Parafia

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
Paniwąż
Posty: 2
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 15:54

Parafia

Post autor: Paniwąż »

Chciałabym zapytać mieszkańcow Siechnic,co sądzą o księdzu proboszczu. Ja mam nieodparte wrazenie,ze misja tegoż księdza polega w wiekszym stopniu na wyciaganiu pieniedzy od parafian,niz na ich wspieraniu duchowym...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek, 19 września 2005, 20:41
Lokalizacja: Siechnice, Jarzębinowa
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: admin »

Ja to widzę tak:
"Nowy" Proboszcz chce wiele zdziałać w naszej parafii (to widać od początku), ma dużo nowych pomysłów i zauważa wiele rzeczy, które można tu jeszcze zmienić na plus. Zarówno w kwestii.. wiary/społeczności (próbuje się zaktywizować parafian, młodzież, słyszymy o inicjatywach np zespół charytatywny czy służba dorosłych, "ułatwiono" spowiedź, a nawet treningi ju-jitsu dla dzieci, wg mnie bardzo pozytywna rzecz;) ) jak i w kwestii organizacyjnej parafii (porządek z cmentarzem, nagłośnienie, oświetlenie, ogrzewanie, remonty)

Stąd można wysnuć wniosek, że nasi księża mają po prostu takie podejście do parafii. Widać, że coś chcą zrobić.

I dochodząc do kwestii "wyciągania" pieniędzy:
Za coś to wszystko trzeba zrobić... Może to kogoś denerwować, że się mówi o pieniądzach. Ale nikt nie każe dawać. Masz pieniądze możesz dać: uważasz, że np lepsze zarządzanie cmentarzem jest potrzebne - możesz dać. [Wszyscy chcą ogrzewanie kościoła, a połowa narzeka na wyciąganie pieniędzy].

cytat: "na wyciaganiu pieniedzy od parafian,niz na ich wspieraniu duchowym..."
ja mam zgoła odmienne zdanie, ale rozumiem że to zależy od własnych doświadczeń..

czasem trzeba chcieć dostrzec coś pozytywnego :) pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Przemek(EVO)
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2005, 22:04
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: Przemek(EVO) »

Popieram w 100% to co admin napisał, wida zmiany i to gruntowne, z drugiej jednak strony, te gruntowne zmiany zachodzą w zbyt szybkim tempie, pewne rzeczy mozna zrobic nieco pozniej, niepotrzebnie zadłużajac kasę parafii, mam tu na myśli nagłośnienie, które uważam za zbytek na dzień dzisiejszy i z takim rozmachem, a brak normalnego nagłośnienia w kaplicy cmentarnej, to tylko powoduje własnie takie opinie jakie autor postu wyraził.
Parafia ma tez, nazwę to kolokwialnie, "zarabiac" pieniądze, tzn. na mszach chociażby, czyli wiecej intencji w niedziele, a nie zasada jeden ksiądz jedna intencja, nie wiem jaka jest polityka finansowa proboszcza, ale uważam ją kompletnie za nietrafioną, zważywszy na ogólna sytuacje gospodarczą, co ma wpływ na parafian, którzy mniej dają pieniązku, co z kolei wpływa na sytuację finansową parafii. Wiadomo, że na mszę trzeba "coś" dac, a na tace czy zbiorke juz niekoniecznie.
Podobnie to wygląda z ogromnym remontem plebanii.
Siechnice to specyficzna grupa społeczna w której wciąz dominują "starsi", bardziej lub mniej rdzenni mieszkańcy ze swoimi przyzwyczajeniami, poglądami i osądami, gdzie nie lubią jak coś im na siłe sie narzuca. A pewne rzeczy w mojej opini, własnie na siłe próbuje sie wcielic. Jeżeli to forum czyta ktoś z rady parafialnej, lub nawet sami duszpasterze, uważam że na pewne rzeczy powinni spojrzec inaczej, lub przyjąc inna taktyke rządzenia parafia.
Tyle na szybkości ode mnie. Temat warty dyskusji. Czekam na inne opinie forumowiczów.
Pozdrawiam.

TORMENTOR
Posty: 143
Rejestracja: niedziela, 29 czerwca 2008, 20:50

Re: Parafia

Post autor: TORMENTOR »

kto chce- niech płaci, kto nie chce- niech płaci mniej 8)
Za darmo się nic nie da zrobić- jak są pomysły, to na realizacje potrzebne $...

Awatar użytkownika
Przemek(EVO)
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2005, 22:04
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: Przemek(EVO) »

TORMENTOR pisze:kto chce- niech płaci, kto nie chce- niech płaci mniej 8)
Za darmo się nic nie da zrobić- jak są pomysły, to na realizacje potrzebne $...
No ok, to chyba kazdy wie, więc co Twoj post wnosi do tematu??
Wg. mnie temat jest do bardziej wielowątkowej dyskusji, widocznie małe tym zainteresowanie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
grubasek
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 14:28

Re: Parafia

Post autor: grubasek »

