Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Co zrobić z odpadami po remoncie? Wystarczy zamówić kontener

Inwestycje budowlane i remonty, nawet jeśli niewielkie, generują dużą ilość odpadów, których nie można wyrzucać do śmietników komunalnych. Takie śmieci są zwykle ciężkie, brudzące i niewygodne w transporcie. Aby pozbyć się ich szybko, wygodnie i – przede wszystkim – zgodnie z prawem, najlepiej wynająć kontener od lokalnej firmy. Jak to zrobić?

Siechnice: Co zrobić z odpadami po remoncie? Wystarczy zamówić kontener

Dlaczego gruzu i odpadów budowlanych nie można wyrzucać do „zwykłego” śmietnika?

Podczas inwestycji budowlano-remontowych niemal zawsze powstaje gruzu. Gruz to rozkruszone fragmenty konstrukcji: cegieł, pustaków, bloczków silikatowych, betonu i ceramiki budowlanej, którą tworzą na przykład dachówki. Trzeba wiedzieć, że ogromną większość tych materiałów można poddać recyklingowi oraz innym formom odzysku. Posłużą one do budowy kolejnych konstrukcji budowlanych czy chociażby dróg. Aby odzysk był możliwy, gruz trzeba odpowiednio posortować, rozkruszyć i oczyścić, czego nie da się zrobić w zwykłej sortowni, do której trafiają odpady komunalne. Odpady poremontowe, ze względu na swoją wagę i ostre krawędzie, mogą też uszkodzić pojazdy lub maszyny sortujące.
 

Wysokie kary za wyrzucanie śmieci niezgodnie z procedurami

Trzeba wiedzieć, że za wyrzucanie odpadów do zwykłych śmietników grożą wysokie kary finansowe. Może ja nałożyć spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, a także firma transportująca odpady. Za porzucanie śmieci grozi grzywna do 5 000 zł oraz tzw. nawiązka, czyli koszty usunięcia odpadów i doprowadzenia terenu do pierwotnego stanu. W skrajnych przypadkach (gdy odpady zagrażają zdrowiu lub życiu) grozi odpowiedzialność karna, łącznie z pozbawieniem wolności.
 

Gdzie wyrzucać gruz i inne śmieci po budowie, w tym gabaryty?

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy, która zajmuje się gospodarowaniem trudnymi odpadami. Kontenery na gruz we Wrocławiu oferuje między innymi firma Skiprex. Potrzebny pojemnik można zamówić w kilka minut telefonicznie lub mailowo, bez wychodzenia z domu. Kontenery są zwykle podstawiane jeszcze tego samego dnia, a także odbierane od razu po zapełnieniu.

Pojemniki na odpady można zamówić we Wrocławiu, ale także w pozostałych miejscowościach Dolnego Śląska, np. w Bielanach Wrocławskich: https://skiprex.com/oferta/kontenery-bielany-wroclawskie/.
 

Jaki rodzaj kontenera wybrać?

Zamawiając pojemnik na śmieci poremontowe, należy uwzględnić:

  • rodzaj wyrzucanych odpadów,
  • wielkość (pojemność) kontenera.

Możliwe jest zamówienie kontenera do składowania konkretnych rodzajów odpadów (takich jak na przykład gruz czysty, gruz zmieszany, odpady izolacyjne, odpady opakowaniowe, odpady gabarytowe), ale także kontener na odpady zmieszane. Do tego ostatniego można wyrzucić większość typowych śmieci powstających podczas remontu lub budowy.

Pojemność kontenera należy dobrać do wielkości inwestycji. Dla niewielkich prac remontowych (np. dotyczących jednego pomieszczenia) wystarczająca może być pojemność 2,5 lub 3 m³. Im bardziej rozbudowane przedsięwzięcie, tym większy pojemnik będzie potrzebny – firmy takie jak Skiprex oferują pojemniki w wielu pojemnościach, aż do 10 m³ dla użytkowników indywidualnych i do 30 m³ dla firm. Jeśli nie wiesz, jaki dokładnie kontener sprawdzi się w Twoim przypadku, skorzystaj z pomocy specjalistów w firmie, z której usług skorzystasz.