Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
b1ade
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 15:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: b1ade »

W założeniu ma powstać jeszcze budynek/apartamentowiec Formatu w centrum miasta:
http://www.format.wroclaw.pl/CMS/aparta ... -veto.html

Awatar użytkownika
destroyer
Posty: 36
Rejestracja: niedziela, 29 marca 2009, 09:31

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: destroyer »

Cytuję ze strony developera - "Otrzymaliśmy już pozwolenie na budowę kolejnej inwestycji "Apartamentowiec VETO", która będzie mieściła się w samym centrum miasta Siechnice (obok nowo wybudowanego Ratusza)."

Pytanie nasuwa się samo. Gdzie w chwili obecnej jest tyle miejsca (obok ratusza) żeby postawić takiego molocha?

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

Nie wiem czy wypada tutaj wypominać koszty utrzymania żłobka gdyż jakby nie patrząc jest to inwestycja bardzo potrzebna i bardzo długo oczekiwana w naszej Gminie. Ja i znajomi bardzo się cieszymy, że żłobek w końcu powstał i wielki dzięki i szacun za to dla Burmistrza Usaka.
Jest to inwestycja zdecydowanie ważniejsza niż jakiś tam nieduży odcinek drogi - można powiedzieć, że ludzie widzieli co kupują i gdzie kupują i jakie będą mięli warunki dojazdu. Tak samo mieszkańcy Zielonego Pagórka żalący się, że im śmierdzi z oczyszczalni - wiedzieli gdzie kupują mieszkania. No i to samo dotyczy filii PKO (o której tu niedawno wspomniano) - dobrze wiedzieli gdzie i kiedy zamierzają się otworzy oraz kiedy zakończą się prace inwestycyjne w okolicach rynku. To, że wcześniej było tam kiepskie dojście to akurat ich wina, że nie zgrali się z inwestycją gminną.

Wylałem co mi na wątrobie siedziało.

Pozdrawiam.

szczurek
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 27 listopada 2012, 21:31

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: szczurek »

Szkoda tylko że koszty które muszą ponosić rodzice za ten żłobek są wyższe niż koszty żłobka prywatnego. Chyba nie po to rodzice tak długo czekali na żłobek publiczny, żeby potem przenosić dzieci do prywatnych placówek, które są po pierwsze tańsze, a po drugie mają lepszy komfort(mniej liczniejsze grupy dzieci.)
Druga sprawa- gdybyśmy kupowali mieszkanie gdzieś z dala od "centrum" nie dziwiłby mnie aż tak brak drogi, jednak kupując mieszkanie w okolicach "Siechnickiego rynku" w życiu nie przypuszczaliśmy że będziemy musieli przez kilka lat jeździć po takich wertepach...

mieszkaniec
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 08:36

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: mieszkaniec »

No niestety coś za coś. W sytuacji kiedy chce się mieć w żłobku dobre, zdrowe jedzenie to trzeba zatrudnić dietetyka i płacić więcej niż np. w szkole gdzie go nie ma, obiady są tańsze, ale za to dzieci jedzą świństwo.
Z resztą ten problem jest bardzo dobrze znany we Wrocławiu. Rodzice narzekają, że dzieci w przedszkolach, żłobkach i szkołach jedzą posiłki najgorsze gatunkowo i żądają zatrudniania dietetyków i zmiany firm cateringowych lub gotowania obiadów na miejscu. Ale gdy tylko ich postulaty zostaną spełnione i zamiast płacić za obiad załóżmy 6,00 muszą zapłacić 9,00 albo 11,00 to krzyczą, że drogo. I należy pamiętać, że w prywatnych placówkach czy dziecko chodzi czy nie (bo np. chore) to płacić trzeba - w publicznym tak nie jest.

U nas prywatne żłobki są tańsze bo Gmina do nich dopłaca - a dopłaca bo nie miała wcześniej własnego publicznego żłobka z prawdziwego zdarzenia. Z całym szacunkiem do osób prowadzących taką działalność, ale mam nadzieję, że Burmistrz sprawdza chociażby jakość każdego z tych punktów zanim im da dopłatę. Bo jeżeli kasa idzie za dzieckiem bez jakiekolwiek kontroli to czas to zmienić.
Nie ukrywam, że liczę, iż opłaty za żłobek się zmniejszą.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

APARTAMENTOWIEC "VETO"

Patrząc na zamieszczone rysunki budynek „Veto” powstanie na terenie zajmowanym dziś przez poniemieckie obory (obszar pomiędzy ulicami Gimnazjalną a Henryka III). Jeśli inwestycja się powiedzie będzie to duży sukces naszego miasteczka. Połączy ona dwa obszary o już uporządkowanym wyglądzie - Gimnazjum i Rynek.

