Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Informacja o ustaleniach przyjętych przez Radę Mieszkańców Siechnic na posiedzeniu w dniu 06. marca br.
W posiedzeniu w punkcie dotyczączy koncepcji reorganizacji gminnej służby zdrowia i budowy nowego osrodka zdrowia w Siechnicach wzioł udział Burmistrz Miasta Pan Milan Usak.
Pkt. 1. Przewodniczący Rady w imieniu Zespołu redakcyjnego przedstawił dokument
"Tezy do projektu przekształceń w służbie zdrowia w gminie Siechnice oraz program funkcjonalno użytkowy nowej przychodni zdrowia zlokalizowanej w Siechnicach"
w toku dyskusji podniesiono szereg tematów, które ogniskowały się między innymi wokół kwestii związanych z:
- wielkościa populacji, którą w przyszłości będzie obsługiwał projektowany ośrodke zdroiwa,
- zasadności proponowanego zakresu usług,
- kwestii terminów realizacji inwestycji,
- harmonogramu jej przygotowania i realizacji,
- podmiotu, który bedzie odpoiwadał za inwestycję,
- spraw zwiazanych z jej finansowaniem,
- realizacji inwestycji w kontekście istniejącego ośrodka zdrowia w Św. Katarzynie.
Rada w głosowaniu zatwierdziła projekt jednomyślnie i skierowała go do władz Gminy jako wniosek mieszkańców w przyjęcie go do realizacji w najbliższych latach. Dalsza realizacja prac nad przygotowaniem i realizacją budowy wymaga wystawienia kilku zleceń (analizy zachorowalnosci w populacji gminnej, projekt architektoniczny osrodka, itd) oraz ich opłacenia. w zwiazku z powyższym w Rada w najbliższych dniach przekarze dokument Burmistrzowi.
W przypadku przystąpienia Burmistrza do realizacji koncepcji zarysowanej w dokumencie i zaproszenia do prac Rada deleguje swoich przedstawicieli.
Pkt. 2. W punkcie drugim Grzegorz Roman przedstawił projekty opinii Rady do projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego siechnice - Centrum i Siechnice - rejo ulicy Bzowej, Kalinowej ...
(projekty opinii we wcześniejszych postach). po dyskusji oba projekty opinii zostały przyjete jednomyślnie.
Pkt. 3 Rada upoważniła Grzegorz a Roman i Annę Jerkiewicz do uzgodnienia z Burmistrzem terminu dorocznego zebrania mieszkańców. Proponowany termin to okres pomiędzy świętami Wielkiej Nocy i 15. kwietnia. Rada dyskutowała o programie zebrania. proponowanie temty:
1. Realizacja inwestycji na terenie Siechnic planowanych w budżecie 2012 roku,
2. Budżet 2013 roku i jego skutki dla Siechnic,
3. Plany inwestycji gminnych w Siechnicach do roku 2020.
3. Problemy zwiazane z wdrażaniem na terenie Siechnic nowej ustawy śmieciowej,
4. Główne problemy Siechnic:
- oświata,
- służba zdrowia,
- transport,
- młodzież,
- ulica ks. Stanisława Danickiego,
- inne.
Pkt. 5. W sprawach zgloszonych na wniosek G. Romana Rada przyjęła wniosek o zakup naszywek na koszulki z nazwą i herbem Siechnic oraz ogłoszenia konkursu na "siechnicką koszulkę sportowo-rekreacyjną".

Przewodniczący Rady
Grzegorz Roman

Ps. W zwiazku z konkursem na koszulkę prosba do "biegających" i innych osób majacy pojecie o kontakt i konsultacje (rodzaj koszulki, materiał, itd).

kfiatek73
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 11 czerwca 2009, 12:23

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: kfiatek73 »

Odbiegnę pewnie od przewodniego tematu ale mam pytanie o zdemontowane mostki na terenach rekreacyjnych za gimnazjum, wrócą na swoje miejsce czy pozostanie przeprawa wpław :lol:

