Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Funkcje Zamku Topacz na przestrzeni wieków

Na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele wiekowych perełek architektonicznych, które przyciągają licznych turystów. Wśród wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić w tym regionie, na pewno warto wspomnieć Zamek Topacz. Jest to naprawdę oryginalna konstrukcja, która ma bardzo bogatą historię. Obecnie oferuje naprawdę ciekawe atrakcja dla zwiedzających, w tym między innymi Muzeum Motoryzacji. Na przestrzeni wieków budowla zmieniła swój wygląd oraz funkcjonalność. Obecnie jest to niezwykle elegancka konstrukcja o ciekawej stylistyce. Dowiedz się, co ciekawego czeka na Ciebie podczas zwiedzania tego pałacu i przygotuj się odpowiednio na wycieczkę w te strony.

Siechnice: Funkcje Zamku Topacz na przestrzeni wieków

Wiekowa wieża, która przed laty pełniła funkcję obronną

Zamek Topacz to zlokalizowany na Dolnym Śląsku obiekt o ogromnych rozmiarach. Mieści się on w miejscowości Ślęza i od lat przyciąga naprawdę wielu turystów każdego roku. Odwiedzają go nie tylko zaciekawieni rodacy, którzy chcą bliżej zapoznać się z historią tego regionu, ale również turyści z zagranicy, którzy bardzo chętnie poznają bogactwo kulturowe Polski. Zamek Topacz idealnie się do tego nadaje. To wiekowa konstrukcja, której data powstania nie jest dokładnie znana. Szacuje się jednak, na podstawie wpisów do ksiąg i kronik historycznych, że budowla powstała w XIV wieku z inicjatywy Zakonu Templariuszy. Początkowo nie był to klasyczny zamek i konstrukcja nie przypominała wyglądem tego, jak Zamek Topacz prezentuje się obecnie. Miał on pełnić funkcję obronną dla kupców, którzy byli przywożeni w te okolice wraz ze swoim majątkiem. 

Zamek Topacz był podpiwniczoną wieżą, która pełniła przede wszystkim funkcję obronną. Jej postawienie w tym miejscu było bardzo strategiczną decyzją ze strony Zakonu Templariuszy.

Była to konstrukcja obronna z dobrym widokiem oraz przestronną piwnicą i częścią mieszkalną. Wzmocniona była kamiennymi fundamentami, co gwarantowało stabilność oraz bezpieczeństwo. Zamek był otoczony fosą, która dodatkowo podnosiła walory obronne tej konstrukcji i sprawiała, że twierdza była świetnie chroniona przez nieproszonymi gośćmi i wrogimi najeźdźcami.
 

Zmiany wprowadzane stopniowo w konstrukcji zamku

Przez lata konstrukcja Zamku Topacz ulegała zmianie. Z czasem został on przekształcony i pojawiły się na terenie zamku nowe obiekty budowlane. Dzięki temu obecnie jest to naprawdę duży kompleks pałacowy, który znajduje się na terenie o wielkości aż 50 hektarów. Oznacza to, że decydując się na odwiedziny tych stron, naprawdę jest co zwiedzać! Wiekowa wieża, która początkowo pełniła funkcję typowo obronną, została w XVI wieku podwyższona o jedną kondygnację, na której znajdowała się attyka. Rozległy taras widokowy to nie tylko możliwość podziwiania wyjątkowych widoków w okolicy, ale przede wszystkim dodatkowa ochrona terenów.

Obok wieży w 1618 roku dobudowano renesansowy budynek, który pełnił funkcję mieszkalną. W takim stanie kompleks pałacowy Topacz przechodził przez kolejnych właścicieli. Kolejnego rozbudowania tego obiektu podjęto się w XIX wieku. Ponownie podwyższono wieżę o jedną kondygnację, a także dostawiono kolejny budynek, który rozszerzał cały kompleks. Początkowo pełnił on funkcję głównie obronną oraz mieszkalną. Po II Wojnie Światowej jego funkcja uległa jednak zmianie. Najpierw całość została przekształcona w zakład karny, który funkcjonował przez kilka lat.

