Parkowanie

Dyskusje mieszkańców osiedla
obywatel O.
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 15 stycznia 2012, 19:10

Parkowanie

Post autor: obywatel O. »

Witam!

Dzisiaj( niedziela godzina 19) odbyłem spacer po naszym osiedlu. Jak zawsze samochody były zaparkowane wszędzie. Na chodnikach, skrzyżowaniach, obszarach oznaczonych linią ciągłą. W tym samym czasie było, jak policzyłem ok 40 wolnych miejsc parkingowych, na nowo wybudowanym parkingu i parkingu przy bloku nr 4. Chcąc być uczciwym wobec innych mieszkańców ostrzegam, że jeśli taka sytuacja się powtórzy będę bez chwili wahania dzwonił po policję lub straż miejską. Parkowanie na miejscach niedozwolonych w przypadku, gdy wolne są wyznaczone miejsca jest według mnie karygodne. Jest przejawem wyjątkowego chamstwa posiadaczy takich pojazdów. Uważam, że wszelka dyskusja jest tutaj zbędna, ponieważ nie ma żadnego usprawiedliwienia takiej praktyki. Załączam także podstawę prawną moich działań.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie będę musiał urzeczywistniać mojej groźby.

Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;
prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne.

Templar
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2012, 13:00

Re: Parkowanie

Post autor: Templar »

że jeśli taka sytuacja się powtórzy będę bez chwili wahania dzwonił po policję lub straż miejską.

KONFIDENT!!!

pablos89
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 20:39

Re: Parkowanie

Post autor: pablos89 »

Zaraz konfident skoro są miejsca to po jaką cholerę parkują na ulicach, ostatnio zauważyłem taką sytuację w ogólnie w całych Siechnicach parkują wszyscy jak chcą nie zwracając uwagi na znaki czy przepisy podobnie na szkolnej na jednym łuku zaparkowane kupa samochodów bo przecież jeden z drugi nie będzie szedł kawałek dalej na parking który stoi wolny tylko przed blok, autobusy nie mają się jak minąć wyjazdy utrudnione bo stoi pełno pojazdów...

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Parkowanie

Post autor: grom »

Koszt utrzymania Straży Miejskiej w budżecie na 2012 rok to tylko ok. 470.000 zł. Myślę, że nie ma potrzeby do nich dzwonić. Winni sami się wziąć do roboty. I to w całych Siechnicach.
Grom

gregorio
Posty: 23
Rejestracja: wtorek, 29 marca 2011, 09:01

Re: Parkowanie

Post autor: gregorio »

Zapraszam zatem strażników wieczorem w okolice parkingu przy rurze na Jarzębinowej, zawsze parę złotych się zwróci do budżetu :)

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Parkowanie

Post autor: maciek.wroclaw »

Gromie, jeżeli faktycznie koszt utrzymania SM wynosi 470 tysięcy to jestem w szoku. No właśnie parking pod rurą prosi o interwencje, jak i również odcinek chabrowej na odcinku żabka - kwiatowa. Ileż można prosić SM o interwencje ? Do roboty !

Awatar użytkownika
zebra102
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 20 września 2011, 00:00

Re: Parkowanie

Post autor: zebra102 »

I to jest interes- biznesmen zarobił, straż ma zajęcie a kto za to zapłaci ? Pan, Pani i Państwo !
A straż może podjedzie czasem na Ciepłowniczą a nie tam ciąngle mordobicia. Albo pod Dino, jak tam niektóży parkują! Skaranie Boskie!

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Parkowanie

Post autor: grom »