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W sprwie kładek.
Dziś w "Wokół Wrocławia. Tygodnik Podmiejski" dodatku do "Gazety Wrocławskie" znalazłem odpowieź na pytanie o termin udtworzenia kładek w parku gimnazjalnym w Siechnicach. Według Pani Małgorzaty Szurek z siechnickiego magistratu wkrótce zostanie zlecona ekspertyza, która ma wyjaśnic jaki jest stan techniczny przyczółków, na których kładki spoczywały. W następnej kolejności odtworzone zostaną mostki. Pani Szurek zadeklarowała, iż mostki "Na wiosnę na pewno wrócą na swoje miejsce".
Proponuję, aby wykorzystać awarię mostków (wynik dłuższego podtopienia dwa czy trzy lata temu) do ich lekkiej przebudowy. Od lat lansuję pomysł aby połączyć staw przy gimnazjum i staw "Błękitna Laguna" kanałem o szerokości 4-6 metrów (poszerzając istniejący rów melioracyjny). W aktualnie debatowanym projekcie zmiany planu miejscowego Siechnice-Centrum takie poszerzenie już przewidziano. W trwających pracach przy projekcie modernizacji drogi łączącej ul. Zacisze z budowanym stadionem lekkoatletycznym przewidziano poszerzenie i podniesienie istniejącego przeustu melioracyjnego w projektowanej drodze drodze. Wszystkie te prace mają na celu stworzenie w przyszłości możliwości pływania kajakami, małymi łódeczkami z jednego stawu na drugi. Aby w pełni zrealizować ten pomysł należy również podnieść mostki na stawie gimnazjalnym o 80/100 cm. W innym wypadku kreowany szlak żeglugowy będzie krótki, a przez to mało atrakcyjny.
GRoman

Awatar użytkownika
ITI
Posty: 192
Rejestracja: środa, 7 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: ITI »

Panie Grzegorzu a jak sprawa stoi odnośnie komunikacji? Przytoczyć chcę kwestię możliwości zakupu biletów miesięcznych tutaj na miejscu. (Tutaj temat poruszyłem jakiś czas temu)

Pozdrawiam A. Kołakowski

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Dziś mieliśmy przedsmak tego co może sie zdarzyć na "nowym" połączeniu drogowym do Wrocławia. Jadąc lekko po siódmej w Blizanowicach trafiłem na spory korek. Myślałem, że doszło do jakiegoś wypadku pomiędzy Blizanowicami a Trestnem. Ale na szczęście okazało się, że nie! Zbiegło się kilka negatywnych zdarzeń. Fatalna pogoda (m. in. spadł śnieg), samochody jadące do Wrocka z kierunku Siechnic i Łanów zbiły sie w kolumnę (jest ich coraz więcej), z miasta do Blizanowic jechał autobus ("pod prąd" - on był sam nas było więcej). Nim sie przebił przez stojące między Blizanowicami a Trestnem auta zajęło to kilka minut.
Od kilku lat apeluję o poszerzenie tej drogi. Strach pomyśleć co sie będzie działo jak dojdzie do jakiegoś wypadku. Tam nawet nie bedzie można zawrócić. Przy szczególnie złym zbiegu okoliczności to rannych będzie się nieść na noszach do karetki po wale.
Grom

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Trochę z braku czasu, a trochę w wyniku oczekiwania na ostateczne zamknięcie w gminie roku budżetowego 2012, odkładałem pisanie tekstu przybliżającego budżet naszej gminy na 2013 rok. Dziś, przesłanki te po części ustały (mam chwilę czasu). Zbliża się również ogólne zabranie mieszkańców naszego miasta, pora więc przypomnieć co władze gminy obiecały w Siechnicach zrealizować w 2013 roku.

2. Budżet na rok 2013 (uchwała Rady Gminy Siechncie, nr XXXVI/230/12 z dnia 27 grudnia 20132 roku).

Uwagi ogólne.
Tegoroczny projekt budżetu ma charakter kontynuacji. Władze gminy nadal realizują politykę „tzw. zrównoważonego rozwoju gminy”. Wyraża się ona w dwu aspektach: prymacie spożycia nad inwestycjami mającymi w przyszłości rozbudowywać bazę podatkową gminy oraz w realizacji znacznej liczby nisko kosztowych, rozproszonych działań odpowiadających na oczekiwania małych miejscowości gminy. W budżecie dostrzec można także, podejmowane przez Pana Burmistrza próby uruchomienia nowych pozycji dochodowych, dotyczną one w szczególności spraw spornych zalegających od wielu lat. Ktoś mógłby powiedzieć, iż czuje się już w nim (tj. w budżecie) wpływ przyszłorocznych wyborów samorządowych.