Później jednak kompleks został wykorzystany jako magazyn dla funkcjonujących w tamtych czasach PGR-ów. Widząc potencjał tego miejsca, planowano urządzić w nim hotel, jednak remont był przeprowadzony niedbale, przez co konstrukcja utraciła wiele charakterystycznych detali. Dopiero w 2002 roku znaleźli się nowi właściciele, którzy zajęli się naprawą błędów i odnowieniem całego kompleksu.
 

Wyjątkowy hotel oraz ciekawe muzeum motoryzacji

Obecnie Zamek Topacz to elegancki kompleks, w który znajdują się obiekty o różnym przeznaczeniu, a także wiele ciekawych atrakcji. Odnowione budynki przekształcone zostały w elegancki hotel oraz w strefę Art SPA. Jest to więc nowoczesne miejsce, które zapewnia gościom możliwość zapoznania się z wiekową architekturą i historią tego wyjątkowego kompleksu i jednocześnie gwarantujące wypoczynek na najwyższym poziomie. Goście mogą skorzystać z różnorodnych atrakcji, które będą przyjemne zarówno dla ich ciała, jak i ducha. Miejsce to doskonale nadaje się na romantyczny wyjazd we dwoje, rodzinny urlop czy weekendowy wypad z grupą znajomych w celu naładowania akumulatorów.

Na terenie kompleksu znajdują się nie tylko restauracje, miejsca noclegowe oraz SPA i obiekty sportowe. Znajduje się tam także niezwykle okazałe muzeum motoryzacji, które przyciąga licznych pasjonatów tej dziedziny techniki. Pojazdy z lat 30. XX wieku oraz klimatyczne auta z okresu PRL-u to niezwykłe perełki, które zapadają w pamięć i warto zobaczyć je na własne oczy.

W kolekcji znaleźć można samochody z naprawdę różnych epok, użytkowane przez różne klasy społeczne. Dzięki temu, że muzeum jest niezwykle rozbudowane, można naprawdę spędzić tam sporo czasu.
 

Udaj się do Zamku Topacz i wygraj konkurs!

Wyjazd do Zamku Topacz to doskonała okazja na wypoczynek po królewsku. Ten rozległy kompleks pałacowy zapewnia wysoki komfort oraz szereg ciekawych atrakcji. Rozległe tereny zielone sprawiają, że atmosfera w okolicy jest bardzo sielska, a sposób, w jaki został odnowiony cały kompleks budynków, podnosi znacznie jakość wyjazdu. Atrakcje w postaci Art SPA, wyjątkowych restauracji z przepysznym jedzeniem czy muzeów sprawia, że Zamek Topacz to idealne miejsce na odpoczynek o dowolnej porze roku. Udając się do tego miejsca, można również wziąć udział w wyjątkowym konkursie z cennymi nagrodami.

O co chodzi w konkursie? Aby wziąć w nim udział, wystarczy zrobić zdjęcie podczas pobytu w jednym z licznych zamków, który znajduje się na konkursowej liście. Warto postawić na oryginalny pomysł i zrobić ciekawe zdjęcie stylizowane lub zabawne, aby przyciągnąć uwagę głosujących internautów. Osoby, które zdobędą największą liczbę głosów, będą mogły wygrać naprawdę cenne nagrody. Wśród nich są wyjazdy do innych zamków na terenie dolnego śląska oraz Czech Wschodnich, a także bony do restauracji i kawiarni na terenie tych zamków, bilety wstępu umożliwiające zwiedzenie ciekawych atrakcji oraz inne ciekawe podarunki. Dokładne informacje dostępne są na stronie castlesandpalaces.eu/pl/shoot-and-win, gdzie przedstawiony został regulamin oraz zasady konkursu.