Straż Miejska

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
Awatar użytkownika
strazmiejska
Posty: 19
Rejestracja: środa, 23 lutego 2011, 15:45

Straż Miejska

Post autor: strazmiejska »

Szanowni Państwo,

W imieniu Straży Miejskiej zapraszam wszystkich „Forumowiczów” do aktywnego uczestnictwa
w otwartej dyskusji, której mottem przewodnim będzie stan porządku publicznego na terenie Siechnic.

Mając na uwadze obecny stan porządku publicznego, a także biorąc pod uwagę pierwsze wskazania w przedmiocie sprawy, pragnę na rzecz zacieśnienia realizowanej współpracy umożliwić Państwu udział w codziennych działaniach kontrolno – patrolowych prowadzonych przez strażników.

Zakładam, iż wspólne patrole realizowane będą w ustalony dzień tygodnia w systemie zmiennym, tj. samochodowo - pieszym w godzinach dopołudniowo - popołudniowych, także z uwzględnieniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Stąd też począwszy od 07 marca 2011 r. najbardziej aktywnym forumowiczom po zapoznaniu
z czynnikami szkodliwymi mogącymi wystąpić podczas działań proponuję dobrowolny i nieodpłatny udział w takich patrolach, jako tzw. „uczestnik”.

Jednakże zastrzegam, iż działania kontrolne realizować będą strażnicy, a „uczestnik” nie będzie miał możliwości wglądu w dokumentację służbową. Ponadto w przypadku zaistnienia sprzeczności interesów, gdzie wystąpić może ukierunkowana stronniczość, „uczestnik” nie będzie brał udziału
w kontroli. Natomiast w chwili wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego „uczestnik” może być uznany za osobę przybraną w rozumieniu zapisów kodeksu karnego.

Zgłoszenia proszę kierować na adres e - mail: [email protected] lub
tel. 71/ 311 38 31, fax. 71/ 311 38 32, tel. 500 079 483

Od „uczestników” oczekuję, iż wyrażana na forum spostrzegawczość przyniesie wymierne efekty w samych działaniach, a pozyskane w ten sposób spostrzeżenia zostaną rzetelnie przedstawione innym forumowiczom.

Z wyrazami szacunku,

Dariusz Wasiak

black_diablo
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 30 listopada 2006, 21:09
Lokalizacja: Siechnice

Re: Straż Miejska

Post autor: black_diablo »

skoro udało mi się umieścić pierwszy post, to na samym wstępie napiszę o nowym rondzie; proponuję częstsze wizyty w tej okolicy z racji nagminnego łamania przepisów kodeksu o ruchu drogowym i skracaniu sobie drogi jadąc tzw. "pod prąd" ww rondem; ostatnio jeden z takich inteligentnych mało nie skasował mi samochodu; będę wdzięczny za uznanie tej sprawy jako jeden z priorytetów;

lobez
Posty: 2
Rejestracja: środa, 10 listopada 2010, 10:55

Re: Straż Miejska

Post autor: lobez »

Rondo na jest.......rondem. Czy szanowny black_diablo zauważył gdzieś oznakowanie pionowe mówiące o ruchu okrężnym?W tym przypadku obowiązuje reguła jak na skrzyżowaniu równorzędnym i należy przepuścić pojazd z prawej strony.Radzę uważać, gdyż w chwili obecnej nie ma innej interpretacji przepisów o ruchu drogowym.

black_diablo
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 30 listopada 2006, 21:09
Lokalizacja: Siechnice

Re: Straż Miejska

Post autor: black_diablo »

ja napisałem o jeździe w odwrotną stronę na skróty (wydaje mi się, że mieszkamy w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii), zwłaszcza z ul. Staszica w stronę ul. Ciepłowniczej, albo z Ciepłowniczej w Jarzębinową; wystarczy chwilę postać i poobserwować; zapewniam, że budżet miasta mocno by się powiększył;

cygan
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 7 lutego 2010, 10:28

Re: Straż Miejska

Post autor: cygan »

black_diablo pisze:ja napisałem o jeździe w odwrotną stronę na skróty (wydaje mi się, że mieszkamy w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii), zwłaszcza z ul. Staszica w stronę ul. Ciepłowniczej, albo z Ciepłowniczej w Jarzębinową; wystarczy chwilę postać i poobserwować; zapewniam, że budżet miasta mocno by się powiększył;

Nie tylko ciebie by skasowali.Myślę jednak, że w miarę szybko uporaja się z oznakowaniem.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Straż Miejska