Może więc pora na kolejny ruch, tym razem inwestorem powinna być Gmina. Wróćmy do odkładanego od czterech lat projektu uporządkowania obszaru wzdłuż ul. Szkolnej (od skrzyżowania z ul. Świerczewskiego do skrzyżowania z ul. Energetyczną).

Ponownie proponuje zrealizowanie tam następujących przedsięwzięć:
- Przebudowa ul. Szkolnej.
W jej ramach proponuję całkowite usunięcie z chodników starych akacji; wybudowanie na chodniku od strony szkoły długiego przystanku parkingowego "kisss and ride" ("całuj i jedź"); wybudowanie ścieżek rowerowych; podniesienie jezdni (na długości posesji szkoły) do wysokości krawężników (tzw. przystanek wiedeński - dobrze znoszą go autobusy komunikacji publicznej i dobrz spowalnia ruch samochodów).
- Budowa placu na skrzyżowaniu ulic Szkolna, 1-go Maja, Energetyczna.
Proponuję przebicie ul. Energetycznej do ul. 1-go Maja (plac uzyska kształt trójkąta, który będzie można objechać dookoła); usunięcie istniejącego tam obiektu handlowego; zaprojektowanie w centrum placu jego głównego akcentu (dominanty architektonicznej - np. pomnik? fontanna? itd.– do realizacji w przyszłości, w lepszych finansowo czasach); wykonanie stosownych nasadzeń zieleni i ustawienie ławek.
- Zagospodarowanie należącej do gminy działki na wprost szkoły (o kształcie trójkąta).
Proponuję działkę podzielić na trzy części.
Część pierwszą, która pozostanie gminna (wzdłuż podziemnego kolektora melioracyjnego tzw. „Kociego Rówu”). Działkę należy przeznaczyć na wybudowanie nowej drogę łączącej ul. Szkolną z ul. 1-go Maja. Wzdłuż tej drogi na kolektorze melioracyjnym możemy zbudować kilkadziesiąt miejsc postojowych zdecydowanie poprawiających sytuację parkingową wokół szkoły.
Część drugą, zlokalizowaną wokół budynku mieszkalnego przy ul. Szkolna 6. Działkę należy sprzedać wspólnocie zamieszkującej budynek w celu poprawy zagospodarowania otoczenia budynku.
Cześć trzecią, przeznaczoną do wolnej sprzedaży (obszar wzdłuż ul. Szkolnej, narożnik ul. 1-go Maja). Działkę należy sprzedać na wolnym rynku pod zabudowę mieszkaniową z usługami w parterze).

Efekty:
- Uporządkowanie przestrzeni, w tym rejonie Siechnic.
- Zwiększenie atrakcyjności inwestowania w obszarze tzw. „Starych Siechnic”.
- Poprawa bezpieczeństwa dzieci w okolicy szkoły.
- Uporządkowanie komunikacji na ul. Szkolnej (segregacja ruchu samochodowego, rowerowego i pieszych).
- Usprawnienie dowozu dzieci do szkoły.
- Wykreowanie nowej przestrzeni parkingowej.
- W perspektywie - zwiększeni stałych dochodów podatkowych do budżetu gminy (PIT i podatek od nieruchomości).

Finansowanie:
Inwestycja sfinansuje się z dochodów ze sprzedaży części działki gminnej przeznaczonej do sprzedaży.

GRoman

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: lukaszow »

mieszkaniec pisze:Z całym szacunkiem do osób prowadzących taką działalność, ale mam nadzieję, że Burmistrz sprawdza chociażby jakość każdego z tych punktów zanim im da dopłatę. Bo jeżeli kasa idzie za dzieckiem bez jakiekolwiek kontroli to czas to zmienić.
Zlobki prywatne sa dokladnie sparwdzane, a przynajmniej jeden z ktorego korzystalem. "Kasa idzie za dzieckiem", co jest duzym wsparciem dla rodzicow, ale rowniez pobudza przedsiebiorczosc. "Dywersyfikacja" tego sektora moze byc tutaj pozyteczna.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Wątek

Ż Ł O B K A,

podniesiony przez jednego z dyskutantów jest niezmiernie ciekawy i powinien być szeroko przedyskutowany. We wszelkich aspektach jakie ten przypadek ze sobą niesie. Wskazanym było by, aby dyskusja skupiła się na odniesieniach strategicznych z jakimi mamy do czynienia w tej sprawie a nie na doraźnych kwestiach związanych z trwającą już kampania wyborczą. Dziś proponuję poruszenie dwóch odniesień.

