Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Czym jest decyzja kredytowa w kredycie hipotecznym?

Decyzja kredytowa jest ważnym elementem każdego procesu kredytowego. To właśnie od niej zależy, czy kredyt zostanie przyznany, czy też nie. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat decyzji w sprawie kredytu hipotecznego!

Siechnice: Czym jest decyzja kredytowa w kredycie hipotecznym?

Proces kredytowy kończy się wydaniem pozytywnej lub negatywnej decyzji kredytowej. Czym jest decyzja kredytowa? Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową w kredycie hipotecznym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest decyzja kredytowa w kredycie hipotecznym?

Decyzja kredytowa to odpowiedź banku na złożony przez klienta wniosek kredytowy. Istnieją dwa podstawowe rodzaje decyzji kredytowych:

 • Wstępna decyzja kredytowa – wyróżniamy decyzję wstępną i warunkową. Decyzja wstępna wydawana jest na początku procesu ubiegania się o kredyt. Taka decyzja nie jest wiążąca i może się zmienić w trakcie przeprowadzania procesu kredytowego. Z kolei decyzja warunkowa jest wydawana w sytuacji, gdy nie zostały spełnione wszystkie formalności. Warunkowa decyzja kredytowa zwykle ma charakter pozytywny, jednak przed rozpoczęciem procedury kredytowej klient musi dopełnić pewnych formalności (np. uzupełnić braki w dokumentach).
 • Ostateczna – może być pozytywna lub negatywna; jest ważna przez określony czas i stanowi podstawę do zawarcia umowy kredytowej.

Pozytywna i negatywna decyzja kredytowa

Ostateczna decyzja kredytowa może być pozytywna (oznacza to, że bank przyzna wnioskodawcy kredyt) lub negatywna (oznacza odrzucenie wniosku). Negatywna decyzja kredytowa zawiera informację dotyczącą odmowy udzielenia kredytu wraz z krótkim uzasadnieniem. Z kolei pozytywna decyzja kredytowa zawiera następujące informacje:

 • Postanowienie o przyznaniu kredytu;
 • Okres kredytowania i wysokość rat kredytu;
 • Kwota przyznanego kredytu;
 • Koszty kredytu – takie jak oprocentowanie czy prowizja;
 • Dodatkowe informacje – np. dotyczące ubezpieczenia kredytu.

Co wpływa na pozytywną decyzję kredytową?

Przed podjęciem decyzji kredytowej każdy bank musi zweryfikować sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej wpływają m.in. takie czynniki jak:

 • Zdolność kredytowa – czyli możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania w określonym terminie. Podczas oceny zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę m.in. aktualne zarobki, staż pracy czy miesięczne koszty utrzymania potencjalnego kredytobiorcy.
 • Historia kredytowa – to wszystkie informacje zgromadzone w BIK na temat zobowiązań finansowych potencjalnego kredytobiorcy – zarówno aktualnie spłacanych, jak i spłaconych w przeszłości.
 • Forma zatrudnienia.
 • Wysokość zarobków.

Jak długo trzeba czekać na wydanie decyzji kredytowej?

Osoby wnioskujące o kredyt często zadają sobie pytanie, ile się czeka na decyzję kredytową? Trudno jednoznacznie określić czas oczekiwania na taką decyzję. To, jak długo będziemy musieli czekać na odpowiedź kredytową od banku, zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu. Na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego trzeba czekać dłużej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Czas rozpatrzenia wniosku kredytowego zależy także od wewnętrznych procedur danego banku oraz od tego, czy złożony wniosek jest kompletny.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę kredytową? Samodzielne porównywanie ofert poszczególnych banków nie jest łatwym zadaniem. Aby znaleźć najbardziej korzystną propozycję finansowania, warto skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych - http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/. Znajdziesz tam rzetelne porównanie różnych kredytów pod względem wielu parametrów.