Siechnice- przyszłość miasta

Dyskusje na temat strony internetowej miasta, propozycje nowych działów.
grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Informuję, iż po wakacyjnej przerwie wznawia działalność Rada Mieszkańców Siechnic.
Kolejne posiedzenie odbędzie się o godzinie 18.00, w dniu 05 (środa) września 2012 roku, w siedzibie Rady w Siechnicach przy ul. Wiosennej 7.
Porządek posiedzenia:
1. Problematyka związana z nazewnictwem ulic w Siechnicach.
2. Informacja na temat kontraktu podpisanego przez Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi medyczne świadczone przez nasz ZOZ w 2012 roku.
3. Podjęcie ostatecznych decyzji co do przeznaczenia pozostałych do rozdziału środków finansowych przeznaczonych w budżecie Gminy na Inicjatywy Społeczne w Siechnicach w roku 2012. Zajęcie ostatecznego stanowiska przez przedstawiciela Spółdzielni Mieszkaniowej „Ogrodnik” co do warunków na jakich mógłaby Spółdzienia skorzystać z dotacji.
4. Informacja na temat złożonych na ręce Przewodniczącego Rady Mieszkańców wniosków do projektu budżetu Gminy na rok 2013.
5. Ustalenie terminy i problematyki dorocznego zebrania mieszkańców.
6. Sprawy zgłoszone przez obecnych podczas posiedzenia Rady.

Przewodniczący Rady
Mieszkańców Siechnic
Grzegorz Roman
Ps. Ponownie proszę wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie telefonicznie (602 260 196) lub e-mailowo ([email protected]) wniosków i inicjatyw do projektu budżetu gminy na rok 2013. Termin zgłaszania mija 15 września br.

Mariusz.R
Posty: 15
Rejestracja: środa, 5 października 2011, 21:00

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: Mariusz.R »

Sytuacja z nadaniem nazwy bocznej uliczki od ul. Świerczewskiego przypomina do złudzenia tą z filmu Stanisława Barei "Alternatywy 4" Tam również na propozycję jednego z radnych nadania ulicy nazwy Marszałka Piłsudskiego padł tekst, cytuje: "No więc wiecie to nie wypada taka mała uliczka, jak bedziemy budowali jakąś alterie, wtedy nazwiemy Piłsudskiego, ale narazie jest blokada inwestycji" Rozumiem, że w tamtym czasach wymagało sporej odwagi zgłoszenie chociażby kandydatury Marszałka, ale dziś w Wolnej Polsce wydawałoby się, że powinnyśmy być dumni z takich bohaterów jak Witold Pilecki, czy też August Emil Fieldorf, którzy w pełni zasłużyli by być patronami ulic w naszym mieście. Wisława Szymborska również jest doskonałą kandydatką na patrona ulicy, ale proponowałbym sie zastanowic, czy nie lepiej zostawić ją w zapasie, osiedle domków jednorodzinnych przy Henryka III wciąż sie rozbudowuje, a tam ulice noszą nazwy Wielkich Polskich pisarzy, myślę że nasza noblistka bardziej by tam pasowała.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