Kwestia nr 1 – Kolejność inwestowania w Gminie, czyli priorytety.

Decyzja jakie sprawy mają charakter podstawowy, a co jest sprawą drugo... czy nawet trzeciorzędną jest kluczową dla funkcjonowania każdej Gminy (i nie tylko). Sprawa ta ma mniejsze znaczenie gdy dysponuje się znacznymi (w stosunku do zadań) środkami finansowymi. Jednak im mniej pieniędzy, tym bardziej potrzebne jest ustalenie priorytetów.

Dyskutujemy o pieniądzach publicznych. Nie ma więc spraw tabu, nawet takich jak żłobek. Zawsze należy strzec celowości i racjonalności wydatkowania środków publicznych. Oczywiście dla różnych osób - różne sprawy - mają różną wagę. Dla jednych najważniejszy wydatek to żłobek, dla innych droga a dla jeszcze innych szkoła, itd. Zarządzając Gminą trzeba umiejętnie balansować pomiędzy różnymi działami wydatków. Zwłaszcza pomiędzy wydatkami na spożycie i na rozwój. Ponieważ utrzymanie równowagi pomiędzy możliwościami finansowymi gminy a oczekiwaniami mieszkańców jest istotą dobrego zarządzania.

W naszej gminie nie mamy jasno wyartykułowanej listy priorytetów. Osobną listę ma Burmistrz, osobne listy ma wielu radnych. Podobnie wygląda ta sprawa w poszczególnych miejscowościach gminy. Ta wielość poglądów na gminne priorytety nie składa się w jedną gminną całość. Jesteśmy w okresie wyborczym, pojawi się mnóstwo starych i nowych pomysłów. Mamy szansę na ich zebranie i ustalenie listy priorytetów na przyszłe lata. Należy pamiętać aby lista ta nie była zbyt długa. To co się na niej nie zmieści, nie znaczy że nie będzie realizowane. Będzie ale ze świadomością, że w przypadku kryzysu są to wydatki, które ogranicza sie w pierwszej kolejności.

W przypadku Siechnic zgłosiłbym trzy priorytety:
1. Usuniecie hałdy popiołów pohutniczych - rozwój.
Trzydzieści hektarów pod i wokół hałdy to doskonałe tereny pod rozwój działalność gospodarczą. Nowa siechnicka strefa gospodarcza. Świetnie skomunikowana i uzbrojona. W przyszłości poważny dostarczyciel dochodów do budżetu Gminy.
W tej sprawie wystarczy, że władze Gminy nie będą przeszkadzać.
2. Rozbudowa (budowa) szkoły podstawowej – edukacja i wychowanie.
Sytuacja w tej dziedzinie zaczyna być krytyczna. W przyszłym roku władze Gminy będą miały problem z „upchnięciem” dzieci na dwóch zmiana. Bez pomieszczeń lekcyjnych poza szkołą się nie obejdzie.
Tę sprawę trzeba zrealizować samemu szukają pozabudżetowych źródła finansowania inwestycji. Bez dotacji Gminie może na tę inwestycję nie starczyć pieniędzy.
3. Budowa nowego Ośrodka Zdrowia – zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.
W tej sprawie władze Gminy powinny szukać prywatnego inwestora, który w zamian za przejęcie pacjentów z naszego ZOZ-u wybuduje na własny koszt uzgodniony z nimi obiekt.
Bez prywatnych funduszy nie będzie nowej przychodni.

Kwestia nr 2 – Samemu czy za pomocą innych.

Gmina ma znaczną liczbę kompetencji. Może je realizować siłami własnymi (Urząd Gminy lub własne jednostki), może je powierzać innym (zarówno firmom publicznym jak i prywatnym), może też próbować pozostawić je i nimi się nie zajmować. Dziś wyraźnie widać, iż Gminy dążą do samodzielnej realizacji wymienionych w ustawie samorządowej kompetencji.