W zakresie dochodów,
władze gminy w budżetu na 2013 rok zaplanowały dochody w wysokości prawie 82 mln zł, tj. na poziomie 106 % planowanego wykonania w minionym 2012 roku (77,3 mln zł).
Plan bardzo ambitny i niezwykle trudny do realizacji. Co prawda planowany wzrost dochodów w 2013 roku (w stosunku do wykonania 2012 roku) jest umiarkowany (tylko 6 %), wątpliwości budzi jednak wysokość dochodów roku 2012. Zwłaszcza ich skokowy wzrost w stosunku do dochodów gminy w poprzednich latach. Dochody lat 2010 i 2011 to każdorazowo tylko ok. 55 mln zł. Planowany dochód 2012 roku może być zawyżony (ostatecznie zweryfikuje wykonanie budżetu Regionalna Izba Obrachunkowa) lub (bardziej prawdopodobne) jednorazowy (np. sprzedaż składników majątkowych gminy do jej spółek).

Dochody własne – to kwota 56.718.105 zł

Najważniejsze planowane pozycje w poszczególnych działach kwalifikacji dochodów:
Dział 700 – gospodarka mieszkaniowa
- & 0770 - sprzedaż mienia gminy – dochód 3 mln zł (2 mln ze sprzedaży zewnętrznej i 1 mln ze sprzedaży wewnątrz gminnej - do Zarządu Gospodarki Komunalnej). Cieszy zdecydowane obniżenie oczekiwań dochodowych gminy w tym dziale. Smuci fakt, iż to źródło dochodów (sprzedaż nieruchomości gminny), które od wielu lat było podstawą jej sukcesów inwestycyjnych właśnie na naszych oczach wysycha.
- & 0570 – grzywny, mandaty i inne kary pieniężne – dochód 350 tys. zł z tytułu mandatów i kar nakładanych przez Straż Miejską.
Trzeba przyznać, że zadanie nałożone na Straż jest znaczące. Drżyjcie mieszkańcy – zarobić mandat w 2013 roku będzie szczególnie łatwo.
Dział 750 – Administracja publiczna
- & 0970 – wpływy z różnych dochodów – dochód w wysokości 1,5 mln zł pochodzić ma ze zwrotu podatku VAT od zrealizowanych wcześniej przez Gminę inwestycji.
Cieszy podjęcie przez Burmistrza starań o pozyskanie tego dochodu. Tym bardziej, iż poprzedni Burmistrz nie widział szans na takie działania.
Dział 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych, itd.
- & 0310 – podatek od nieruchomości od osób prawnych – przewidywany dochód w roku 2013 to 18,4 mln zł.
To podstawowe źródło dochodów naszej gminy - stanowi ono 32,5 % całości wpływów. Dochód stabilny i pewny. Wątpliwości budzi jednak jego przewidywana wielkość. Tym bardziej, że uwzględnia ona również kwotę 4,6 mln zł, którą gmina chce wyegzekwować od jednego z podatników tytułem należności podatkowych za rok 2007. Trudna sprawa.
- & 0320 – podatek rolny od osób prawnych – planowany dochód to 303 tys. zł.
Zdaje się, że w tej grupie podatkowej mieści się nasz kombinat ogrodniczy.
- & 0910 – odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat – planowany dochód ok. 4 mln zł.
Trzeba przyznać, że kwota budzi respekt. Problem tylko w tym, iż prawie w 100 %, to należność od jednej firmy (wspomniane zaległość z 2007 roku). Trzeba życzyć naszej władzy powodzenia.
- & 0310 – podatek od nieruchomości od osób fizycznych – dochód ok. 4,5 mln zł.
To bolesny podatek dla nas mieszkańców gminy (sami go płacimy), ale bardzo stabilne źródło jej dochodów gminy.
- & 0320 – podatek rolny od osób fizycznych – przewidywany dochód to ok. 950 tys. zł.
Zestawiając całość dochodów podatku od nieruchomości osób fizycznych i prawnych (łącznie ok. 23 mln zł) oraz całości dochodów z podatku rolnego (łącznie 1,2 mln zł) wyraźnie widać – mieszkańcy których miejscowości utrzymują naszą gminę i jaki wpływ na jej dochody mają małe miejscowość. Gro dochodów to Siechnice.
- & 0480 – podatek od czynności cywilnoprawnych – dochód ok. 1 mln zł
Dochody te to m. in. podatek od umów kupna/sprzedaży, zamian, pożyczek, darowizn, umów dożywocia, hipotek, itd. Jak na pozycję duży dochód – znak, że w naszej gminie się „kręci”.