I po wakacjach!
Z lektury postów oraz z dochodzących do mnie licznych siechnickich plotek wynika, iż rozpoczęcie nowego roku szkolnego w podstawówce wzbudziło kontrowersję. Zwłaszcza nieobecność czy też nie odnotowanie przez władzę gminne obecności poprzedniego dyrektora szkoły (trudno się zorientować z tych przekazów czy Pan Młyńczak był, czy też nie był na uroczystościach).
Można by rzec: Umarł król, niech żyje król!
Jest jednak pewien drobny problem, chodzi o styl!
Pan Młyńczak był dyrektorem naszej podstawówki przez kilkanaście lat. Miał chwile lepsze i gorsze. Jak każdy chyba z nas. Sam przez te wszystkie lata zabiegałe u poprzedniego Burmistrza o obligatoryjne przeprowadzanie konkursów po upływie 5-cio letnich kadencji.
Nowe władze mają prawo dobrać sobie takich ludzi do współpracy, którym ufają i co do których mają gwarancję, że właściwie będą kierować powierzonymi im instytucjami. Ale też maja obowiązek w sposób właściwy pożegnać się z tymi z którymi nie chcą współpracować i z którymi się rozstają.
Dziś Wy nie potraficie uszanować i podziękować za wieloletnią pracę Panu Młyńczakowi, jutro ktoś inny może nie uszanować Was. W końcu kariera każdego z nas jest czasowa i kiedyś się kończy!
Inauguracja nowego roku szkolnego było doskonałą okazją aby w stosunku do byłego Pana Dyrektora wyrazić kilka słów podziękowania. Ta dobra chwila minęła.
Panie dyrektorze Młyńczak w imieniu własnym i tych którzy myślą podobnie dziekuję Panu za wieloletnie kierowanie szkołą. Bywało różnie. Czasem lepiej, czasem gorze, czasem wręcz tragicznie jak choćby w czasie powodzi 1997 roku ale zawsze starał się Pan aby szkoła funkcjonowała dobrze.
GRoman

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Nowy lokal w Siechnicach.
W minioną sobotę przy ul. Świerczewskiego (budynek przed wspominaną z łezką w oku przez starych bywalców pijalnią piwa "Oaza") panowie Krzysztof Kudelski i Marek Kończak uruchomili "Piwnicę Siechnicką". Lokal jeszcze jest w rozruchu (nie rozglądajcie się za szyldem, jeszcze nie wisi), ale już można wypić piwo i mocniejsze trunki. Trochę szkoda, ze kuchnia jeszcze nie hula ale to podobno już za moment.
Lokal jest przestronny, posiada salkę bilardową i (za nią) przytulna, miękką nyżę. Kończą też duży (60 m2) zewnętrzny taras. Wystruj ścian jest jeszcze dość ubogi, ale przyjemny. Niebieskawe tynkowane ściany przetykane są fragmentami odsłoniętej cegły.
Piwo w umiarkowanej cenie - kufel o,5 za 5 zł.
Ciekawy jestem co na to konkurencja. Teraz ona powinna zainwestować w swoje lokale. Oby!
Ta walka o klienta może tylko nam się przysłużyć.
GRoman
Mnie się marzy kilka gatynków czeskiego piwa. No chociaż ze dwa!

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Przepraszam za "wystruj" - za późno zobaczyłe. Czytajcie "wystrój".
GR

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Panowanie przestrzenne Siechnic.
W dzisiejszej (07.09.2012 r) Gazecie Wyborczej ukazało się ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu przestrzennego miasta Siechnice obejmującego rejon ulic Bzowej, Kalinowej i Prawocińskiej. Tłumacząc z polskiego na nasze jest to część Siechnic (w uproszczeniu) od ul. Opolskiej do lini kolejowej Wrocław - Oława i od Prawocina do ul. Św. Katarzyny.
Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zajrzenia do Urzędu i obejrzenia projektu planu. Rozstrzyga on o przeznaczeniu Państwa nieruchomości na wiele lat.
Niestety w ogłoszeniu władze gminne nie podały numeru pokoju w którym odbędzie sie wyłożenie. Trzeba się więc będzie dowiadywać w "Informacji" lub w Referacie zajmującym sie planowaniem przestrzennym (kierownik Pan Witold Warczewski).
Podczas wyłożenia możecie Państwo składać wnioski do projektu (oczywiście na piśmie za potwierdzeniem odbioru).
W dniu 05. października 2012 roku, o godz. 17.00 w ratuszu , w Sali Sesyjnej (nr 301, III pietro) odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjetymi rozwiązaniami. Na pewno weźmie w niej udział główny projektant planu i Burmistrz lub jego przedstawiciel. Będą ustosunkowywać sie od Państwa uwag i propozycji.
Ostateczny termin składania uwag i wniosków do planu upływa w dniu 31. października 2012 r.
G. Roman
PS. Prosze dopilnować swoich interesów, po 31 października nic sie już nie da zrobić.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Posiedzenie Rady Mieszkańców Siechnic w dniu 06. września 2012 r.