Post autor: grom »

Dyskusja o sposobiej jazdy przez rondo jest oczywiście niezmiernie pouczająca, ale wydaje sie marginalna w stosunku do problemów podniesionych przez Straż Miejską.
Jeden problem jest oczywisty i bezdyskusyjny. Straż prosi nas o pomoc poprzez zgłaszanie problemów porządkowych na terenie Siechnic. Sam mogę ich trochę "sypnąć" z rekawa.
Drugi to zagadnienie o wiele poważniejsze. Śmię twierdzić, iż fundamentale. Straż proponuje nam "wspólne patrole". Oczywiście zaraz się sumituje i zastrzega, ale propozycja jest jasna. Straż chce personalnego, społecznego wsparcia.
A to już poważny problem. To już tylko krok od powrotu do ORMO (dla młodych Ochotnicze Rezerwy Milicji Obywatelskiej - organizacja społeczna założona przez komunistów po II wojnie światowej, zasłużona w patrolowaniu, inwigilacji sąsiadów a i jak trzeba w pałowaniu), do IRCH-y (Inspekcja Robotniczo-Chłopska - organizacja społeczna utworzona w stanie wojennym, miała wspierać słuszne przemiany w socjalistycznym społeczeństwie i zwalczać m. in. spekulantów, oczywiści we wspólnych patrolach), itd.
Panie Komendancie jest Pan człowiekiem młodym i pełnym zapału. Niech Pan jednak pamięta, iż pewne lekcje w polskim społeczeństwie już przerabialiśmy.
GROM
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 maja 2011, 14:59 przez admin, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: [przywrócono pełną treść postu]

Michał Młyńczak
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 31 października 2010, 21:39

Re: Straż Miejska

Post autor: Michał Młyńczak »

Nie musimy brać przykładów z naszej niechlubnej przeszłości. Udział obywatelski może być bardzo dobrym czynnikiem wspomagającym nasze bezpieczeństwo, warto np. zobaczyć jak do sprawy pochodzi Wielka Brytania (bez komunistycznego rodowodu)

Funkcjonują tam dwie formacje wspomagające pracę policji: Police Community Suport Officers (można powiedzieć nasza straż miejska) i Specjal Constables (wolontariusze, mieszkańcy).

Community Suport Officers to funkcjonariusze przeszkoleni przez policję i chodzący w podobnych umundurowani. Korzystają oni ze środków łączności policji i urzędują w komisariatach wspólnie z dzielnicowymi a na patrole jeżdżą radiowozami. Warunkiem koniecznym tej formacji jest to, że służba może być pełniona jedynie w dzielnicy zamieszkania lub pracy funkcjonariusza. Jest to praca na pełny etat (płatna) lub w innej formie stosownie do możliwości aplikanta. Uprawnienia tej formacji są podobne do uprawnień naszej straży miejskiej, również finansowana jest z budżetu miast i gmin.

Special Constables w której służbę pełnią wolontariusze, są przeszkoleni przez policję. Mają zapewnione mundury i wyposażenie dodatkowo zwraca się im koszty dojazdów. W czasei słuzby mają uprawniani podobne do Community Suport Officers CSO. Wolontariusze, najczęściej okoliczni mieszkańcy pełnią służbę w swoim wolnym czasie ( min. 4 godziny tygodniowo) i stanowią swoiste połączenie pomiędzy między policją a społecznością lokalną. Służba w Special Constables nie jest płatna.

Chyba nie ma co się kłócić o to czy społeczne zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa jest ważne - na pewno jest. Mieszkańcy najlepiej znają swoje dzielnice i okolice, wiedzą gdzie jest niebezpiecznie i co wpływa na obniżenie poczucia bezpieczeństwa. Pomysł fajny, tylko czy będą odpowiednie osoby do jego realizacji (na pewno trzeba ustawić jakieś kryteria). Czyste porównywanie takich inicjatyw do ORMO jest nie poważne. Takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są również w GB czy USA. Gdybyśmy potrafili uczyć się o dniach sprawdzonych rozwiązań a nie kopiować przeszłość to w naszym kraju żyło by się lepiej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nawet specjalny poradnik który wskazyje, że patrole obywatelskie w ramach wolontariatu mogą być już dzisiaj realizowane w naszym kraju. Oczywiście niezbędne jest zaangażowanie władz samorządowych w ich finansowanie np. mundury, czy koszty przejazdów.