- & 0480 – wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – dochód ok. 300 tys. zł.
Pozycja dochodowa niezbyt chwalebna. Jej wielkość jest zależna od wielkości sprzedaży alkoholu w poszczególnych sklepach i lokalach. W naszej gminie, pomimo iż alkohol jest „wszędzie”, jej wielkość nie należy do nazbyt wygórowanych. Całość wpływów, zgodnie ze stosowną ustawą, przeznaczana jest na walkę z alkoholizmem.
- & 0940 – wpływy z innych opłat lokalnych – dochód ok. 1,25 mln zł.
Pozycja chwiejna, w większości związana z boomem budowlanym w naszej gminie. Składają się nań dochody z tytułu opłat adiacenckich oraz renty planistycznej. W przypadku dalszego osłabienia koniunktury na rynku obrotu nieruchomościami budowlanymi wykonanie tej pozycji dochodowej może być zagrożone.
- & 0010 – podatek dochodowy od osób fizycznych – planowany dochód to 15,8 mln zł.
Popularny PIT to jedno z dwu podstawowych źródeł dochodu naszej gminy. Jego znacząca wysokość świadczy o niskim wskaźniku bezrobocia na terenie naszej społeczności oraz o dość przyzwoitym poziomie plac. Wskazuje też dalszy kierunek rozwoju gminy – zagospodarowanie pozostałych gruntów w istniejącej strefie gospodarczej oraz budowa nwych: w Siechnicach na terenie uwolnionym przez hałdę odpadów pokutniczych oraz na dojeździe do autostrady A-4.
- & 0020 – podatek dochodowy od osób prawnych – dochód 800 tys. zł.
Pozycja dochodowa zależna od koniunktury w gospodarce. Jej aktualne osłabienie może rzutować na wielkość tych przychodów.
Dział 801 – Oświata i wychowanie
- & 0830 szkoły, wpływy z usług – dochód 280 tys. zł.
Są to głównie opłaty rodziców za wyżywienie w stołówkach szkolnych. Opłaty te nie pokrywają pełnych kosztów organizacji wyżywienia.
- & 0830 – przedszkola – wpływy z usług – dochód 941 tys. zł.
W większości kwota ta obejmuje wpłaty rodziców z tytułu pobyty dziecka
w przedszkolu oraz jego wyżywienia. Opłaty te nie pokrywają pełnych kosztów świadczonych przez gminę usług.
Dział 853 – Pozostałe działania w zakresie polityki społecznej
- & 0830 dzienni opiekunowie żłobkowi, wpływy z usług – dochód 260 tys. zł.
Dzienni opiekunowie dzieci przedszkolnych to nowa inicjatywa władz gminy. Koszty pobytu dziecka po połowie finansują rodzice i gmina. O tym czy inicjatywa się przyjmie, zdecydują rodzice. A o poziomie jej akceptacji będzie świadczyć stopień realizacji tej pozycji dochodowej budżetu.
Dział 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska
- & 0690 – wpływy z różnych opłat – dochód ok. 500 tys. zł.
Dochód ten to należności z tytuły kar za zanieczyszczanie środowiska i opłat za korzystanie ze środowiska. W naszej gminie główni płacący to elektrociepłownia w Siechnicach i wrocławskie wodociągi. Dochód ten w całości musi być przeznaczony na działania pro środowiskowe

II. Dotacje - planowane kwota to 3.238.869 zł.

Najważniejsza z nich to:
- & 2010 – dotacja na realizację zadań bieżących administracji rządowej zleconych gminie – kwota 2,5 mln zł.
Na kwotę tę w większości składają się środki przeznaczone przez rząd na wypłatę świadczeń z pomocy społecznej. Gmina jest więc jedynie przekaźnikiem tych pieniędzy do potrzebujących i adresatem ich żali, pretensji. Środków tych jest zwykle za mało. Jeśli by nawet, jakimś cudem zostały nie wydane, to i tak należy je zwrócić państwu.

III. Subwencje – kwota 11.616.824 zł
Kwota ta, to w całości subwencja oświatowa. Z tych środków gmina powinna pokryć całość wydatków na oświatę w naszej gminie (tj. na utrzymanie szkół podstawowych i gimnazjum. Starcza ich na pokrycie mniej niż 50 5 kosztów gminnej oswiaty.