Podczas posiedzenie Rady Mieszkańców omówiono następujące kwestie:
1. Andrzej Martynow, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia (w jego skład wchodzą placówki w Św. Katarzynie i w Siechnicach) przedstawił wyniki konkursu na zdrowotne usługi specjalistyczne jaki w czerwcu bieżącego roku zorganizował Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział we Wrocławiu. Konkurs ten obejmował większość usług specjalistycznych (np. chirurgię, laryngologię, okulistykę, itd.) z perspektywą kontraktowa na 3 lata (umowy na te usługi będą zawierane na trzy lata, począwszy od 01.stycznia 2013 roku).
Nasz gminny ZOZ złożył dwie oferty konkursowe. Osobną na ośrodek zdrowia w Św. Katarzynie i osobną dla ośrodka zdrowia w Siechnicach. Niestety oferty naszego gminnego ZOZ-u zostały ocenione dość słabo, w tym oferta ośrodka zdrowia w Siechnicach została oceniona dużo niżej niż oferta ośrodka zdrowia w Św. Katarzynie. Głównymi przyczynami niskiej oceny siechnickiej oferty były kwestie jakości i wyposażenia obiektu oraz zakres i typy udzielanych w Siechnicach porad i zabiegów medycznych. Ostatecznie, jak poinformował dyr. Martynow, dla Siechnic zakontraktowano jedynie w pełnym zakresie poradnię pulmulogiczną. Dodatkowo w trybie specjalnym udało się uzyskać zgodę na oddelegowanie ze Św. Katarzyny do Siechnic (na jeden dzień) ginekologa. Gmina w całości straciła przychodnię chirurgiczną, pozostałe (poza pulmologią) będą jedynie w Św. Katarzynie (np. okulistyka, laryngologia, ortopedia, itd.). Dyrektor, poinformował również, że ze swej strony próbuje doprowadzić do rewizji rozstrzygnięć konkursowych ale jak na razie jego działania nie przynoszą pozytywnych rezultatów.
Jednocześnie dyrektor wskazał, iż wyjściem z tej trudnej sytuacji może być pozyskanie specjalistów, którzy będą świadczyć usługi w Siechnicach odpłatnie lub wdrożenie programu gminnego, który pokryje koszty tych specjalistów.
W dyskusji podniesiono kilka problemów. Po pierwsze wskazano na konieczność pilnego rozpoczęcia budowy nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach. Za szczególnie istotne uznano przyśpieszenie prac zespołu Rady Mieszkańców przygotowującego koncepcję budowy takiego ośrodka. Po drugie podniesiono problem zmian statutowych przeprowadzonych w gminnym ośrodku zdrowia ok. 2010 roku. W wyniku tych zmian, siechnicka placówka straciła stanowisko kierownika ośrodka, a zarazem resztki samodzielności w gminnym ZOZ-ie. Zdaniem Rady brak kierownika miał wpływ na jakość złożonej oferty. Po trzecie wskazano na bardzo złą atmosferę w siechnickiej placówce, której od lat nie potrafią uspokoić władze ZOZ-u i Gminy. Po czwarte podniesiono problem małej siły przebicia "Rady Społecznej" gminnego ZOZ-u.
2. W punkcie drugim miał być zaopiniowany wniosek jednej z firm deweloperskich o zmianę nazwy ul. Gen. Emila Fieldorfa. Wniosek nie został omówiony, gdyż deweloper wycofał go. Aby rozwiązać pojawiające się problemy z nazewnictwem ulic w Siechnicach Rada Mieszkańców zobowiązała Przewodniczącego Grzegorz Romana do spotkania z Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Kasprowiczem i do doprowadzenia do ostatecznego wdrożenia przedłożonej organom gminy kompleksowej propozycji nazwania wszystkich siechnickich ulic, złożonej przez Radę Mieszkańców do organów gminy w 2010 roku.
3. W punkcie trzecim miała zostać omówiona sprawa dotacji w kwocie 35 tys. zł na rzecz spółdzielni mieszkaniowej „Ogrodnik”, z której to kwoty spółdzielnia miała dofinansować budowę parkingu przy ul Ogrodniczej. W związku z wycofaniem się spółdzielni z inwestycji Rada potwierdziła swoje wcześniejsze rozstrzygnięcie alternatywne. Zgodnie z nim, w przypadku gdyby spółdzielnia „Ogrodnik” wycofała się z konkursu lub nie podniosła deklarowanej kwoty współfinansowania zdecydowanie powyżej 5 % (tyle zadekretowała w konkursie) środki miały trafić do Spółdzielni „Czechnica” (budowa prkingu przy ul. Ciepłowniczej) oraz wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Jana Pawła II.
4. Sprawa zgłoszenia wniosków z Siechnic do projektu budżetu gminy na 2013 rok.
