Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to doskonała metoda korekcji wad refrakcji. Przekonuje się o tym coraz więcej zagorzałych miłośników okularów – zwłaszcza zimą czy latem, gdy temperatury nie dają chwili wytchnienia. Dzięki soczewkom można robić wiele rzeczy bez żadnych ograniczeń, np. uprawiać różne sporty, podróżować czy pracować, ciesząc się komfortem i ostrym widzeniem przez cały czas. Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe na co dzień?

Siechnice: Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór soczewek kontaktowych do oczu. Różni producenci, materiał wykonania, czas noszenia i dodatkowe funkcje sprawiają, że każdy znajdzie swoją ulubioną parę. Powszechnie dostępne są soczewki kontaktowe miękkie, które odpowiadają za korekcję najczęściej występujących wad refrakcji: krótkowzroczności i dalekowzroczności (soczewki sferyczne), astygmatyzmu (soczewki toryczne) i prezbiopii (soczewki progresywne). Ich noszenie to zdrowa i bezpieczna alternatywa dla okularów – soczewki mają status wyrobu medycznego, dlatego zanim trafią do sprzedaży, muszą spełnić restrykcyjne wytyczne i zostać poddane wielu testom. Również materiał, z których są wykonywane, jest poddawany szczegółowym badaniom – dlatego soczewki kontaktowe zawsze należy kupować w sprawdzonych źródłach, takich jak polskie specjalistyczne sklepy online czy salony optyczne (z tym, że za pośrednictwem Internetu jest większy wybór i korzystniejsze ceny). Korzystając z soczewek na specjalne okazje, m.in. soczewek kolorowych, również trzeba to wziąć pod uwagę. Wiele osób kupuje soczewki kolorowe na pozaeuropejskich platformach handlowych, co nie jest zbyt bezpieczne i może wiązać się z nieprzewidzianymi skutkami (podrażnieniem, infekcją czy alergią). W przypadku soczewek kolorowych lepiej nie szukać oszczędności, a wybrać taki produkt, który będzie od znanego i sprawdzonego producenta – zdrowy dla oczu.
 

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań to soczewki kontaktowe można nosić przez całe życie, od najmłodszych lat. Odpowiednia higiena i użytkowanie soczewek nie niesie ryzyka infekcji oczu – te zazwyczaj występują albo niezależnie (wywoływanie np. przez wirusy czy alergeny), albo przez nieprawidłowe używanie soczewek - noszenie ich o wiele dłużej, niż przewiduje to czas przydatności, pływanie w nich bez późniejszej dezynfekcji czy ich wymiany. Głównymi przeciwwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych są choroby ogólnoustrojowe, jak np. zaawansowana cukrzyca czy poważne problemy kardiologiczne. Lekarz okulista może odradzić soczewki także przy zdiagnozowanym ciężkim zespole suchego oka. Czasowy zakaz noszenia soczewek obejmuje czas infekcji lub choroby oczu do całkowitego wyleczenia – takich jak np. zapalenie spojówek. Osoby o bardzo wrażliwych oczach, które obawiają się podrażnień, powinny używać kropli na czerwone oczy, czyli nawilżających i o działaniu łagodzącym. Jednak jeśli nie ma żadnych przeszkód ani infekcji oka, soczewki można nosić na co dzień, zgodnie z ich czasem użytkowania. Najchętniej wybieranymi przez użytkowników soczewkami są miesięczne lub jednodniowe. Ale na rynku są dostępne także soczewki dwutygodniowe (ciekawa alternatywa pomiędzy miesięcznymi i jednodniowymi) oraz całodobowe.
 

Soczewki do zadań specjalnych

Soczewki miesięczne całodobowe to właśnie produkt do zadań specjalnych. Pomimo tego, że można je nosić bez zdejmowania do 30 dni i nocy, zaleca się robić kilkugodzinne przerwy co 5-6 dni po to, by pozwolić oczom odpocząć i zdezynfekować soczewki. Całodobowe soczewki na noc to idealna opcja dla wszystkich osób, które pracują na różne zmiany, mają tendencję do siedzenia w nocy i czytania książek, często ucinają sobie drzemki lub zapominają o zdjęciu soczewek przed pójściem spać. To także dobre rozwiązanie na urlop i krótsze lub dłuższe podróże (chociaż tutaj trzeba uważać z wodą). Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w ciągu dnia i nocy na oczach zbierają się naturalne osady białkowe, a prowadząc aktywny tryb życia i uprawiając sporty na zewnątrz – do oczu wpadają wszelkie drobinki, pyłki i pot. Jeśli zdecydujecie się na noszenie soczewek całodobowych, naprawdę warto je zdejmować co kilka dni i dezynfekować – tego nie zastąpią nawet najbardziej nowoczesne technologie użyte w produkcie. Dobrą praktyką jest też używanie kropli do oczu, np. nawilżających lub odświeżających.