Z taką tendencję mamy także do czynienia w naszej Gminie. Wskarzę tu dwa takie przykłady. Pierwszy to próba budowy gminnego cmentarza. Drugi to wspominana już wcześniej budowa żłobka gminnego.

Z budowy cmentarza władze gminne po czterech latach przygotowań wycofały się pozostawiając realizację usług z zakresu grzebalnictwa parafii. Ostatecznie Gmina podpisała z Parafią stosowne porozumienie, przekazała przygotowane na ten cel grunty i zagwarantowała pomoc finansową na rozbudowę cmentarza. Pomoc ta jednak dotyczyć będzie tylko kosztów rozbudowy cmentarza parafialnego, jego bieżące działanie nie będzie dotowane. W ten sposób Gmina zaoszczędziła na kosztach budowy (część kosztów wzięła na siebie parafia) oraz nie będzie dotować kosztów eksploatacyjnych.

Budowa żłobka gminnego została zrealizowana w zakresie pierwszego etapu (90 miejsc plus zaplecze pozwalające na rozbudowę placówki do 160 miejsc).
W momencie rozpoczynania budowy na terenie Siechnic nie brakowało miejsc żłobkowych. Od 2011 roku kiedy powstał w Siechnicach pierwszy prywatny żłobek staliśmy się istnym "zagłębiem żłobkowym" (i słusznie). Ten prywatny rynek usług miał nie tylko rezerwy w postaci wolnych miejsc, miał również możliwości dalszego rozwoju (kreacja nowych placówek). Parę miesięcy wcześniej pisałem o tym na forum podając szczegółowe dane.

Władze gminy, ustawowo odpowiedzialne za zapewnienie usługi - opieka żłobkowa - miały w tej materii dwie możliwości kreowania gminnej polityki:
- pierwsza - wspierać rozwój rynku żłobków prywatnych (dotując uczęszczające do nich dzieci) i powoli wpływać na ich ofertę i jakość proponowanych usług (np. organizując w trybie rocznym lub trzyletnim konkursy na gminne dotacje).
- druga - budując gminną placówkę i de facto konkurując z już istniejącymi wcześniej firmami prywatnymi.

Władze naszej gminy wybrały drugie rozwiązanie. Wybudowały własną placówkę angażując w to przedsięwzięcie znaczące środki publiczne w wysokości ok. 3 mln 600 tys. zł. Dziś na siechnickim rynku usług żłobkowych mamy nadpodaż miejsc. Stąd wspomniane już wcześniej przez jednego z komentatorów przepływy dzieci pomiędzy placówkami.

Na dzień dzisiejszy w meczu żłobki prywatne kontra żłobek publiczny 1 : 0 prowadzą żłobki prywatne. Czy to się zmieni?

Wszystko zależy od władz Gminy. To one określają reguły gry. Mogą obniżyć stawkę dotacji za miejsce w żłobkach prywatnych (z 400 zł w dół). Mogą też zaostrzyć kryteria przyznawania i rozliczania dotacji. Taki postulat zgłosiła już jedna z wcześniej wypowiadających się na Forum osób. Mogą też obniżyć stawkę opłaty w placówce publicznej za pobyt dziecka z 2,5 zł za godzinę do np. 1,5 lub nawet do 1 zł za godzinę. Władze gminy mogą różnymi zabiegami zdecydowanie poprawić konkurencyjość ofery publicznej.

Dla budżetu Gminy te przyszłe decyzje są niezwykle ważne. W prywatnym żłobku Gmina dotuje zgłoszone dziecko stałą kwotą (dziś 400 zł/miesiąc). W żłobku publicznym kwota dotacji do miejsca jest wyższa i rośnie wraz ze spadkiem ilości uczęszczających dzieci (większość kosztów ma charakter stały i jest słabo zależna od ilości uczęszczających do placówki).

Co dalej z tym fantem?
Wydaje się, ze najrozsądniejsze jest ustalenie jednakowych zasad dotowania miejsca dla wszystkich podmiotów (prywatnych i publicznych).
Wskazanym byłoby ogłoszenie konkursu na usługi żłobkowe i zaproszenie do wzięcia w nim udziału wszystkie placówki z terenu Gminy.

A swoją drogą: „Czy aby napić się piwa, trzeba było kupować (budować) browar?”.