Przewodniczący Grzegorz Roman poinformował, że nikt nie skorzystał z propozycji i nie zgłosił do Rady żadnego wniosku budżetowego. Rada nie przyjęła również jego propozycji powołania zespołu, który w ciągu tygodnia przygotuje projekt siechnickich propozycji do budżetu. Rada upoważniła Przewodniczącego do osobistego zebrania i przygotowanie propozycji oraz przeprowadzenia głosowania nad nimi obiegiem.
5. Doroczne zebranie mieszkańców Siechnci.
Przewodniczący Rady wzorem ubiegłych lat zaproponował zwołanie dorocznego zebrania mieszkańców Siechnic z udziałem Burmistrza gminy. Rada uznał, iż dobrym terminem na zebranie będzie połowa października br. Ostateczy termin zebrania ustali Przewodniczący Rady w porozumieniu z Panem Burmistrzem.
6. Wśród spraw wniesionych na posiedzenie rady przez przybyłych mieszkańców największe kontrowersje wzbudziła sprawa funkcjonowania stawu „Błękitna Laguna” Staw ten powstał z inicjatywy i staraniem Przewodniczącego rady Mieszkańców. Od pewnego czasu do rady zaczęły wpływać skargi na gospodarujących na stawie wędkarzy. Przedstawiciele Koła Wędkarskiego „Zacisze” wskazali, iż gmina użyczyła im staw z całym przyległym terenem. Że jako zarządzający określi zasady korzystania z tego terenu. Zasady te obejmują m. in. kwestie wjeżdżania na teren samochodami, wyprowadzania psów, kąpieli, łapania ryb, itd. Przedstawiciele Rady Mieszkańców wsparli część tych działań . M. in. Zakaz kąpieli, ograniczenia w dostępie samochodów i w swobodnym bieganiu psów. Rada wypowiedziała się jednak zdecydowanie przeciw oczekiwaniu przez wędkarzy, iż mieszkańcy będą zgłaszać do nich organizację spotkań i imprez które mają zamiar zorganizować na stawie. Rada stanęła na stanowisku, iż optymalna sytuacja na nowym stawie winna być kopią sytuacji na terenie parku przy gimnazjum. Stawem powinny zarządzać koła wędkarskie, natomiast terenem przyległym j odpowiednia jednostka gminna (w tym wypadku GOSiR). Teren stawu musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców Siechnic. Rada wskazała na potrzebę podania do publicznej wiadomości tekstu porozumienia między gminą a wędkarzami użyczającego im teren stawu z przyległościami.
Groman
PS. Uprzejmie proszę o zgłaszanie wniosków do budżetu Gminy na rok 2013. Sprawa pilna.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Szkoła podstawowa w Siechnicach!
Korzystając z materiałów opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną Oddział Dolny Śląsk pozwoliłem sobie dokonać analizy wyników tegorocznego sprawdzianu dla szkól podstawowych (rok szkolny 2011/2012) naszej podstawówki na tle wyników podobnych placówek w powiecie wrocławskim oraz Wrocławiu.
Analiza oparta została o sumę punktów otrzymanych na egzaminie przez poszczególnych uczniów.
Średnio ze sprawdzianu kończącego dziecko z naszej podstawówki osiągnęło wynik - 22 pkt. (w skali 40 pkt.). Ten średni wynik jest niższy niż średni wynik w województwie – 22,5 pkt., dużo niż średnia w powiecie wrocławskim – 23,3 pkt. i katastrofalnie niższy niż średnia w szkołach wrocławskich – 25,8 pkt.
W poszczególnych obszarach egzaminacyjnych wyniki układały się następująco:
1. Obszar 1 (czytanie) – 6,5 pkt. (na max 10 pkt.),
(średnia dla: pow. wrocławskiego – 6,4; Wrocławia – 7,0; Dolnego Śląska – 6.2).
2. Obszar 2 (pisanie) – 5,7 pkt. (na max 10 pkt.),
(średnia dla: pow. wrocławskiego – 6,0; Wrocławia – 6,3; Dolnego Śląska – 5,7 pkt.),
3. Obszar 3 (rozumowanie) – 3,7 pkt. (na max 8 pkt.),
(średnia dla: pow. wrocławskiego – 4,2; Wrocławia – 4,8: Dolnego Śląska – 4,1 pkt.),
4. Obszar 4 (korzystanie z informacji) – 2,5 pkt. (na max 4 pkt.),
(średnia dla: pow. wrocławskiego – 2,8; Wrocławia – 3,1: Dolnego Śląska – 2,8 pkt.),
5. Obszar 5 (wykorzystywanie wiedzy w praktyce) – 3,6 pkt. (na max 8 pkt.).
(średnia dla: pow. wrocławskiego – 3,8; Wrocławia – 4,6: Dolnego Śląska – 3,7 pkt.),
Absolwenci naszej podstawówki słabo wypadli we wszystkich obszarach sprawdzianu. Szczególnie źle, w tych z nich, które wymagały samodzielności, kreatywności i myślenia (obszary 3 ,4 i 5).