IV. Dotacje na realizację inwestycji własnych gminy – kwota planowana – 10.417.285 zł

Dział 600 – Transport.
- & 6330 – dotacje celowe z budżetu państwa na budowę dróg – dotacja ok. 1,3 mln zł.
Dotacja na budowę ul. Grabskiego w Siechnicach z funduszu zwanego „Schetynówki”.
- & 6207 i & 6209 – dotacje z programów europejskich – 660 tys. zł.
Dotacje przeznaczone są na dwa zadania. Kwota 143 tys. zł na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz kwota 420 tys. zł na budowę systemu monitoringu zewnętrznego w gminie. O ile pierwsze zadanie nie budzi najmniejszych wątpliwości. O tyle drugie to nic innego tylko system kamer do podglądania mieszkańców, który ma obsługiwać Straż Gminna. Zadanie to budzi szereg kontrowersji. W gminie jest znacząca liczba negatywnych zjawisk, których zwalczanie nie wymaga uruchamiania tego systemu. Dziś Straż sobie z nimi nie radzi (parkowanie, nadmierna prędkość, brud, śmieci, itd.). Może zajęła by się nimi.
- & 6300 – dotacje na zadania własne i zakupy inwestycyjne – 750 tys. zł
Środki te mają wesprzeć proces rewitalizacji miasta Siechnice (zabudowa wielorodzinna). To w połowie składki właścicieli remontowanych nieruchomości a w połowie dotacje unijne Zarządu Województwa. Gmina jest tylko ich przekaźnikiem.
Dział 853 - Żłobki
- & 6330 – inwestycje w żłobki na terenie gminy – dotacja w kwocie 570 tys. zł.
Przy wsparciu tych środków władze gminy chcą zaprojektować żłobek w Siechnicach i adaptować lokal na żłobek w Św. Katarzynie. Inwestycje te mogą znacząco ograniczyć możliwości funkcjonowania prywatnych żłobków na terenie gminy.
Dział 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska.
- & 6208 – dotacje z programów europejskich – kwota 5,6 mln zł.
Dotacja przeznaczona jest na budowę sieci kanalizacyjnych na terenie gminy. Zdecydowana większość na kanalizację Żernik, część na Groblice.
Dział 6207 – Kultura fizyczna.
- & 6207 – dotacje z funduszy europejskich – kwota 1.016.426 zł.
Zdecydowana większość tej kwoty to dotacja na budowę stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Siechnicach. Trzeba wyraźnie przyśpieszyć tę inwestycję. Rok 2015 i wygaśnięcie programu unijnego zbliżają się.
- & 6300 – dotacja z budżetu województwa – 260 tys. zł.
Kwota ta przeznaczona jest na sfinansowanie prac przy budowie „Orlika” przy szkole podstawowej w Siechnicach. Musi być wydatkowana do końca czerwca 2013 roku.

Uwagi końcowe.

