kreatywna księgowość (woda,śmieci,cmentarz)

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

kreatywna księgowość (woda,śmieci,cmentarz)

Post autor: obserwatorgminny »

Nowy tydzień ,więc nowe rewelacje z naszego gminnego podwórka.
Otóż pozwoliłem sobie sprawdzić obowiązujące ceny zimnej wody i ceny odprowadzenia ścieków w ościennych gminach i miastach i porównać to do zaproponowanych i zatwierdzonych cen w/w mediów w naszej gminie.
Zacznijmy jak w meczu piłkarskim od prezentacji gości:
1.Wrocław – zw. 3,95 zł ścieki – 4,41 zł
2.Oława – zw. 3,26 zł ścieki – 5,62 zł
3.Zórawina - zw.3,73 zł ścieki – 5,64 zł
A teraz gospodarz Gmina Siechnice:
Zimna woda – 4,21 zł ścieki -6,36 zł

Analizując powyższe dane należy jeszcze wziąć pod uwagę czy gmina/miasto ma swoje ujęcie wody i własną oczyszczalnię ścieków, czy też korzysta z cudzych zasobów.
Na pewno miasto Oława korzysta z wody z aglomeracji wrocławskiej, pozostałe Gminy/miasta mają swoje ujęcia wody.
To pytam się dlaczego w Siechnicach mamy płacić za w/w media najdrożej w okolicy? Zaznaczmy ,że woda jest beznadziejna i tak prawdę powiedziawszy nie nadaje się do celów spożywczych ( przynajmniej ja nie korzystam z tej wody)jedynie do celów sanitarnych.
I sam sobie odpowiadam, ano dlatego, że Pan Burmistrz zaczął zbyt mocno „majstrować” przy budżecie gminnym. Sprzedał spółce w 100% zależnej od Gminy Siechnice ( Zakład Gospodarki Komunalnej Siechnice) stacje uzdatniania wody, które to stacje w zasadniczym stopniu spowodowały podwyżkę tej beznadziejnej jakości wody pitnej. Ścieki są jedynie pochodną cen wody.
I tak bez żadnych modernizacji tzw. SUW ( stacja uzdatniania wody) mamy najgorszą i najdroższą wodę w okolicy.
Ktoś zapyta : a po co „ majstrował” przy budżecie gminnym? Ano z prostego powodu , prowadząc kreatywną księgowość zadłuża spółkę gminną wykazując zysk w budżecie.
A ty mieszkańcu płać i płacz.
Woda najdroższa, ścieki najdroższe, śmieci najdroższe a pewnie następnym ruchem będą komercyjnie sprzedawane miejsca pochówku gdyż na naszym cmentarzu już miejsca grzebalne się skończyły.
Ale widzę, że Pan Burmistrz nie traci dobrego humoru gdyż za nasze pieniądze ukwieca nam miasto szkoda ,że w rejonach najmniej uczęszczanych przez mieszkańców.
A może by tak zaczął realizować inwestycje zapisane w planie inwestycyjnym na 2013 r.?
Może nieco zgryźliwie, ale za to prawdziwie……….

mieszkaniec2
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 14 czerwca 2013, 09:59

Re: kreatywna księgowość

Post autor: mieszkaniec2 »

Sprawa podwyżek w naszej gminie nie wzbudza radości ani uśmiechu na mojej twarzy. Wciąż słyszymy od P. Burmistrza, że jesteśmy najlepiej rozwijającą się gminą w Polsce, tylko nie dodaje, że rozwój ten polega na najwyższych podatkach, opłatach i obciążeniach na mieszkańca gminy w calym rejonie. Jako były mieszkaniec Wrocławia mogę tylko powiedzieć, że przeprowadzka do Siechnic była w celu obniżenia kosztów zakupu mieszkania i w przyszłości kosztów utrzymania. Ale jak tak dalej będzie to nasze rachunki będą wyższe niż w naszej stolicy. W Żórawinie ludzie już oprzytomnieli i chcą odwołać wójta. Pora na inicjatywę ze strony Siechnic póki jest co ratować. Koniec z szajką cwaniaków. Machloje finansowe, ciągłe odwoływanie przetargów zaplanowanych inwestycji, brak zainteresowania potrzebami mieszkańców gminy. Ponad rok oczekiwania na nowe wybory może spowodować straty , kórych nie będziemy mogli cofnąć. Pozdrawiam RATUSZ i życzę jak najszybszego ustąpiania z pełnionych obowiązków. Co do jakości wody to zawsze sądziłem, że gorszej od wrocławskiej już nigdzie nie ma , ale się myliłem. To co płynie w naszych kranach to wielki ściek. Dlatego powinniśmy płacić podwójnie za ścieki a nie za wodę.