Jednak skoro już jest wybudowany, to wykorzystajmy fakt powstania żłobka komunalnego do ostatecznego ustabilizowania tego rynku usług w naszej gmine. Oprzyjmy go o równe reguły obejmujące wszystkie zainteresowane nim podmioty. Korzystne dla wszystkich zainteresowanych: rodziców, Gminę i prowadzących prywatne żłobki. To jest możliwe, choć trudne.

GRoman

PS. Na marginesie, nim cokolwiek z tym gminnym żłobkiem zrobimy, to rozliczmy budowę. Gminie zostały jeszcze do zapłacenia znaczne kwoty.
Było by szczególnie niesympatycznie gdyby po hucznym otwarciu żłobka pozostały długi i z ich przyczyny Gmina trafiła do sądu.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Szanowni Mieszkańcy!
Dziś mija termin zgłaszania wniosków do budżetu Gminy na rok 2015.
W dniu jutrzejszym w oparciu o zgłoszone tematy przygotuję stosowną uchwałę Rady Mieszkańców Siechnic.
W środę Rada ją przyjmie i skieruje do Burmistrza.
W miarę możliwości proszę o dodatkowe zgłoszenia do budżetu.
GRoman
Przewodniczący Rady Mieszkańców Siechnic

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Rada Mieszkańców Siechnic Siechnice, dn. 14.09.2014 r.

Szanowny Pan
Milan Usak
Burmistrz Siechnic

Szanowny Panie Burmistrzu!

W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie wniosków do projektu budżetu gminy Siechnice na rok budżetowy 2015 Rada Mieszkańców Siechnic zgłasza niżej wymienione wnioski. Rada informuje, iż brak informacji na temat stanu finansów Gminy oraz wielkości kwoty przeznaczonej w przyszłym budżecie na potrzeby miasta Siechnice utrudnia precyzyjne określenie preferowanych zadań. W związku z powyższym, prosimy o traktowanie zgłaszanych propozycji (zwłaszcza inwestycji twardych) jako wyjściowych postulatów. Ich kolejność na liście wskazuje na preferencje Rady.
Rada uważa, iż w związku z trwającymi pracami nad przygotowywaniem nowego okresu programowania środków pomocowych z Unii Europejskiej (lata 2014-2020) nasza gmina powinna poświęcić znaczącą część wysiłku celem przygotowania stosownej liczby projektów do ewentualnego ich zgłoszenia do dofinansowania.
Jednocześnie Rada uważa, iż w dobie zmniejszających się możliwości finansowania dalszego rozwoju miasta ze środków własnych gminy, władze gminy powinny wytypować i przygotować projekty, które mogłyby skłonić podmioty zewnętrzne do inwestowania w naszym mieści (np. zachodnia strefa gospodarcza, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, koncepcje zabudowy nowych obszarów miasta, inwestycje własne mieszkańców i istniejących już na terenie Siechnic podmiotów gospodarczych, itd.). Władze gminy winny też wskazać potencjalnym inwestorom te obszary aktywności co do których nie będą prowadzić konkurencyjnej działalności (np. służba zdrowia, opieka społeczna) lub wesprą prywatną aktywność dotacjami gminnymi.
Rada wnioskuje o ujęcie w projekcie budżetu i wykazie działań realizowanych przez władze Gminy w roku 2015 następujących zadań i inwestycji:

I. W zakresie działań strategicznych dla miasta:

OŚWIATA
Sytuacja w siechnickiej oświacie zaczyna być krytyczna. Jej naprawa zaczyna być najpoważniejszym zadaniem władz Gminy. Proponujemy:
1. opracowanie bądź modyfikacja planu budowy nowej szkoły podstawowej lub rozbudowy istniejącej z uwzględnieniem aktualnej i przyszłej sytuacji demograficznej Siechnic,
2. wypracowanie planu pozyskania tymczasowych pomieszczeń szkolnych, funkcjonowanie oświaty na poziomie podstawowym do czasu rozbudowy obecnego obiektu lub budowy nowego obiektu.
3. przygotowanie projektu budowy nowej sali gimnastycznej przy istniejącej szkole podstawowej,
4. opracowanie planu rozbudowy gimnazjum w perspektywie 8/10 lat.
5. poprawienie bezpieczeństwa na terenie szkoły podstawowej. Szkoła powinna być zamknięta tak, aby nikt obcy nie mógł wejść, ani żadne młodsze dziecko nie mogło wyjść niezauważenie.
6. zapewnienie zajęć opiekuńczych w świetlicy dla dzieci z klas 4-6, w tej chwili zajęcia są dostępne tylko dla klas 0-3 i dzieci dojeżdżających.
7. opracowanie programu zajęć pozalekcyjnych dofinansowanych przez gminę lub z innych funduszy, dla wszystkich grup wiekowych dzieci.
8. doposażenie klas 0-1 w pomoce naukowe, zabawki i gry edukacyjne.
9. poprawienie systemu wentylacji w części przedszkolnej SP.

