Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-07-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
23.04.2020

8 ciekawych pomysłów na zabawy bez telewizora. Co robić z dzieckiem w domu?

Wspólna zabawa z dzieckiem pozwala na wzmocnienie bliskości między członkami rodziny. Jest to też doskonały moment na „przemycenie” elementów nauki w ciekawy dla malucha sposób.

Siechnice: 8 ciekawych pomysłów na zabawy bez telewizora. Co robić z dzieckiem w domu?

Ogranicza się w ten sposób także czas, jaki dzieci spędzają przed telewizorem czy ekranem smartfona. Poniżej przedstawiamy 8 ciekawych inspiracji do tego, jak kreatywnie i ciekawie spędzić chwile z dzieckiem.
 

Nauka przez zabawę – jakie zabawki edukacyjne wybrać?

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś określenie, że najlepsza nauka to ta przez zabawę. I jest tutaj wiele prawdy. Już od najmłodszych lat możesz wprowadzać do wesołych harców z dzieckiem elementy edukacyjne. Pomocne w tym mogą okazać się zabawki Dumel. Jakie zatem gry i zabawy dla najmłodszych można przygotować? Oto trzy ciekawe propozycje:

 • zabawa sorterem – zadaniem malucha jest dopasowanie klocków o odpowiednim kształcie do otworu na głównej części zabawki;
 • zabawa na interaktywnej macie joga – oprócz tego, że dziecko ma zapewnioną zabawę na dłuższy czas, w jej trakcie uczy się części ciała i kolorów. Mata pozwala też na wprowadzenie do zabawy codziennej dawki ćwiczeń ruchowych;
 • interaktywne rysowanie – jeżeli w Twoim dziecku drzemie prawdziwy artysta, pozwól mu rozwijać swoją pasję. Dla najmłodszych dzieci ciekawym pomysłem może okazać się możliwość rysowania na specjalnej interaktywnej tablicy, która dodatkowo wydaje dźwięki. Zabawka ta uczy także malucha rozpoznawania kolorów.
   

Zabawy kreatywne – rozwijaj wyobraźnię dziecka

Do kreatywnej zabawy ze swoją pociechą możesz też wykorzystać siłę wyobraźni. Tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone i zabawy możesz dostosować do wieku dziecka. A jakie propozycje są najciekawsze i najpopularniejsze?

 • odtwarzanie scenek życia codziennego – np. zabawa w sklep, policję, dom, lekarza;
 • zabawy ruchowe – dla młodszych „stary niedźwiedź mocno śpi”, dla nieco starszych: „raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” lub „gąski, gąski do domu”;
 • kalambury – jest to doskonała zabawa dla całej rodziny. Starsi mogą rysować hasła, młodsi je pokazywać. Jest przy tym bardzo dużo śmiechu;
 • zabawy rozwijające wiedzą i słownictwo – ze starszymi dziećmi możesz zagrać w „państwa miasta” lub tworzenie jak największej ilości nowych słów z podanego, długiego wyrazu.
   

Wspólne gotowanie to też wspaniała zabawa – wybierz odpowiednie gadżety dla siebie i dziecka

Ostatnia propozycja to wspólne gotowanie. Dzieci chętnie przygotują takie pyszności jak naleśniki czy słodkie babeczki. Z ochotą ozdobią także razem upieczone ciasteczka. Aby zachęcić malucha do pomocy w kuchni, wybierz dla niego specjalne akcesoria, np. trzepaczkę do jajek z rączką w kształcie krówki. Znajdziesz ją pod hasłem „gadżety do 50 zł” w sklepie Maleomi.


Wczytuję komentarze...