Równie słabo wyglądają tegoroczne wyniki absolwentów naszej podstawówki na tle pozostałych szkół naszej gminy. Wyniki siechnickiej podstawówki lokują ją dopiero na 4 miejsce (na 5 szkól w gminie). Udało jej się wyprzedzić jedynie szkołę podstawową w Św. Katarzynie.
Tegoroczne wyniki szkół podstawowych gminy Siechnice:
1. SP Radwanice –26,0 pkt. (0bszary 1/5 – 6,9 + 6,3 + 5,3 + 3,1 + 4,5).
2. SP Żerniki Wr. – 25,2 pkt. (Obszary 1/5 – 6,8 + 5,6 + 4,5 + 3,0 + 5,2),
3. SP „Caritas” Kotowice – 22,3 pkt. (Obszary 1/5 – 6,4 + 5,0 + 4,4 + 2,4 + 4,1),
4. SP Siechnice – 22,0 pkt. – (Obszary 1/5 – 6,5 + 5,7 + 3,7 + 2,5 + 3,6),
5. SP Św. Katarzyna – 21,8 pkt. (Obszary 1/5 – 5,5 + 5,8 + 3,8 + 2,7 + 4,0).

Na tle szkół podstawowych zlokalizowanych w powiecie wrocławskim nasza podstawówka lokuje się bardzo nisko, na 30 miejscu (na 44 szkoły w powiecie) razem ze szkołą w Małkowicach gm. Kąty Wrocławskie.
Najlepsze szkoły podstawowe w naszym powiecie:
1. SP Tyniec Mały (Gmina Kąty Wr.) – średnia 31,5 pkt.
2. SP Węgrów (G. Długołęka) – 28.8 pkt.
3. SP Kamieniec Wr. (G. Czernica) – 28,5 pkt.
4. SP Zachowice (G. Kąty Wr.) – 28,0 pkt.
5. SP Ratowice (G. Czernica) – 27.7 pkt.
6. SPP Polakowice (G. Żurawina) – 26,8 pkt.
7. SP Radwanice (G. Siechnice) – 26,0 pkt.
8. SP Czernica (G. Czernica) – 26,0 pkt.
9. SP Długołęka (G. Długołęka) – 25,6 pkt.
10. SP Smolec (g. Kąty Wr.) – 25,4 pkt.