ZDROWIE
Zdrowie mieszkańców Siechnic musi stać się kolejnym priorytetem w działaniach władz Gminy. Istniejąca przychodnia nie jest w stanie sprostać rosnącej liczbie pacjentów. Nie stać też naszej Gminy na sfinansowanie budowy nowego gminnego Ośrodka Zdrowia. Proponujemy:
1. wybór strategicznego partnera (publicznego lub prywatnego), który przejmie od Gminy świadczenie usług zdrowotnych w Siechnicach,.
2. zawarcie z nim stosownej umowy, która zagwarantuje nam budowę nowej przychodnię oraz minimalny zestaw świadczeń,
3.wspólne przeprowadzenie konkursu na projekt budynku przychodni.

PRZYSZŁE DOCHODY DO BUDŻETU GMINY
1. Wspieranie realizowanego przez prywatną firmę procesu usuwania hałdy popiołów pohutniczych.

II. W zakresie działań rutynowych Gminy:

PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW DO REALIZACJI W PRZYSZŁOŚCI
W tym zakresie proponujemy przeprowadzić:
1. audyt finansów gminy, który określi strategię utrzymania lub redukcji zadłużenia oraz metody i źródeła finansowania dużych zamierzeń inwestycyjnych gminy,
2. uchwalenie planu przestrzennego – Siechnice Centrum,
3. opracowanie koncepcji zabudowy skrzyżowania ulic Szkolna i 1-go Maja wraz z obszarem gminnym na wprost szkoły podstawowej,
4. przygotowanie koncepcji i opracowanie generalnego projektu modernizacji i rozbudowy systemu melioracyjnego Siechnic.
5. inwentaryzacji dróg i chodników ze wskazaniem tzw. "białych plam", przygotowanie stosownych projektów inwestycyjnych oraz harmonogramu ich realizacji,
6. opracowanie koncepcji i projektu budowy systemu ścieżek rowerowych w Siechnicach oraz łączących Siechnice z pozostałymi miejscowościami gminy,
7. opracowanie (wspólnie z właścicielem gruntów) koncepcji zachodniej strefy gospodarczej (teren usuwanej hałdy popiołów po byłej hucie „Siechnice”),
8. opracowanie projektu rozbudowy centrum sportowego przy gimnazjum (otwarte kąpielisko miejskie, basen szkolny),
9. przygotowanie programu poprawy bezpieczeństwa na ulicach Siechnic,
10. pozyskanie gruntów na potrzeby rozwoju miasta – np. gruntów należących do Instytutu Zootechnicznego w Krakowie,
11. komunalizacja stacji kolejowej wraz z przyległymi obiektami oraz opracowanie koncepcji przebudowy tego miejsca na przyszły gminny węzeł komunikacyjny.

REALIZACJA INWESTYCJI TWARDYCH
W tym zaresie proponujemy:
1. zakończenie budowy stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego,
2. budowa ulic (w miarę możliwości budżetowych gminy) – proponowana kolejność: Ziemska, Św.Krzyża, rynek (Jana Pawła II, Piłsudskiego i Fieldorfa), Sienkiewicza, Polna, Henryka III, Ogrodnicza,
3. wspólna z Marszałkiem, modernizacja połączenia drogowego Blizanowice – Trestno,
4. doprowadzenie do wybudowyania brakujących fragmentów chodników (Opolska, Kolejowa, rondo przy Jarzębinowej, itd.),
5. rozbudowa cmentarza w Siechnicach. (realizacja umowy podpisanej z parafią),
6. rozpoczęcie przebudowy ul. Szkolnej na odcinku od ul. Świerczewskiego do ul. Energetycznej (wycięcie drzew i budowa długiej zatoki parkingowej od strony szkoły, budowa łącznika drogowego wzdłuż tzw. „Kociego rowu” i miejsc parkingowych na „Kocim rowie”, wyznaczenie ścieżki rowerowej, przebudowa placu na skrzyżowaniu ulic Szkolna – Energetyczna – 1-go Maja),
7. rozbudowa infrastruktury komunalnej na obszarze na południe rzeczki Szaluna,
8. budowa nowoczesnego systemu informacji dla mieszkańców (city light),
9. zadaszenie wieży ratusza,
10. poprawa jakości wody w Siechnicach,
11. wysprzątanie terenów leśnych graniczący z miastem (obszar "Natura 2000"),
12. napraw punktu biwakowego przy moście Młyńskim,
13. uruchomienie punktów zbiórki selektywnej oraz dodatkowo kilka punktów, gdzie anonimowo można zostawić śmieci bytowe,