„Polski system prawny umożliwia społecznościom lokalnym tworzenie różnych grup wzajemnej pomocy, w tym samoobrony, działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które mogą działać wyłącznie profilaktycznie, powstrzymując się od interwencji, zaś w krytycznych momentach wzywa Policję albo inne uprawnione organy. Interweniować mogą jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Społeczna samoobrona może być w różnym stopniu powiązana z działaniami Policji i lokalnymi władzami. Obywatele mogą tworzyć organizacje samoobrony funkcjonujące w ścisłej współpracy z Policją i władzami lokalnymi lub niezależnie od nich.(…)”

http://www.kryzys.olsztyn.pl/sitefiles/file/mswia/Tworzenie_i_funkcjonowanie_grup_osiedlowych_oraz_miejskich_map_bezpieczenstwa.pdf

Tiril
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 12:34

Re: Straż Miejska

Post autor: Tiril »

Witam. Z moich 8- mio miesięcznych obserwacji :
- straż miejska kompletnie nie reaguje na fakt iż autobusy nagminnie niszczą rondo. Swoją drogą nie wiem co za osoby inteligentne inaczej zaprojektowały i dały zgodę na wybudowanie takiej fuszerki. Skoro autobusy " nie wyrabiają" na zakręcie to powinny objechać rondo a nie niszczyć wysepki między pasami ruchu. Jednak SM mimo że przy mnie była świadkiem takiej sytuacji niejednokrotnie nie zareagowała.
- również samochody stojące na ścieżkach rowerowych są dla SM niewidzialne i problemu nie ma.
- to samo z nieprawidłowo zaparkowanymi autami na chodnikach ( nie chodzi mi o te zaparkowane na osiedlach tylko np pod sklepem na ul. Kościelnej)
- nie wspomnę już o tym iż dodzwonienie się do tej instytucji w godzinach popołudniowo- wieczornych jest niemożliwe.

cygan
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 7 lutego 2010, 10:28

Re: Straż Miejska

Post autor: cygan »

Tiril pisze:Witam. Z moich 8- mio miesięcznych obserwacji :
- straż miejska kompletnie nie reaguje na fakt iż autobusy nagminnie niszczą rondo. Swoją drogą nie wiem co za osoby inteligentne inaczej zaprojektowały i dały zgodę na wybudowanie takiej fuszerki. Skoro autobusy " nie wyrabiają" na zakręcie to powinny objechać rondo a nie niszczyć wysepki między pasami ruchu. Jednak SM mimo że przy mnie była świadkiem takiej sytuacji niejednokrotnie nie zareagowała.
- również samochody stojące na ścieżkach rowerowych są dla SM niewidzialne i problemu nie ma.
- to samo z nieprawidłowo zaparkowanymi autami na chodnikach ( nie chodzi mi o te zaparkowane na osiedlach tylko np pod sklepem na ul. Kościelnej)
- nie wspomnę już o tym iż dodzwonienie się do tej instytucji w godzinach popołudniowo- wieczornych jest niemożliwe.
Na krzyzówce przy Świerczewskiego ktos mądry dał kamienie wielkości koła samochodowego i problem znikł.Myślę, że to samo trzeba zrobić na nowym rondzie.Ja myślę,że zanim skończą te prace z rondem ktoś im podpowie, że można zrobić dodatkowy łacznik do skrętu w prawo bez wjeżdżania na rondo.Tak jest w wielu miastach A co do straży miejskiej, to oni pracują w godzinach szczytu-wania.Potem im już wisi.Czasami widać ich jednak przy Dino w godzinac wieczornych , co jest bardzo wskazane.

cygan
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 7 lutego 2010, 10:28

Re: Straż Miejska

Post autor: cygan »

Michał Młyńczak pisze:Nie musimy brać przykładów z naszej niechlubnej przeszłości. Udział obywatelski może być bardzo dobrym czynnikiem wspomagającym nasze bezpieczeństwo, warto np. zobaczyć jak do sprawy pochodzi Wielka Brytania (bez komunistycznego rodowodu)

Funkcjonują tam dwie formacje wspomagające pracę policji: Police Community Suport Officers (można powiedzieć nasza straż miejska) i Specjal Constables (wolontariusze, mieszkańcy).