Porównując jednak średnie wyniki szkół podstawowych w układzie całych gmin nasza Gmina lokuje się wysoko na drugim miejscu wśród 9 gmin powiatu wrocławskiego.
Średnie wyniki w poszczególnych gminach:
1. Gmina Czernica (średni wynik ucznia) – 25,47 pkt.
2. Gmina Siechnice – 23,57 pkt.
3. Gmina Długołęka – 23,43 pkt.
4. Gmina Kąty Wrocławskie – 23,43 pkt.
5. Gmina Kobierzyce – 23,32 pkt.
6. Gmina Sobótka – 22,46 pkt.
7. Gmina Jordanów – 23.3 pkt.
8. Gmina Żórawina – 21,9 pkt.
9. Gmina Mietków – 19,5 pkt.

Na koniec proponuję porównanie średniego wyniku ucznia naszej szkoły podstawowej ze średnimi w podstawówkach we Wrocławiu. Na 85 wrocławskich podstawówek (publicznych i prywatnych) nasza siechnicka szkoła ze swoim wynikiem średnim 22 pkt. ulokowałaby się na 76/77 miejscu wraz ze szkołą nr 84 (przy ul. Górnickiego).

Wnioski:
1. Poziom kształcenia w naszej szkole podstawowej w Siechnicach jest znacząco odbiega od średnich.
2. Kształcenie na poziomie podstawowym jest słabsze niż w Powiecie Wrocławskim, a nawet Województwie Dolnośląskim.
3. Również zdecydowanie zostajemy z tyłu za dwoma najlepszymi od lat podstawówkami nasze gminy (Żerniki i Radwanice).
4. Nasze dzieci już na starcie edukacyjnym (szkoła podstawowa) tracą znaczący dystans do swoich rówieśników i nie są później w stanie (nauka w gimnazjum) go zredukować.
5. Tego szczególnie niskiego poziomu wyników ze sprawdzianu po szkole podstawowej (wyniku edukacji w szkole podstawowej) nie da się tylko wytłumaczyć stwierdzeniem „taka jest młodzież w Siechnicach”.
6. Gmina Siechnica finansuje podstawówkę na wyższym poziomie niż finansuje swoje szkoły Wrocław (dane mogę udostępnić).
7. Potrzeba jest debaty publicznej nad stanem oświacie w gminie. Oświata to problem nie tylko nauczycieli i tych rodziców, którzy akurat posyłają dzieci do szkoły. To problem całego miasta.

G. Roman

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: obserwatorgminny »

Na koniec proponuję porównanie średniego wyniku ucznia naszej szkoły podstawowej ze średnimi w podstawówkach we Wrocławiu. Na 85 wrocławskich podstawówek (publicznych i prywatnych) nasza siechnicka szkoła ze swoim wynikiem średnim 22 pkt. ulokowałaby się na 76/77 miejscu wraz ze szkołą nr 84 (przy ul. Górnickiego).
Chciałbym zadać pytanie uzupełniające co do porównania poziomu nauczania pomiędzy szkołą w Siechnicach a szkołami podstawowymi we Wrocławiu.
Czy w 85 wrocławskich podstawówkach są ujęte tzw. szkoły specjalne?
Jeżeli tak, to proszę Cię Grom o uwzględnienie tego faktu w statystyce. Zobiektywizuje to spojrzenie naszych mieszkańców na ogrom różnicy w poziomie nauczania pomiędzy Wrocławiem a naszą miejscowością.

lukaszow
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 19:46

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: lukaszow »

Jesli chodzi o debate to przydalby sie glos w sprawie od stron zainteresowanych, tj. szkoly i rodzicow. Moze anominowa obowiazkowa ankieta. Dobrym pomyslem moze byc tez audyt wewnetrzny zlecony przez Gmine, celem ktorego bedzie znalezienie waskich gardel, tj. miejsc gdzie poprawa najbardziej by sie przydala.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

