Syreny alarmowe

Ogólne forum Mieszkańców miasta Siechnice
janucha
Posty: 3
Rejestracja: środa, 26 sierpnia 2009, 22:34

Re: Syreny alarmowe

Post autor: janucha »

No i dziękuję pięknie za odpowiedź. Będąc przez tyle lat mieszczuchem nie pomyślałem o tym, że istotną różnicą między zawodową SP a OSP jest system przywoływania (w tym pierwszym przypadku zbędny jako, że strażacy są na służbie). Nie miałem do czynienia z OSP we Wrocławiu. Pobuszowałem trochę w internecie i faktycznie zgodzić się muszę, że syrena strażacka ma w takim przypadku sens, komórka czy pager mogą się rozładować. Jednak parę uwag chciałbym z moich internetowych podróży tutaj zawrzeć. Po pierwsze, wydaje się, że nie ma żadnej reguły ogólnej co do modulacji i czasu trwania sygnału w OSP. Czytałem fragmenty wypowiedzi strażaków, że w wielu miejscach wyje się także na zwykłe zbiórki. Dlatego zastanawia mnie czy w jakiś sposób odróżnię syreny OC od tej strażackiej. Czy takich syren OC jest w Siechnicach więcej czy tylko ta jedna na wieży OSP? Czytałem też że w wielu miejscowościach stosuje się inne metody powiadamiania niż syreny ale czy mniej/bardziej niezawodne to się nie będę wypowiadał. Przy okazji, syreny też się nie zawsze usłyszy chyba że ochotnicy z OSP zawsze oglądają TV bądź słuchają radia tak by muchom nie przeszkadzać w bzyczeniu...

Pozdrawiam,

J.

janucha
Posty: 3
Rejestracja: środa, 26 sierpnia 2009, 22:34

Re: Syreny alarmowe

Post autor: janucha »

Przemku, Niutkowi chodziło o zamieszczenie informacji o sygnałach straży pożarnej a nie OC. Właśnie chodzi mi o to "drobne" rozróżnienie. Wydaje się, że sygnały które mnie niepokoiły są krótsze od 3 minut i nie spodziewałem się, że dotyczą sygnałów OC dlatego pytałem o źródło sygnału. Faktycznie wieżę OSP widziałem kilka razy i chyba nawet też syrenę na niej ale jakoś nie utkwiło mi to wystarczająco w świadomości, że dziś się wciąż ich używa do przywoływania Ochotników. A tak przy okazji czy większe zakłady przemysłowe, fabryki, huty czy właśnie elektrownie nie mają również swoich syren? Czy dźwięk tamtych byłby podobny? Pytam z ciekawości...

J.

Awatar użytkownika
Przemek(EVO)
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2005, 22:04
Lokalizacja: Siechnice
Kontakt:

Re: Syreny alarmowe

Post autor: Przemek(EVO) »

Aktualnie nie ma rozróznienia co do typu sygnału syreny alarmowej OSP (kiedys takie coś było), działa na zasadzie wezwania do akcji a nie do konkretnego zagrożenia.
Tak większe zakłady mają swoje jednostki ratunkowe i szybkiego reagowania, współpracujące z zawodowymi jak i OSP np. nasza elektrociepłownia posiada taką jednostkę.

ODPOWIEDZ