Community Suport Officers to funkcjonariusze przeszkoleni przez policję i chodzący w podobnych umundurowani. Korzystają oni ze środków łączności policji i urzędują w komisariatach wspólnie z dzielnicowymi a na patrole jeżdżą radiowozami. Warunkiem koniecznym tej formacji jest to, że służba może być pełniona jedynie w dzielnicy zamieszkania lub pracy funkcjonariusza. Jest to praca na pełny etat (płatna) lub w innej formie stosownie do możliwości aplikanta. Uprawnienia tej formacji są podobne do uprawnień naszej straży miejskiej, również finansowana jest z budżetu miast i gmin.

Special Constables w której służbę pełnią wolontariusze, są przeszkoleni przez policję. Mają zapewnione mundury i wyposażenie dodatkowo zwraca się im koszty dojazdów. W czasei słuzby mają uprawniani podobne do Community Suport Officers CSO. Wolontariusze, najczęściej okoliczni mieszkańcy pełnią służbę w swoim wolnym czasie ( min. 4 godziny tygodniowo) i stanowią swoiste połączenie pomiędzy między policją a społecznością lokalną. Służba w Special Constables nie jest płatna.

Chyba nie ma co się kłócić o to czy społeczne zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa jest ważne - na pewno jest. Mieszkańcy najlepiej znają swoje dzielnice i okolice, wiedzą gdzie jest niebezpiecznie i co wpływa na obniżenie poczucia bezpieczeństwa. Pomysł fajny, tylko czy będą odpowiednie osoby do jego realizacji (na pewno trzeba ustawić jakieś kryteria). Czyste porównywanie takich inicjatyw do ORMO jest nie poważne. Takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są również w GB czy USA. Gdybyśmy potrafili uczyć się o dniach sprawdzonych rozwiązań a nie kopiować przeszłość to w naszym kraju żyło by się lepiej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nawet specjalny poradnik który wskazyje, że patrole obywatelskie w ramach wolontariatu mogą być już dzisiaj realizowane w naszym kraju. Oczywiście niezbędne jest zaangażowanie władz samorządowych w ich finansowanie np. mundury, czy koszty przejazdów.

„Polski system prawny umożliwia społecznościom lokalnym tworzenie różnych grup wzajemnej pomocy, w tym samoobrony, działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które mogą działać wyłącznie profilaktycznie, powstrzymując się od interwencji, zaś w krytycznych momentach wzywa Policję albo inne uprawnione organy. Interweniować mogą jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Społeczna samoobrona może być w różnym stopniu powiązana z działaniami Policji i lokalnymi władzami. Obywatele mogą tworzyć organizacje samoobrony funkcjonujące w ścisłej współpracy z Policją i władzami lokalnymi lub niezależnie od nich.(…)”

http://www.kryzys.olsztyn.pl/sitefiles/file/mswia/Tworzenie_i_funkcjonowanie_grup_osiedlowych_oraz_miejskich_map_bezpieczenstwa.pdf
Ja się zgadzam z samą teorią. Jednak w tak małej społeczności jest to zakazane społecznie. My jesteśmy nauczeni solidarności społecznej, i wszelka ingerencja w sprawy innych obywateli jest odbierana jako konfidenctwo.Nikt nie będzie narażał się na utratę powszechnie zdobytego zaufania człowieka z TĄD.

pablos89
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 20:39

Re: Straż Miejska

Post autor: pablos89 »

Witam ja dodam od siebie parę obserwacji na temat pracy SM. Na przykład tak samo zauważyłem problem zaparkowanych samochodów na drodze rowerowej na osiedlu, oraz na chodnikach że przejść się nie da strażnicy totalnie to olewają, tak samo co jakiś czas na ulicy szkolnej na skwerku mieszkańcy z bloku palą liście gałęzie nieraz dochodzą jakieś stare tapczany itp. zauważyłem że strażnicy nawet przejeżdżając obok widząc tę sytuację olewają ten problem,kolejna sprawa często przechodzę w pobliżu posterunku straży miejskiej z psem na spacer wieczorny i koło godzinny 21.00 panowie strażnicy chowają swój radiowóz a z tego co się orientuję to do godzinny 22.00 pełnią służbę ,a jak napisał(a) Tiril dodzwonić się do instytucji o tej porze graniczy porostu z cudem. Wydaję mi się że funkcjonowanie straży miejskiej w Siechnicach jest dość zbędne bo i tak jak coś się dzieję to odsyłają zainteresowanych do innych instytucji.