Planowane dochody gminy na 2013 rok to wspomniane 81.991.083 zł. Niestety tylko około 56,7 mln zł, w tym dochody majątkowe stanowią będą ok. 3 mln zł. Jest to zdecydowana zmiana w stosunku do projektu budżetu na rok 2012, w którym dochody majątkowe miały stanowić aż 21,5 mln zł. Rodzi się w tym momencie pytanie: jakimi dochodami zastąpiły władze gminy tak znaczący ubytek. Wydaje się, że władze gminy chcą brak dochodów ze sprzedaży nieruchomości skompensować działaniami w zakresie egzekucji zaległych podatków. Tyle tylko, ze te sprawy trzeba wygrać. Dodatkowo w celu równoważenia planowanych wydatków (82,9 mln zł) władze planują zaciągnięcie kredytów na poziomie 3,6 mln zł, które w całości przeznaczają na pokrycie rat przypadających do spłaty w 2013 r.
Władze zaprojektowały budżet zrównoważony. Ogólne zadłużenie gminy, które na koniec 2012 roku planowano na kwotę wyniosło 42, 2 mln zł, na koniec 2013 roku ma wynieść 35.358.019 zł, tj. 43,52 % założonych do realizacji dochodów budżetu. Tak znacząca poprawa wskaźnika zadłużenia gminy (ustawowy to max. 60 %) mogła być możliwa m. in. dzięki „sprzedaniu” do specjalnie w tym celu utworzonej przez władze spółki ok. 11 mln zł gminnych długów (przeniesienie do spółki ratusza wraz z zadłużeniem). Ruch sprytny, choc w Polsce już oklepany. Poprawiają się wskaźniki gminy ale problem spłaty długu pozostaje. Spółka też go musi spłacić, ciekawe z jakich dochodów? Inżynieria finansowa może naszej gminie na chwilę pomóc, ale problemu długów nie rozwiąże. Na dłuższą metę: albo znajdziemy nowe dochody, albo zaczniemy oszczędzać, albo ograniczymy wydatki, oby nie kosztem inwestycji.
Dalej upieram się przy polityce ograniczania wydatków, tylko płace w naszej gminie zaplanowane zostały na kwotę 26.892.571 zł. Stanowią one już 32,8 % całości dochodów gminy. I o ile stopień zrealizowania dochodów może budzić wątpliwości, to co do wielkości wydatkowanych na płace środków ich (wątpliwości) brak.
Z analizy podstawowych źródeł dochodów bieżących gminy wyraźnie widać, iż gros z nich pochodzi z Siechnic. Wkład ten zbliża się powoli do 60 % ich całości. Podobnie jest z dochodami majątkowymi (tj. z dotacjami i dochodami ze sprzedaży mienia).
Obraz dochodów naszej gminy w kontekście lat przyszłych jest niepokojący. Już dziś inwestujemy tylko z dochodów majątkowych i kredytów. Wysoki wskaźnik zadłużenia gminy i jednej z jej spółek może ograniczyć nam w przyszłych latach możliwość korzystania ze środków pomocowych. Kończy się mienie do sprzedaży. Jego zasoby zakupione przez przezorne władze naszej gminy w I kadencji (1990-1994) uległy prawie całkowitemu wyczerpaniu. Również słabnąca koniunktura nie będzie sprzyjać sprzedaży tych resztek, które jeszcze mamy. Za dwa/trzy lata pojawią się możliwości pozyskiwania dotacji na inwestycje ze środków zewnętrznych (nowa perspektywa Unii Europejskiej). Trzeba się koniecznie do tego momentu przygotować. Zarówno budżetowo – poprzez szybka spłatę części zaciągniętych zobowiązań, jak i merytorycznie – przygotowując do realizacji szczególnie kosztowne, a niezbędne projekty, p. budowa nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach.
Wydaje się, że w tych warunkach trzeba zdecydowanie postawić na zwiększenie dochodów poprzez podwyżki cen usług realizowanych przez jednostki gminy, a przede wszystkim redukcję wydatków.

Grom
PS. Wydatki budżetu na rok 2013 za kilka dni.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Poprawka do "Uwag końcowych" - kwota "56.563.798 zł to dochody własne gminy" i dlaej już bez zmian.
GRoman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Planowanie przestrzenne!
Informuję, iż od dnia 25 marca 2013 r. do 24 kwietnia 2013 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Siechnicach w godzinach pracy urzędu zostaną wyłożone do publicznego wglądu projekty planów miejscowych obejmujące kilka obszarów gminy. Wśród nich dwa będą interesujące dla mieszkańców Siechnic.
Pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Siechnice dla obszaru położonego w północno- zachodniej części miasta. Przekładając z polskiego na nasze siechnickie - projekt obejmuje obszar na zachód o linii kolejowej Brochów - Siechnice - Kotowice (m. in nową Wschodnią Obwodnicę Wrocławia i hałdę pohutniczą).
Drugi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje część obszaru wsi Święta Katarzyna - w rejonie ul. Łąkowej (tj. obszar pomiędzi ul. Św. Krzyża w Siechnicach, ul. Graniczną w Siechnicach, uk. Św. Katarzyny w Św. Katarzynie i linią kolejową Brochów - Oława).
Jednocześnie z projektami planów do wglądu zostaną wyłożone towarzyszące im prognozy oddziałowywania na środowisko.
Dyskusja publiczna nad projektami planów odbędzie się w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Siechnicach, ul. Jana Pawła II, na III pietrze, w dniu:
* 8 kwietnia 2013 r., godz. 16.00 - plan Św. Katarzyna rejon ul. Łąkowej.
* 17 kwietnia 2013 r., godz. 16.30 - plan Siechnic obszr północno-zachodni.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konsutacjach oraz w dyskusji publicznej.

