Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Gruz - gdzie go wyrzucić i co grozi za jego nielegalny wywóz?

Remont domu czy mieszkania wiąże się z powstaniem wielu odpadów budowlanych, w tym gruzu. Co ważne, nie wolno nam wyrzucać ich do zwykłych pojemników na śmieci komunalne. Pamiętajmy o tym, że opłata śmieciowa nie uwzględnia wywożenia i utylizacji tego rodzaju odpadów. Jak więc postępować z gruzem, aby pozbyć się go zgodnie z prawem i nie narazić się na przykre konsekwencje?

Siechnice: Gruz - gdzie go wyrzucić i co grozi za jego nielegalny wywóz?

Rodzaje gruzu

Na początku, warto dowiedzieć się tego, co dokładnie uznaje się za gruz? Odpady budowlane można podzielić na trzy grupy jest to:

  • Gruz czysty (gruz ceglany, gruz betonowy z rozbiórek oraz remontów, gruz betonowy)
  • Gruz zmieszany (zmieszane odpady z betonu, materiały ceramiczne, kawałki płyt gipsowo-kartonowych, gruz ceglany)
  • Gruz zanieczyszczony (zmieszane odpady z budowy, remontów oraz demontaży: złom, panele podłogowe, folia malarska, kartony itp.)
     

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Jeśli podjęliśmy decyzję o remoncie czy budowie domu, jesteśmy zobowiązani, do składowania oraz wywożenia gruzu zgodnie z aktualnymi przepisami. Postępowanie wbrew przepisom określonym w ustawie o odpadach, grozi pewnymi sankcjami karnymi. Jeśli odpadów budowlanych spodziewamy się w znacznej ilości wówczas, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz. W przypadku, kiedy gruzu jest dosyć niewielka ilość, wtedy można go składować do worków, po czym skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się wywozem odpadów. Pamiętajmy o tym, że takich odpadów nigdy nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika.
 

Jakie są kary za działanie niezgodne z prawem?

Według przepisów osoby, które umyślnie zaśmiecają otoczenie, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności. Musimy więc liczyć się z nałożeniem kary grzywny, która może wynosić od 20 do 5000 złotych. Niekiedy nawet, w skrajnych sytuacjach, kodeks karny przewiduje karę aresztu albo więzienia do 8 lat. Ponadto, za umieszczenie gruzu w miejscu do tego niedozwolonym, grozi nam kara finansowa od zarządcy osiedla. Jeśli takie odpady doprowadziłyby do uszkodzenia śmieciarki, wówczas poniesiemy dodatkowo koszty naprawy pojazdu. Oprócz tego, musimy liczyć się z konsekwencjami społecznymi. Zaśmiecanie środowiska naturalnego takimi odpadami jest aktem nietolerowanym przez społeczeństwo.
 

Zalety korzystania z profesjonalnego wywozu gruzu

Wywóz gruzu Wrocław przez profesjonalną firmę, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wynajęcie kontenera. Firma podstawia go, w dogodne dla nas miejsce, ponadto pojemnik udostępniany jest nam przez dany, czas, po czym to właśnie firma zajmuje się jego wywozem i utylizacją odpadów. W cenę wliczony jest wynajem pojemnika, transport oraz czas dzierżawy, natomiast jej wysokość zależy w dużej mierze od wielkości kontenera. Kolejną zaletą jest minimum formalności, to firma zajmuje się wszelkimi dokumentami potwierdzającymi odbiór gruzu. Decydując się na profesjonalną firmę, możemy mieć pewność, iż odpady trafią we właściwe miejsce, a my nie zostaniemy obciążeni karą finansową.