Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 03-06-2020
Termy Jakuba w Oławie
17.11.2018

Dlaczego warto ubezpieczyć swój dom w trakcie budowy?

Rozpoczęcie budowy wymarzonego domu to z jednej strony wielka radość, ekscytacja i satysfakcja – zaczyna się w końcu realizacja celu, który przez długi czas był wyłącznie na horyzoncie. Z drugiej strony natomiast to również wielka obawa, lęk i strach przed tym, czy w czasie trwania tej budowy nie wydarzy się coś złego, coś co mogłoby zniweczyć plany.

Siechnice: Dlaczego warto ubezpieczyć swój dom w trakcie budowy?

Budowa domu jednorodzinnego rzadko kiedy organizowana jest za gotówkę. Z reguły bierze się na to kredyt hipoteczno – budowlany, który wypłacany jest kredytobiorcy w transzach. Zgodnie z zasadami obowiązującymi przy tego rodzaju kredytach, kolejna transza może zostać wypłacona dopiero po zakończeniu pierwszego etapu budowy i rozliczeniu poprzedniej transzy. 

Rozpoczęcie budowy – jaka polisa?

Budowie zagraża wiele niebezpieczeństw – od zalania, pożaru czy zniszczeń spowodowanych wichurą, aż po kradzież sprzętu i materiałów budowlanych. Osoba, która zdecydowała się na podjęcie takiej inwestycji musi wówczas wszystkie koszty pokryć samodzielnie. 

Właśnie po to, by tych kosztów nie trzeba było samodzielnie pokrywać, by budowa mogła przebiegać sprawnie, bez przestojów i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, towarzystwa ubezpieczeniowe opracowały ubezpieczenie przeznaczone dla budynków w trakcie budowy. 

Żeby taka polisa miała swoje zastosowanie warto pamiętać, by była odpowiednio dopasowana do potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego. Przede wszystkim znaczenie ma główna suma ubezpieczenia – najlepiej gdy jest równa wartości planowanej inwestycji – to właśnie ona decyduje, czy otrzymane z odszkodowania pieniądze wystarczą na pokrycie ewentualnych strat i zniszczeń. 

Druga sprawa, to zakres tego ubezpieczenia. Znaczenie mają zarówno ryzyka ubezpieczeniowe, jak i to, co zostanie objęte ochroną. Każda firma ubezpieczeniowa nieco inaczej definiuje dom w budowie i przedmioty objęte ochroną. Przykład – dla niektórych firm dom w budowie zaczyna się od wyznaczenia terenu pod budowę przez geodetę, dla innych zaś jest to moment wylania fundamentów. Szczegóły można sprawdzić przeglądając ubezpieczenie mieszkania online z www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

W pierwszej kolejności trzeba więc ustalić, jaka ma być suma ubezpieczenia. To kwota bazowa, na podstawie której wyliczane jest odszkodowanie. Jeżeli zostanie uszkodzony jakiś procent budowy, który stanowi również określony procent planowanej inwestycji, to poszkodowany otrzyma również odpowiedni procent z całej sumy ubezpieczenia.

Taka wypłata pozwoli natychmiast zrekompensować powstałe szkody. W związku z tym, nawet jeżeli budowa zostanie na chwilę wstrzymana, to i tak nie będzie trzeba tego wstrzymania przedłużać. Kilka dni opóźnienia to na budowie normalna sprawa. Nie trzeba jednak ponosić dodatkowych kosztów i tracić jeszcze więcej czasu. 

Warto się zastanowić, na jakim terenie będzie stać budynek, czy zagraża mu pożar, zalanie, czy może działanie silnych, porywistych wiatrów, a może po prostu jest to teren, na którym może dochodzić do zalania wodami z naturalnych korty. Każde zagrożenie naturalne, to potencjalne zagrożenie dla wznoszonej budowy. 

Poza ryzykami wynikającymi z działami sił natury, warto również uwzględnić również te, które wiążą się z tak zwanym „czynnikiem ludzkim”. Chodzi mianowicie o kradzieże. Bardzo często zdarza się tak, że złodzieje, gdy widzą, że gdzieś rozpoczyna się nowa budowa, zwożone są sprzęty i materiały budowlane, tylko czekają na okazję, by móc z tego skorzystać. Skradzione rzeczy są albo sprzedawane, albo wykorzystywane na własnych budowach. Trudno jednak to odnaleźć, a poszkodowany musi sobie wszystko odkupić. 

Podsumowując, taka polisa jest ważna, przydatna i praktyczna. Przed jej zawarciem trzeba jednak pamiętać, by poznać szczegóły i przeanalizować ubezpieczenie domu w budowie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Tylko w ten sposób możliwe będzie wybranie najlepszego i najkorzystniejszego.


Wczytuję komentarze...