Grzegorz Roman
Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W dniu 26 marca br. podczas spotkania w siechnickim ratuszu przedstawiciele Rady Mieskańców Siechnic złożyli na ręce Pana Milana Usaka Burmistrza Miasta Siechnice koncepcję prac nad budowa nowego ośrodka zdrowia dla Siechnic. W rozmowie zadeklarowali udział w dalszych pracach nad rozwiązanie tego palacego problemu. Burmistrz ze swej strony zadeklarował przejrzenie koncepcji i podjęcie stosownych działań.
Grom
Ps. Poniżej tekst pisma przewodniego.

"Rada Mieszkańców Siechnice, dn. 25.03.2013 r.
Siechnic


Szanowny Pan
Milan Usak
Burmistrz SiechnicW imieniu Rady Mieszkańców składam na Pana ręce tezy do koncepcji prac nad reorganizacja gminnej służby zdrowia oraz nad doprowadzeniem do wybudowania nowego budynku siechnickiego placówki.
Rada deklaruje dalszą współpracę nad doprowadzeniem do realizacji obu idei.
W przypadku powołania przez Pana stosownych zespołów Rada deleguje do nich swoich przedstawicieli.

Łączę wyrazy szacunku

Grzegorz Roman
Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

W załączeniu:
Uchwała nr 3/2013 Rady Mieszkańców Siechnic z dnia 06. marca 2013 roku
„Tezy do projektu przekształceń w służbie zdrowia w gminie Siechnice oraz program funkcjonalno-użytkowy nowej przychodni zdrowia zlokalizowanej w Siechnicach”.

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

W Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego znalazłem uchwałę z 22.03.2013 roku Związku Międzygminnego Ślęza - Oława, który będzie organizował zbiórkę odpadów z naszej gminy w sprawie opłat. I tak:
- domki jednorodzinne 90,00 lub 62,50 gdy jest segregacja
- bloki 18,00/osobę lub 12,50 gdy jest segregacja

Jest jeszcze uchwała gdzie wyczytałem, że odbiór odpadów nie rzadziej niż 1 na 2 tygodnie. Rozumiem, że jak będzie potrzeba 2 razy w tygodniu (np. bloki) to też będą przyjeżdżać w tej?

Czemu nadal nie ma uchwały Gminy o opłatach i w jaki sposób uchwała Związku jest dla nas wiążąca?

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Otwarte zebranie mieszkańców Siechnic.

Podczas spotkania z Burmistrzem, o którym wspominam w poprzednim poście uzgodniłem również datę otwartego zebrania mieszkańców Siechnic z Burmistrzem. Burmistrz zaproponował termin 11 (sobota) maja 2013 roku, o godz. 17.00 w auli siechnickiego gimazjum (ul. Świerczewskiego 40/4).
W zwiazku z powyższym zachęcam wszystkich zainteresowanych do zgłaszania tematów, które powinny zostać omówione podczas zebrania.
GRoman

Ps. Jednocześnie przypominan, że do końca miesiąca marca należy wypowiedzieć umowy na odbiór śmieci.
Zgodnie ze stosowną ustawą sejmową od 01. lipca br. rusza nowy system zbierania i utylizacji odpadów. Osoby, które zawarły umowy na wywóz śmieci z trzymiesięcznym terminem wypowiedzenia, winny do końca marca pisemnie wypowiedzieć te umowy. Osoby, które mają krótsze terminy wypowiedzenia (np. miesieczne) mogą jeszcze chwilę poczekać z wypowiedzeniem.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Szanowni Państwo,
Drodzy Współmieszkańcy oraz Czytelnicy,

przyjmijcie proszę najlepsze życzenia ciepłych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.

Niech będą one dla Państwa także chwilą wytchnienia od codziennych problemów oraz okazją do spędzenia czasu z najbliższymi.

Serdecznie pozdrawiam!