WZMOCNIENIE WIĘZI SPOŁECZNYCH
W tym zakresie proponujemy:
1. uruchomienie bezpłatnego dostęp do internetu w wybranym miejscu miasta - strefy wifi (np. na rynku lub na stacji kolejowej),
2. opracowanie strategii budowy ofert (w okresie 5/6 lat) spędzania czasy wolnego dla młodzieży starszej (14 – 20 lat),
3. rozbudowa oferty usługowej w parku wokół stawów przy Gimnazjum (budowa skate-parku, połączenie stawów kanałem pozwalającym na pływanie kajakami, wybudowanie na stawach pomostów kajakowych, slipu na stawie „Błękitna Laguna”, dalsze nasadzenia).
4. pozyskanie dla Siechnic pierwszej placówki powiatowej poprzez nadanie bibliotece w Siechnicach statusu biblioteki powiatowej,
5. wdrożenie programu „Zero tolerancji dla pijanych na ulicach Siechnic”.

BEZPIECZEŃSTWO
W tym zakresie proponujemy koncentrację uwagi w najbliższym roku (może dłużej) na poprawie bezpieczeństwa na głównym ciągu komunikacyjnym ulice Szkolna – Kościelna – Jarzębinowa – Grabskiego. W związku z tym proponujemy:
1. wprowadzenia na tych ulicach zakazu ruchu wielotonowych samochodów ciężarowych,
2. wypracowanie i wdrożenie dla tych ulic programu ograniczenia prędkości poruszających się samochodów i motocykli poprzez zastosowanie trwałych szykan,
3. wybudowanie bezpieczniejszego przejścia dla pieszych przy ulicy Jarzębinowej na wysokości skrzyżowania z ul. Modrzewiową,
4. uporządkowanie ruchu w okolicy szkoły podstawowej.

Ponadto Rada Mieszkańców Siechnic proponuje zwiększenie funduszu będącego w dyspozycji Rady a przeznaczonego na współfinansowanie indywidualnych projektów zgłaszanych przez mieszkańców i podmioty prawne, realizowanych zwykle na ich terenia ale służące ogółowi mieszkanców (budowa parkingów, chodników, itd.). Ponadto wnosi o jasne określenie zasad dofinansowania takich projektów.

Z poważaniem

Grzegorz Roman
Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic

torino
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 22:59

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: torino »

Odnośnie "na głównym ciągu komunikacyjnym ulice Szkolna – Kościelna – Jarzębinowa – Grabskiego. W związku z tym proponujemy:
1. wprowadzenia na tych ulicach zakazu ruchu wielotonowych samochodów ciężarowych"