obserwatorgminny
Posty: 99
Rejestracja: środa, 27 lipca 2011, 09:24

Re: kreatywna księgowość (woda,śmieci,cmentarz)

Post autor: obserwatorgminny »

Dla jasności kwoty podwyżki za wodę i ścieki prezentuję malutkę wyliczankę jak to wygląda rok do roku:

1.rok 2012 - zimna woda 3,90 zł/m3, ścieki 4,74 zł/m3 do tego 8% VAT co dawało kwotę do zapłaty = 9,34 zł/m3 zimnej wody wraz ze ściekami.
2.rok 2013 po 01.07.2013 - zimna woda 4,21 zł/m3, ścieki 6,36 zl/m3 do tego 8 % VAT co daje kwotę do zapłaty = 11,42 zł/m3 zimnej wody wraz ze ściekami
Wynika jednoznacznie ,iż podwyżka w/w mediów rok do roku wynosi 22,3 %.
Mając na względzie jakość wody oraz poziom usług branżowych w Gminie Siechnice to rozbój w białych rękawiczkach.




=

denis
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:20

Re: kreatywna księgowość (woda,śmieci,cmentarz)

Post autor: denis »

Nie wiem czy ma sens próba odwołania Jaśnie Pana Burmistrza(koszty związane z referendum),ale ma sens zmobilizowanie mieszkańców Siechnic do udziału w przyszłorocznych wyborach i pokazanie, że Jaśnie Wielmożnemu już dziękujemy.
Dla porównania stawki wody i ścieków w Warszawie:
woda:4,20 od 30.06.2012r ,wcześniej 4,00
ścieki:6,42 od 30.06.2012r ,wcześniej 5,23.
Czyli obecny koszt wody i ścieków porównywalny w Siechnicach jak i w Warszawie, gdzie wszystkie stacje uzdatniania wody przeszły gruntowne modernizacje, choćby słynne "Filtry" (znane z Czterdziestolatka), po których woda jest ozonowa, nie śmierdzi, miękka i spokojnie można pić z kranu, gdzie po łyku naszej pawik murowany.

Awatar użytkownika
szczepan
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 3 grudnia 2007, 08:21

Re: kreatywna księgowość (woda,śmieci,cmentarz)

Post autor: szczepan »

Witam.
Co do wody pełna jasność ja dwa słowa co do śmieci.
Krótko - drożej i gorzej
Przed wielkimi zmianami śmieci stały sobie grzecznie na posesjach i były zabierane z miejsca stałego składowania lub postoju kontenerka . Teraz trzeba je wyciągać poza bramę posesji i w ten sposób dekorować ulicę na kilka godzin w oczekiwaniu na zabranie .Żeby było jeszcze przyjemniej trzeba pilnować terminu wywozu - a ten zmienny jest i kapryśny . Pomylisz się ,wyjedziesz ,zapomnisz -i masz problemik ,bo do następnego terminu sporo czasu upłynie .Dodatkową przyjemność mają starsze osoby targające pojemniki w te i nazad i usiłujące być na bieżąco z harmonogramem wywozu .Pozdrawiam Osoby segregujące śmieci - choć osobiście nie zazdroszczę niskiej opłaty .
i to by było na tyle.
pozdrowionka

ODPOWIEDZ