W miniony wtorek (tj. 18 września br) odbyło się spotkanie siechnickiej Rady Parafialnej. Głównym tematem, była sprawa przyszłości cmentarza parafilnego w Siechnicach.
Ks. Proboszcz Stanisław Stelmaszyk poinformował zebranych o ilości miejsc grzebalnych, którymi dysponuje parafia. W wyniku prowadzonych przez parafie (od trzech lat) konsekwentnych działań zmniejszono ilość grobów, które nie mają opiekunów i są nieopłacane. Dobre rezultaty dała również polityka wspierania tych parafian, którzy dokonują ekshumacji i scalają groby. Zaprzestano również sprzedaży grobów z "wyprzedzeniem". Pomimo tych działań oraz pomimo przeznaczeni kilku mniej niezbędnych alejek na pochówki ilość możliwych do wykorzystania miejsc grzebalnych stale malej. Szacowana na dziś przez Zarządcę cmentarza ilość pozostałych miejsc grzebalnych wynosi:
1. 55 miejsc wolnych, lecz już wykupionych i opłaconych (miejsca te wykupine zostały przed wieloma laty i dotyczy to zwykle grobów podwójnych - zwykle wykupionych przez osoby, która pochowały małżonka),
2. 10 miejsc po ekshumacjach - liczba ta może wzrosnąć o kilka sztuk (trwający na naszym cmentarzu proces scalania grobów ma jeszcze niewielkie rezerwy),
3. 30 miejsc na pochówki urnowe - ziemne (na te pochówki przeznaczone zostały groby dziecięce, których opiekunowie zrzekli się ich).
Według Zarządcy cmentarza rocznie w Siechnicach odbywa się około 50 pogrzebów. Latwo więc wyliczyć , iż 40 "wolnych" miejsc grzebalnych (możliwość wykorzystania sprzedanych już 55 miejsc jest ograniczona),. Zapewnia to naszej parafii pochówki co najwyżej do wakacji przyszłego roku.

Nie napawają również optymizmem informacje, które napływają ze strony władz gminy Siechnice. Składane od wielu lat wnioski o przekazanie na własność parafii, przyległego do cmentarza gruntu, są konsekwentnie przez władze gminy odrzucane. Działka powyższa, pomiedzy cmentarzem a rzeczką Szaluną została zakupiona przez władze gminy na powiększenie cmentarza jeszcze w I kadencji samorządu gminnego,tj. w latach 1990-94.
Przez minone lata władze gminne, zarówno minione jak i obecne, konsekwentnie opowiadały sie za budową nowego komunalnego cmentarza. Powstał już drugi jego projekt. Władze gminy odrzucały wszelką argumentację przedstawicieli parafii wskazującą na problemy prawne oraz koszty jakie będą stały na przeszkodzie budowie nowego cmentarza.

Aktualnie prace przy projekcie gminnym zdecydowanie wyhamowały. Budowa nowego cmentarza jest już mało realna a na pewno bardzo kosztowna. Prace gminne utknęły,dokładnie w tych punktach które wskazywał od wielu lat Grzegorz Roman (szereg tych zastrzeżeń mozna znaleźć na tym forum) - konieczność budowy na nowym cmentarzu domu pogrzebowego lub kostnicy, przyłączy kanalizacyjnego, elektrycznego, wodociągowego, budowy chłodni do przekazywania zwłok, itd).

W zaistniałej sytuacji, gdy parafia traci możliwości pochówkowe, władze gminne winnych podjąć, bez zbędnej zwłoki, działania które miejsca pochówkowe zgodne z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, cytuję:
- art. 1, ust. 1 - "Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy".
- art. 2, ust. 1 - "Utrzymanie i zarządzanie nimi należy do właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), na których terenie cmentarz jest położony".