Oczywiście oprócz kosztów, Straż Gminna jak już zauważono przysparza także dochodów (w postaci mandatów). Może to być nawet sporo, choć przez krótki okres.
Myślę, że Straż powinna się zdecydowanie "wziąć" za kwestie parkowania w Siechnicach. W wielu miejscach nie jest najłatwiej z miejscami parkingowymi ale nie jest tak ze ich całkowicie brak. Nasi mieszkańcy i goście Siechnic muszą się nauczyć odpowiednich zachowań. Parkuje się tam gdzie jest do tego miejsce wskazane a do mieszkania i usług się dochodzi.
Trzeba przejść na model "Zero tolerancji". Wymyślili to kiedyś w Hongkongu a spopuloryzował burmistrz Nowego Jorku Giuliani. Początek restrykcyjnych działań nie będzie dla nas mieszkańców przyjemny, ale szybko sie nauczymy.
Jeszcze dwa, trzy lata temu we Wrocławiu wielu parkowało bez biletu lub w miejscach nieuprawnionych. Dziś gdy takie zachowanie to prawie pewny mandat nikomu się to nie opłaca i nikt nie próbuje.
Panie Komendancie chwilowa strata na wizerunku (aktywna i karająca Straż Miejska) za kilka miesięcy będzie Pana sukcesem (ład i porządek). Warto spróbować!
Poza tym to Pana zadanie.
Grom

Awatar użytkownika
akcjapagorek
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2009, 20:50

Re: Parkowanie

Post autor: akcjapagorek »

Karanie mandatem za nieprawidłowe parkowanie na osiedlach na których jest deficyt miejsc postojowych jest jak zażywanie środka przeciwbólowego na ból od przyciasnych pantofli... efekt chwilowy jakiś jest ale czy rozwiąże to problem... ? :wink:

Panie Grzegorzu- Siechnice to nie New York... Nie ma tu metra, a odległość do miejsca pracy to zwykle kilkanaście kilometrów. Siechnice to też nie Wrocław- nie ma tramwaju co 15 minut, więc spora liczba osób porusza się właśnie samochodami, które gdzieś trzeba potem zaparkować...

Jak strażnik miejski wlepi Kowalskiemu mandat za złe parkowanie, to jak Kowalski ma pecha i wróci z pracy po 20:00 to po raz kolejny może go zapłacić, bo znalezienie ,,legalnego" miejsca parkingowego w rejonach takich jak Jarzębinowa, Chabrowa, Staszica, Grabskiego, Modrzewiowa łatwe nie jest a z czego to wynika, to pisałem tutaj:

Kod: Zaznacz cały

http://siechnice.com.pl/forum/forum/viewtopic.php?f=16&t=3162&start=42#p12380
Rozwiązaniem może być korzystanie z parkingu ,,pod oczyszczalnią" Alfaaktu :wink: :

Obrazek

ale nikt o zdrowych zmysłach i tak tam nie zaparkuje:)
grom pisze:Parkuje się tam gdzie jest do tego miejsce wskazane a do mieszkania i usług się dochodzi.
Jak to wygląda w praktyce- przykład z Pana podwórka Wrocław- ulica Świdnicka, okolice placu Solnego- sklepy i restauracje, zaliczające spadek obrotów na rzecz takich kolosów jak: Magnolia, Galeria Dominikańska itp. Klienci mają gdzie zostawić auto i zrobić zakupy, więc wybierają wygodniejszy sposób na wydawanie pieniędzy...
Siechnice- kawiarnia ,,Kocie Figle"- super miejsce, zdrowe ceny, fajna atmosfera ale... z daleka mało kto przyjedzie, bo nie ma gdzie się zatrzymać i dojść z dziećmi a na pieszo to tylko w obrębie kilku bloków... a klientów do działania interesu trzeba...

W Siechnicach nie ma alternatywy- ludzie będą mieli auta, czy tego chcemy czy nie- bo większość będzie dojeżdżać do Wrocławia a karanie ich mandatem, prócz wywołania negatywnych emocji- niczego nie zmieni.

Najpierw powinniśmy zastosować ,,Zero Tolerancji" dla inwestorów, kombinujących z obchodzeniem przepisów- bo przez głównie takich mamy właśnie ten problem w tym mieście...
obywatel O. pisze: Dzisiaj( niedziela godzina 19) odbyłem spacer po naszym osiedlu. Jak zawsze samochody były zaparkowane wszędzie. Na chodnikach, skrzyżowaniach, obszarach oznaczonych linią ciągłą. W tym samym czasie było, jak policzyłem ok 40 wolnych miejsc parkingowych, na nowo wybudowanym parkingu i parkingu przy bloku nr 4.
Obywatelu O. wynika to z tego, że na weekendy sporo osób wyjeżdża, zostawiając auto w jednym z niewielu wolnych miejsc w piątek wieczorem a odjeżdża nim dopiero w poniedziałek rano. W sobotę, niektóre ,,legalne" miejsca sie zwalniają i powstaje taka mieszanina porozrzucanych pojazdów:/
W Święta jest identycznie- zresztą sprawdź w najbliższy weekend- będzie tak samo... Może nakłaniać do przeparkowywania samochodów, jakaś akcja z zarządami wspólnot... telefon na Straż Miejską to chyba tylko dla tych, którzy zastawiają miejsce dla inwalidów (to już przesada). Lepiej działać bardziej ,,po sąsiedzku"- przynosi to lepsze efekty :)

