warto wybrać internet światłowodowy o prędkości wysyłania około 300 Mb/s.

PING

PING to parametr określający opóźnienia w transmisji internetowej. Im mniejsza jego wartość, tym pakiet danych szybciej dotrze do odbiorcy, a nadawca w krótszym czasie otrzyma odpowiedź zwrotną. Niskie opóźnienia w transmisji są ważne zwłaszcza dla graczy, którzy mogą dzięki temu zwiększyć swoje szanse w rywalizacji online z innymi osobami. PING nie powinien być wyższy niż 30 ms.

Symetryczność lub asymetryczność

Większość ofert operatorów dla klientów indywidualnych dotyczy internetu asymetrycznego. W jego przypadku rzeczywista prędkość wysyłania będzie niższa (zwykle kilkukrotnie) niż prędkość pobierania. Łącze symetryczne gwarantuje natomiast taką samą prędkość downloadu i uploadu.

Cena abonamentu i czas trwania usługi

Aby nie przepłacać, warto dostosować pakiet internet do swoich potrzeb – np. nie ma większego sensu wybierać łącza o prędkości 1 Gb/s, jeśli użytkownik korzysta z sieci wyłącznie do przeglądania stron internetowych. W takim przypadku wystarczy około 300 Mb/s. Zazwyczaj zawarcie umowy na dłuższy czas, np. 2 lat, okazuje się korzystniejsze finansowo. Krótszy abonament lub umowa bezterminowa pozwala natomiast w razie potrzeby łatwiej zerwać umowę.

Bonusy w ramach abonamentu

Niektórzy operatorzy oferują w cenie abonamentu dodatkowe usługi, np. system antywirusowy, pakiet telewizji, router czy dostęp do platformy streamingowej.

Opinie obecnych klientów i renoma operatora

Wybór operatora warto również uzależnić od tego, od jak długiego czasu funkcjonuje on na rynku i czy dotychczasowi klienci są zadowoleni z jego usług. Warto zapoznać się m.in. z opiniami w mediach społecznościowych, serwisach opinii i na forach internetowych.

Internet światłowodowy od Netii – gwarancja dużej szybkości i stabilności

Do największych i najdłużej funkcjonujących w Polsce operatorów internetu światłowodowego należy Netia. Oferuje 3 pakiety różniące się maksymalną prędkością pobierania – do 300 Mb/s, do 600 Mb/s i do 1 Gb/s. Umowę można zawrzeć na 24 miesiące lub bezterminowo. Na czas jej trwania klient otrzymuje w cenie abonamentu router Wi-Fi, a przez 2 lata może korzystać z muzycznej platformy streamingowej TIDAL.

Istnieje także możliwość wybrania internetu światłowodowego od Netii w pakiecie z telewizją oraz opcjonalną usługą Bezpiecznego Internetu, m.in. z oprogramowaniem antywirusowym, zaporą firewall i ochroną rodzicielską.