TORMENTOR pisze:kto chce- niech płaci, kto nie chce- niech płaci mniej 8)
Za darmo się nic nie da zrobić- jak są pomysły, to na realizacje potrzebne $...
Jak to "kto chce" ???? A co, jak się MUSI? Niemalże każdy chyba natrafił na taką sytuację, że jeśli się chce coś załatwić u Księdza, to się płaci. Oficjalnie, oczywiście, jest to ofiara "co łaska". Ale za konkretne sprawy, takie jak komunia, chrzest, czy też obecnie bierzmowanie, płaci się konkretną kasę. I to jest niestety przykry fakt. Teraz jest w naszym kościele bierzmowanie. "Co łaska" płaci się 100 pln. I Ksiądz cały czas mówi o pieniądzach. Nieważne, kto ma jakiego patrona, co o nim wie, i czy w ogóle wie, co to jest bierzmowanie i po co się do tego sakramentu przystępuje. Ważne jest to, że w kościele trzeba było naprawić dach, że remont plebanii zjadł dużo pieniążków, a jeszcze więcej pochłonęło to nieszczęsne nagłośnienie w kościele. Ok, ofiara ofiarą, ale uszy więdną jak się słucha non stop tego samego, ciągle kasa, kasa i kasa.
I nie ważne, że biedny parafianin nie ma z czego dać, że cieknie mu na łeb z dachu, że wiatr hula w mieszkaniu przez nieszczelne okna i drzwi, że nie ma w co ubrać dziecka.
I nie ważne jest to, że praktykującemu Katolikowi - Parafianinowi posługa należy się jak psu miska.
To nie jest ważne.
Ważne natomiast jest to, żeby było w kościele kosmiczne nagłośnienie za jeszcze bardziej kosmiczną kasę.
Ważne jest też to, żeby Pan Ksiądz miał pięknie u siebie na plebanii. Bo przecież Sługa Boży musi mieć elegancko i cieplutko w swoim gniazdku.
Dawać Parafianie, dawać!
Dawać co łaska, ale oby nie za mało.

BÓG ZAPŁAĆ.

Awatar użytkownika
grubasek
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 14:28

Re: Parafia

Post autor: grubasek »

Może mnie troche poniosło. Ale fakty są faktami. Przemek(EVO) ma rację. Zmiany, które de facto są widoczne i niemałe, postępują zbyt szybko. I zbyt wielkim nakładem.
To tyle.

Awatar użytkownika
Przemek(EVO)
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2005, 22:04
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: Przemek(EVO) »

grubasek, nie poniosło, wyraziłes swoje zdanie, a ja jakos przekroczenia regulaminu nie zauważyłem. Też z czystym, sumieniem podpiszę sie pod Twoją opinią. Szczerze, ja już przestałem sie przejmowac, tym gadaniem o kasie, a wrecz mnie to bawi, jak to kosztuje tyle, to tyle...a tamto jeszcze więcej, a ci biedni ludzie zeskrobują resztę kasy z portfeli...
Rozumiem, że trzeba sie złożyc, że parafianie tez sa zobowiazni, do zajmowania się Domem Bożym, ale duszpasterze też muszą "zarabiac" pieniadze rownież na ten Dom Boży, i madrze tymi pieniedzmi rozporzadzac, a Rada Parafialna też w jakis sposob kontrolawc wydatki na poszczegolne inwestycje, i to naprawdę pilnej potrzeby, a nie to nieszczesne sorround, ktore wg. mnie nie jest TERAZ nikomu niezbedne do wsluchania sie w Ewangelię, czy kazanie. Sorry ale ta kupa kasy, z pewnoscia pokryłaby w jakiejs czesci pokrycie dachu!!! Wiem, że za to grozi paragraf, za pomówienie, ale cos tu jest nie tak...to pachnie hmmmm....( nie koncze w obawie o lincz, na placu Koscioła, bądź ekskomunikę w przyszłą Niedziele, reszte mozna sobie dopowiedziec).
Pewne rzeczy popieram, ktore nasi kapłani wprowadzili w parafii, wiem ze nie da sie wszystkim dogodzic, ale pewne kroki podejmowane lub podjęte juz, sa absolutnie nietrafione...
Pozdrawiam.

TORMENTOR
Posty: 143
Rejestracja: niedziela, 29 czerwca 2008, 20:50

Re: Parafia

Post autor: TORMENTOR »

ouuuo,
grząski temat panowie Obrazek

Awatar użytkownika
Przemek(EVO)
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2005, 22:04
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: Przemek(EVO) »

tego typu temate, są juz z natury grząskie.... :? ...niestety....

Awatar użytkownika
buniar02
Posty: 161
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 20:38

Re: Parafia//POPIERAM PROBOSZCZA

Post autor: buniar02 »

WITAM POPIERAM PROBOSZCZA JAK RÓWNIEŻ DZIAŁANIA JAKIE PODJOŁ W PARAFI W KONCU ZAPANOWAŁ ŁAD I PORZĄDEK KAŻDY MUSI ZNAĆ SWOJE MIEJSCE .

DOŚĆ CHAMSTWA

Awatar użytkownika
szczepan
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 3 grudnia 2007, 08:21

Re: Parafia

Post autor: szczepan »

Witam

A ja nie wtrącam sie w temat ,tylko mam wrażenie że jak ktoś pisze cały tekst dużymi literami ,
to tak jakby krzyczał . I zakładając że posiada wiedzę jak przełączyć na małe literki ,powinien
dobrze przyjrzeć sie definicji chamstwa.

Pawel_paula
Posty: 139
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 18:45
Kontakt:

Re: Parafia

Post autor: Pawel_paula »

witam !

Ciekawa pozycja, świetnie się czyta- rozeszła się już w dużej ilości - jeśli niezainteresowany to nie klikaj
lub zobacz : Tajemnica Jana Pawła II



Pozdrawiam Paweł
http://finansedom.pl , http://finanseauto.pl, http://mybankier.com

ODPOWIEDZ