GRoman
PS. Nasz wspólny apel do Pana Burmistrza - Niech Pan wycofa sie ze swoich planów, póki jeszcze nie doszło w Siechnicach do pochówkowego dramaty - z braku miejsc na cmentarzu parafialnym będziemy musieli "szukać" miejsc pochówków poza miastem, a być może poza gminą. Czas na poważne i skuteczne rozmowy zbliżajace nas do rozwiązania tego palącego problemu.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

I znowu problem nazwy ulicy!
My, którzy nie chcemy ul. gen. Karola Świerczewskiego powinniśmy się uczyć jak trzeba walczyć o zmianę nazwy ulicy. Władze gminy powiedziały nam, że nowo wybudowany zaułek przy Świerczewskiego nie jest godny rot. Witolda Pileckiego, a część mieszkańców ul. Świerczewskiego nie chce zmiany jej nazwy - to my co - buzia w "ciup"! I co - w zaułku też mamy Świerczewskiego, choć chyba bez zgody Rady Gminy.
Natomiast przyszli mieszkańcy ul. gen. Emila Fieldorfa to cho! Cho!
Deweloper wycofał wniosek o zmianę nazwy, to teraz my wystąpimy z wnioskiem sami. Może już nie z całkowitym wykreśleniem postaci generała. Wszak Polak i do tego bohater! Niech z powrotem idzie do podziemia. Proponujemy zamiast ul. gen. Emila Fieldorfa nazwę ul. Generała Nila. Wszak chodzi tylko w wygodę i internet. Nazwa krótsza i łatwiejsza do wypowiedzenia.
To, że pojawia się taki wniosk mnie nie dziwi. Przez sześć lat w Urzędzie Miejskim Wrocławia kierowałem Działem Skarg i Wniosków nasłuchałem się i naoglądałem wiele. Ale to, że Burmistrz i Urząd Gminy, który nie jest adresatem wniosku nadaje mu urzędowy bieg. Tego nie pojmuję! Chyba, że wniosek wysłano do konsultacji na polecenie Przewodniczącego Rady.
Adresatem wniosku jest Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Roman Kasprowicz a nie Burmistrz Miasta. Tylko Przewodniczący Rady Miasta może nadać mu bieg i może umieścić go w porządku obrad Rady Miejskiej Siechnic (Rady Gminy).
GRoman
PS. Dziś już nie jest ważne kto skierował wniosek do konsultacji, ważne że nasze świeże miasto znów się zareklamuje. Tyko czy to jest dla nas korzystna reklama.

atomowiec
Posty: 50
Rejestracja: wtorek, 17 maja 2011, 07:21

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: atomowiec »

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego (specjalnie wpisałem całą nazwę naprzeciw oponentom ul. Generała Emila Fieldorfa) już otwarta na ul. Kościelną. Przeszedłem się i martwi mnie, mam nadzieję że nie tyko mnie, brak konsekwencji w szerokości jezdni. Nowa ulica ,a:
1. Nietrafiona wylotem w Kościelną, trzeba będzie zmieniać niedawno robiony wjazd z Kościelnej
2. Na całej długości gdzie ułożone już są krawężniki po obu stronach jezdni ulica zmienia swoją szerokość, któryś z deweloperów przesadził z wysunięciem parkingów?
3. Nowo ułożony chodnik przy Fieldorfa jakoś ni jak ma się wysokością do chodnika i ulicy przy Nowej Kamienicy.
Czy jest już projekt Piłsudskiego? Nowa ulica, a wygląda na to ze będzie kolejnym bublem.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Siechnice- przyszłość miasta

Post autor: grom »

Dzięki za sygnał. Mam spotkanie z Burmistrzem to podniosę sprawę.
Tęż podzielam zdanie, że nie mamy "szczęścia" do remontów i burowy ulic. Za każdym razem coś jest nie tak. Zapewniam że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rynku jednoznacznie ustala szerokość tzw. pasa drogowego. Deweloperzy realizując jakiekolwiek inwestycje na gruntach gminnych (myślę, że w tym wypadku pas drogowy jest gruntem gminnym) powinni podpisać stosowną oraz uzgodnićzakres robót.
Trzeba to też rgularnie nadzorować.
GRoman

ODPOWIEDZ