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Parkowanie

Post autor: grom »

Oczywiście, że Siechnice to nie Nowy Jork i nie Wrocław.
Oczywistym jest też, że współżycie ludzi z samochodami (tak jak i z psami) trzeba w Siechnicach ucywilizować. Zastanawiam się tylko kto (to znaczy za czyje pieniądze to zostanie zrobione).
Bawi mnie (ale i trochę przeraża) naiwana (a może cwana) argumentacja obarczająca winą za brak miejsc li tylko deweloperów. W większości (nie wszystkie realizacje) widziały gały co brały. Za czyje pieniądze miali wybudować miejsca parkingowe deweloperzy. Oni buduje za pieniądze kupujących mieszkania. A dla tych ostatnich zwykle najważniejsza była cena metra. Pierwsze realizacje w Siechnicach były realizowane w oparciu o plan miejscowy, który nie miał narzuconego normatywu parkingowego (obowiązku wybudowania określonej liczby miejsc pakingowych na mieszkanie lub powierzchnie lokalu - dziś 1,2 lub 1,3 i 1 miejsce na 50 m2 lokalu). Deweloperzy wybudowali trochę komercyjnych miejsc parkingowych ale nie było na nie większego popytu (parking przy "Błękitnym" czy garaż podziemny w "Domu na Górce"0.
Trochę nudno już słuchać o tym, że jest problem parkingowy w Siechnicach. Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta zaproponowała mieszkańcom i wspólnotom 50 % dofinansowanie budowy parkingów. I kto się zgłosił. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czechnica". Ci ludzie wiedzą, że jak sami sobie nie poradzą to im nikt parkingów na ul. Ciepłowniczej nie bedzie budował. Ucieszyli się z możliwości dotacji i skorzystali z niej.
I jaka nauczke dostali!
A no taką, że na koszt gminy w tym samym czasie wybudowano dla "Zielonego Pagórka" (graniczne osiedla) miejsca parkingowe przy ul. Staszica. Na których jak czytam nie zabardzo mieszkańcy "Zielonego pagórka" chcą parkować.
Już czytam posty pełne oburzenia. deweloper nas oszukał! To nie tak1 itd, itd, itd.
A ja uważam, że to nieuczciwe jak jedni próbują sobie radzić sami. A drudzy cały czas tylko narzekają.
Drodzy narzekajacy! już kilka razy pisałe jest zrobiona koncepcja budowy miejsc parkingowych dla wszystkich osiedli wzdłuż ulic Jarzębinowej i Ciepłowniczej.
Problemy parkingowe co jakiś czas stają na Radzie Miasta (także w kontekście dofinansowania ich budowy). Zainteresujcie sie tym. Ruszcie się! Zacznijcie działć a nie ciągle narzekacie.
Trzeba Wam pomóc, ale wy też musicie coś dać od siebie!
Grom

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Parkowanie

Post autor: mieszkaniec »

Witam.

A to nie jest tak, że podobno gmina wybudowała te miejsca w porozumieniu z deweloperem bo była winna deweloperowi sporo kasy i wolała się z nim dogadać i zrobić coś dla miasta niż oddawać kasę?
Jeżeli tak było to oznacza tylko tyle, że już nie ma w okolicy miejsca na budowę parkingu gdyż właścicielem sporej działki mieszczącej się obok, na której możnaby wybudować bardzo dużo miejsc parkingowych jest deweloper a po drugiej stronie Staszica jest Strefa Ekonomiczna i też parkingu nikt tam nie wybuduje. Czy to nie oznacza, że w tej sytuacji bardzo dobra koncepcja dofinansowania przez Gminę parkingów akurat w tej okolicy nie ma możliwości realizacji gdyż poprostu nie ma gdzie?

Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam.

maciek.wroclaw
Posty: 279
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2010, 16:51

Re: Parkowanie

Post autor: maciek.wroclaw »

Trzeba zbudować parking wielopoziomowy.

Awatar użytkownika
akcjapagorek
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 29 grudnia 2009, 20:50

Re: Parkowanie

Post autor: akcjapagorek »

Nam też trochę nudno czytać Pana ,,drogocenne rady" typu:
grom pisze: W większości (nie wszystkie realizacje) widziały gały co brały.
bo to wnosi tyle samo do naprawy sytuacji co narzekanie :?

Problem parkingowy nie dotyczy całego miasta, tylko obszarów na których niektórzy inwestorzy postanowili nieco zaoszczędzić- i są to głównie te obszary, które Pan wymienił. Jak udało im się na tym ,,zaoszczędzić" to wiadomo: historia Polsystemu, Nova Locum i Alfaaktu jest większości tu znana...

Rozwiązanie sytuacji jest jedno i zależy tylko i wyłącznie od postawy dewelopera- trzeba zacząć rozmawiać i mieszkańcy są na to gotowi. Korzystnie może wyjść z tego i deweloper (zacznie wreszcie budować i sprzedawać) i mieszkańcy (zajmą się czymś pożyteczniejszym od procesowania się- jak dotąd skutecznego- 3 wygrane procesy) i wszyscy, niczym w Nowym Jorku ,,będą zadowoleni" 8)

Póki co, parę tygodni temu po raz drugi Dolnośląski Urząd Wojewódzki uchylił pozwolenie na budowę, wydane przez Starostwo Powiatowe (które akceptując je, stwierdziło że jest ok...) budynku numer 5 Alfaaktu, Pan ,,zachęca" służby porządkowe do wlepiania mandatów mieszkańcom, za źle zaparkowane pojazdy... i komu to potrzebne ? Ten konflikt należy łagodzić a nie podgrzewać... :!:
grom pisze: Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta zaproponowała mieszkańcom i wspólnotom 50 % dofinansowanie budowy parkingów.
Szanowny Gromie- wspólnoty na Zielonym Pagórku są w stanie wyłożyć i 100% kwoty, tylko prosimy o cenną poradę- gdzie, zgodnie z prawem i ustawą o własności lokali (czyli muszą przylegać bezpośrednio do działki, należącej do danej nieruchomości), jako Wspólnota moglibyśmy takie miejsca legalnie: sfinansować, administrować nimi i oczywiście je potem utrzymywać. Zatem stwierdzenie, że niewiele chcemy dać od siebie jest bezzasadne.

Niestety- deweloper powciskał budynek obok budynku i nie ma wolnego miejsca aby to uczynić- rozwiązaniem konfliktu może być jedynie współpraca ze strony mieszkańców i dewelopera. Czy wszyscy są na nią gotowi ? Czas pokaże...
Miejsca wzdłuż Staszica są ogólnodostępne: dla mieszkańców Ciepłowniczej, Pagórka i klientów strefy ekonomicznej.

Zamiast wirtualnych konwersacji proponujemy aby nas Pan odwiedził w godzinach pełnego obłożenia miejsc parkingowych w dzień roboczy np. o 21:00, przeszedł się z mieszkańcami po osiedlu i wskazał: gdzie moglibyśmy wybudować miejsca (nawet za własne środki) i gdzie mieszkańcy mogą przestawić swoje pojazdy aby uniknąć proponowanych przez Pana mandatów, które w ramach ,,ucywilizowywania współżycia ludzi i samochodów" wlepiać miałaby Straż Miejska?
Czy pasuje Panu najbliższy poniedziałek? My w ramach robienia więcej ,,niż narzekania" będziemy na Pana czekać.

olo243
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 18 stycznia 2009, 14:50

Re: Parkowanie

Post autor: olo243 »

maciek.wroclaw pisze:Trzeba zbudować parking wielopoziomowy.
:lol: :lol: :lol:

No właśnie, oświetlony plac pod oczyszczalnią już jest...

ODPOWIEDZ