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Straż Miejska

Post autor: grom »

Sanowni Państwo, jestem całkowicie zaskoczony zaistniałą na forum sytuacją.
Na wniosek Komendanta Straży Miejskiej usunięto fragment mojego postu. Pan Komendant uznał, iż jest on zniesławieniem.
Sytuacja jest śmieszna. Usunięty fragment mojego postu dotyczył pomysłu komendanta na wspólne patrole strażników i mieszkańców. Wskazywałem w nim na polskie doświadczenia w tego typu działaniach. Przypominałem takie poprzednie incjatywy władz w Polsce jak ORMO i IRCH-a.
W wielu krajach funkcjonują różnego rodzaju organizacje wspierające policję, wspomniany prezez Pan Młyńczaka przykład Brytyjski nie jest jedyny. Tylko, to już jest tak, że nawet idealne skopiowanie jakiejś instytucji funckjonującej w jednej społeczności nie daje najmniejszej gwarancji iż będzie ona równie dobrze funkcjonować w innym społeczeństwie. Doświadczenia polskie dowodzą, iż takie proste przeszczepy zwykle owocują w polsce karykaturalnie.
I na koniec. Panie komendancie! proponuje Pan publiczną dyskusję nad zgłoszoną przez Pana (władzę) incjatywą.
Następnie, obraża się Pan za to, że ktoś w ramach proponowanej przez Pan debaty ma inne zdanie. Jest to groteskowej. A działania ograniczające swobodę wypowiedzi mają charakter cenzuralny.
GRoman

Awatar użytkownika
strazmiejska
Posty: 19
Rejestracja: środa, 23 lutego 2011, 15:45

Re: Straż Miejska

Post autor: strazmiejska »

Szanowni Państwo, a w szczególności szacowny GROM – ie,

W żadnym razie nie obrażam się za sugestie, a także krytyczne uwagi – szanuje je, uznając je za pomocne w codziennej pracy – tak w dyslokowaniu patroli, jak również w ocenie poziomu zagrożeń.

Odnosząc się natomiast do wyartykułowanego porównania SM jako instytucji zbliżonej do ORMO i IRCH (mimo przedstawionego porównania z wrodzonym taktem piszącego), to uznałem je za co najmniej niesmaczne. Tym bardziej iż owe obrazowe usadowienie danych organizacji na jednej szali może być traktowane jako forma zniewagi organu porządku publicznego (choć w judykaturze nie ma zgodności co do zakresu znaczeniowego), o której mowa w art. 226 § 3 kk.

Pomysł w zakresie uczestnictwa Forumowiczów w działaniach ze strażą (jako obserwatorzy) nie opiera się na zaczerpniętych pomysłach od organizacji innego ustroju, ale ich zamysłem było m.in. pokazanie szerokiego spektrum działań Straży, a opisane spostrzeżenia przez samego obserwatora zobrazować miały rzeczywistą pracę strażników.

Nowe SM – kie powstały na fali zmieniającej się sytuacji ustrojowo – gospodarczej lat 90 – tych i nigdy nie były związane z ideologią wskazanych „organizacji społecznych” ubiegłej epoki, choć metryka straży sięga nawet XIII wieku.

Kontakt ze Strażą Miejską – tel. 500 079 483 oraz 71 / 311 38 31 fax. 71 / 311 38 32 lub e – mail: [email protected]

Rondo – inwestycja została zrealizowana zgodnie z planami, choć rzeczywistość pokazuje jego inne oblicze – zbyt małe dla „większych” pojazdów.

Ścieżki rowerowe – do dnia dzisiejszego nie są oznakowane, a czego wymagają przepisy PRD.

Z wyrazami szacunku,
Dariusz Wasiak

grom
Posty: 693
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 09:15

Re: Straż Miejska

Post autor: grom »

Panie Komendancie!
Sytuacja jest jeszcze poważnejsza niż myślałem. Najpierw na Pana wniosek zdjęto część mojego posty, a teraz pozwala sobie Pan interpretować i komentować ten fragment, którego inni nie mogą przeczytać.
Mój tekst odnosił się do Pana incjatywy. Proszę nie przekraczc kolejnych granic. Stan debaty w tej sprawie przekracza dwie granice: granicę dobrego smaku i granice śmieszności.
Groźby prokuratorskie - Panie Komendancie niech Pan nie grozi tylko składa wniosek.
Myślę, że zarzadzający portalem mieli już wystarczająco dużo czasu aby sprawę zbadać. Proszę ich o przywrócenie postu w pełnym brzmieniu.
GRom

ODPOWIEDZ