Grzegorz Roman

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: lukaszow »

Ciekawy artykul nt. migracji ludnosci z Wroclawia: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,13679040,Uciekli_z_wielkiego_miasta_do_wielkich_wsi__I_teraz.html

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Od lat interesuję sie tym problemem. Wyniki badań Pani Katarzyny nie są dla mnie zaskoczeniem. Choć obraz, który zarysowała jest tylko częścią rzeczywistości. Trochę inne ujęcie przedstawił w swej pracy doktorskiej Pan Maciej Zathey, który wykazał iż wraz z przemieszczaniem sie ludności z Wrocławia pod miasto, nastepuje powolne "wyciekanie" z Wrocławia szeregu usług.
Tempo przemieszczania się ludności jest jedank o wiele szybsze niż tempo budowy usług, uzbrojenia czy też nawiązywania kontaktów pomiędzy nowymi i starymi mieszkańcami. Zresztą nie dotyczy to tylko relacji starzy-nowi. Nie jest dużo lepiej w relacjach nowi-nowi. Wiele miejscowości już tak się rozbudowało, że tych starych prawie się nie znajdzie.
Lepsze rezultaty integracyjne osiąga się w większych miejscowościach (jest kościół, szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, centrum sportowe, sklepu i inne usługi oraz życie społeczne (kluby sportowe, OSP, wędkarze itp.). Jeszcze lepiej jak w miejscowościach w których powstaja budynki wielorodzinne.
Spośród naszych gminnych miejscowości największą zdolność do absorbcji przybyszów mają Siechnice. Prócz wspomnianych wcześnie atrakcji mają niezły poziom uzbrojenia technicznego, przyzwoity układ architektoniczny, bardzo dobrą koncepcje centrum miasta i ładne otoczenie (zwłaszcza lasy wokół miasta). Wydana monografia Siechnic pozwala nowym przybyszom zrozumieć starych oraz może służyć budzeniu uczuć patriotycznych.
Nezły potencjał maja również Radwanice i Żerniki Wrocławskie. Problem z Radwanicami polega na ich ograniczonych możliwościach rozwojowych. Problem natomiast z Zernikami tkwi w wyraźnym separatyzmie ich rozwoju. Oni integrują sie poprzez mówienie "nie". Miejscowość tak, troche "odpęka" od reszty gminy. Zajmuje sie swoimi problemami i zazdrośnie strzeże swoich interesów (rzeczywistych i urojonych). Tylko, że nie uczestnicząc w pełni u życiu gminy (z plusami i minausami tego życia) nie sposób uzyskać od pozostałych miejscowości (w szczególności Siechnic i Mokrego Dworu) znaczących środków na swój rozwój. A potrzeby są tam ogromne.
Św. Katarzyna słabo partycypuje w procesie suburbanizacji, dopiero weń wchodzi. Utrata siedziby gminy jest dla niej nie tylko porażką prestiżową. To także zubożenie szans rowojowych. Faktem, który może (choć nie musi) pogłebić proces regresu może być oddanie do użytku kolejnego odcinak Wschodniej Obwodnicy
Wrocławia. Rozwój Św. Katarzyny (a więc i jej suburbanizacja) jest szczególnie istotny dla dalszej integracji
naszej gminy. Trzeba dobrze zaprojektować zszycie sie Siechnic ze Św. Katarzyną, zbudować w niej gimnazjum i oczywiście zmodernizować ul. Główną.
Najgorzej proces suburbanizacji przebiega w naszych małych miejscowościach. Buduje się w nich dziesiątki domów. Brak nawet podstawowego uzbrojenia, nie mówiąc usługach publicznych i komunikacji. Jednocześnie, Ci którzy sie do nas przeprowadzają przychodą z miejsc gdzie ten standart życia był wyższy. Nie są często w stanie zaakceptować faktu, iż miejscowość jest zbyt mała aby instytucje które ich obsługiwały we Wrocławiu funkcjonowały również w ich nowym miejscu zamieszkiwania.
Brak uzbrojenia i mgliste możliwości jego budowy też nie wróżą dla nich dobrze.
Dziś mamy dogodny moment na refleksję. Kryzys, lekko przyhamował procesy suburbanizacyjne. Trzeba przemyśleć dotychczasową polityke. Moglibyśmy wyszacować niezbedne nakłady na to co juz sie zdarzyło (domy są lub są w budowie), oszacować co sie może zdarzyc i pomysleć jak te oczekiwania zamierzamy spełnić. Jeśli nas na dotychczasowy model rowoju gminy nie stać (każdy ma na swojej działce "budowlankę", a koszty uzbrojenia ponosi gmina), to może trzeba wypracować nowy model.
Pewne jest jedno:
"Jeśli ktoś buduje u nas dom to winien uzbroić go za swoje pieniądze a nie za płacone przez nas podatki!"
Grom

ODPOWIEDZ