A czy nie ma obaw, że przeniosą się w głąb Siechnic jeśli nie będą mogli jeździć tą było nie było główną "arterią" w Siechnicach? Fabryczna, Henryka III, Kolejowa mogą przyjąć ten ruch a wtedy może być jeszcze gorzej.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Jutro (tj. 25.09.br) odbędzie się ciekawa sesja naszej Rady Gminy. Wśród kilku uchwał przesłanych do Rady przez Pana Burmistrza Mila Usaka dwie są szczególnie interesujące. Dotyczą one spraw majątkowych i finansów naszej Gminy.
Pierwsza dotyczy "czasowej sprzedaży" dwóch nieruchomości gminnych położonych w Siechnicach (numer geodezyjny 234/12) i w Św. Katarzynie (nr geod. 384/3). Na obu działkach znajdują się budynki naszych domów kultury - siechnickiego i świetokatarzyńskiego.
Drugi projekt uchwały dotyczy zgody Rady Gminy na ustanowienie hipotek kredytowych na nieruchomości zajmowanej przez przedszkole w Siechnicach oraz na budynkach socjalnych połozonych w Siechnicach i Św. Katarzynie.
Po lekturze tych dwóch propozycji nasuwają się dwa pytania:
1. W jakim stanie muszą sie znajdować finanse Gminy jeśli władze proponują tak radykalne działania aby zdobyć jakiekolwiek środki finansowe?
2. Czy władze Gminy, bez tych proponowanych rozwiązań - pożyczka hipoteczna i sprzedaż, mają jeszcze środki finansowe na wypłacanie pensji pracownikom urzędu i jednostek organizacyjnych gminy, w tym roku budżetowym?
G. Roman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Dziś w godzinach rannych (od 8.00) odbyła się sesja Rady Gminy Siechnice. Jej przedmiotem była m. in. debata nad propozycjami Pana Burmistrza zmierzającymi do odsunięcia na kilka miesięcy plajty finansów Gminy. Aby uratować płynność finansów Burmistrz zaproponował sprzedaż ("czasową") dwóch gminnych domów kultury (w Siechnicach i Św. Katarzynie) oraz ustanowienie zastawów hipotecznych na przedszkolu w Siechnicach oraz na budynkach socjalnych w Siechnicach i Św. Katarzynie.

Uzyskane dzięki tym operacjom środki władze gminy przeznaczyły by na spłatę wymagalnych zobowiązań gminy oraz na tegoroczne pensje pracowników samorządowych.
Po dyskusji propozycje zostały wycofane z porządku obrad. Będą ponownie przedmiotem obrad Rady w przyszły czwartek od godz. 17.00.

Po dzisiejszej sesji już nikt, kto się interesuje sprawami Gminy nie może powiedzieć, że nie ma świadomości powagi sytuacji w jakiej się znalazł nasz lokalny samorząd. Naszej Gminie grozi bankructwo. Nam – jednej z najbogatszych gmin Województwa Dolnośląskiego.
Na dziś wymagalne zobowiązania naszej Gminy wynoszą ok. 7 mln zł. Nikt nie wie (albo nie chce ujawnić), ile i o jakie kwoty spieramy się sądownie z pracującymi kiedyś na naszą rzecz firmami. Grozi nam nie wypłacenie pensji pracownikom samorządowym w październiku.

Dzisiejsze propozycja Pana Burmistrza i Pani Skarbnik to rozpaczliwa próba utrzymania płynności finansowej naszego samorządu. To też rozpaczliwa próba utrzymania się u władzy. Wybory za dwa miesiące. Nie wypłacenie pensji przez Pana Burmistrza praktycznie oznacza kres jego rządów. Ile będą warte jego obietnice hojnie dziś składane w każdej miejscowości? Kto w nie będzie jeszcze wierzył?

Burmistrzowie przychodzą i odchodzą – Gmina i jej problemy pozostają. Pora na poważną dyskusje o perspektywach naszego samorządu. Tych finansowych i tych społecznych. Dalsze zarządzanie Gminą na zasadzie „Ja Burmistrz Wam to mówię" nie ma sensu. Takie rządzenie właśnie poniosło ostateczną klęskę. Dzisiejsze propozycje Pana Burmistrza są ostatecznym na to dowodem.

Aby wyjść z tak głębokiego kryzysu potrzebujemy poważnego i wieloletniego programu. Doraźnie nic nie wskóramy. Odsuniemy plajtę na parę miesięcy. Będzie za to bardziej spektakularna i bardziej dotkliwa. Aby poradzić sobie z dzisiejszymi gminnymi problemami trzeba sięgnąć po wszystkich gminnych fachowców (wiedza i umiejętności), uzyskać pełen consensus społeczny (potrzebne będą wyrzeczenia) oraz podeprzeć się zewnętrznymi siłami (wiedza i środki).
Panie Burmistrzu – „Błądzić jest grzechem, ale trwać w błędzie to zbrodnia!”

GRoman

Awatar użytkownika
Rycerz Mike
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2014, 06:22

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Rycerz Mike »

Pozostaje tylko podziękować po 4 letnich trudach ciężkiej pracy i życzyć kontynuowania kariery w Brukseli, albo w Warszawie w Ministerstwie Finansów.

ODPOWIEDZ